05 Kasım 2014, 23:49 - Anasayfa // Genç Bakış Haberi yazdır

Varın siz hesap edin - Yasin Yıldız

Varın siz hesap edin - Yasin Yıldız

Toplumsal saygının, toplumsal birliğin ve beraberliğin güçlü olması...


Toplumsal saygının, toplumsal birliğin ve beraberliğin güçlü olması; toplumu oluşturan fertlerin ahlaki ve insani değerlerinin yüksek olmasıyla doğru orantılıdır.

Onun içindir ki fertlerin ahlaki ve insani değerlerinin yüksek olması noktasında, özelliklede çocuklarıyla daha çok vakit geçiren başta annelere olmak üzere anne ve babalara çok büyük bir görev düşmektedir.

Çünkü bahsi geçen bu değerler, çocuktan anneye ve babaya bir başka ifade ile evlattan anaya ve babaya kazandırılmaz. Tam tersine bahsi geçen bu değerler, ebeveynlerden evlada ve çocuğa kazandırılır.

Benim bu bağlamda şahsi görüşüm o yöndedir ki ebeveynler çocuklarına, ta küçük yaşlardan itibaren onların hal ve hareketlerinin asla ve asla hiç kimseyi, etrafı ve çevreyi rahatsız etmemesi yönünde gerekli düşünceleri aşılayabilmelidirler.

Ve insanlarla iletişimde saygının ve sevginin esas alınarak laubali davranışlardan kaçınılması, sırf laf olsun torba dolsun düşüncesiyle patavatsız söylemlerle ve gereksiz lakırdılarla insanlara rahatsızlık verilmemesi, anlayış bekleyen insanlardan mümkün olduğunca anlayışın esirgenmemesi, dünyalık işlere haramın bulaştırılmaması, dünyanın metaına ve gelip geçici arzularına kanarak ve aldanarak dünyalık değerlerin bir hırs haline getirilerek insanlıktan çıkılmaması ve bir şeyler kazanayım derken öbür taraftan bir başkasının hakkına ve hukukuna zarar verilmemesi yönündeki davranışlar ta küçük yaşlardan itibaren kazandırılabilmelidir.

Bunlar elbette toplumsal bütünlüğümüz ve beraberliğimiz için gereklidir ve bunlar, toplumsal saygının hâkim olması açısından son derece elzemdir.

Şimdi tüm bu cümlelerden hareketle çocuklarını eğitme noktasında ?saldım çayıra mevlam kayıra? düşüncesine istinaden kaygısız davranan bir anadan yetişecek bebenin ileride nasıl bir fert olacağını varın siz düşünün ve çocuğunun ufak bir hatası karşısında dahi, ona şefkatle yaklaşarak insani bir şekilde uyarmak yerine ?geri zekâlı, aptal, salak? gibi hakaretvari söylemlerle onu aşağılama yoluna giden kafası kırık bir ana yapısından türeyecek bir veledin, ileride ne derece terbiyeli ve ahlaklı bir birey olacağını varın siz hesap edin.

Saygı ve sevgilerimle efendim.
 

                6 Kasım 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2616 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Genç Bakış Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım