05 Kasım 2014, 23:50 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Öğrenmek Tamam, Uygulamak Başka Bahara - Vural Gündüz

Öğrenmek Tamam, Uygulamak Başka Bahara - Vural Gündüz

Bilgiyi edinen ya da ulaşan kişinin, bilgiyi anladığı ve kullanabileceği düşüncesi...


Bilgiyi edinen ya da ulaşan kişinin, bilgiyi anladığı ve kullanabileceği düşüncesi, pek çok durumda doğru değildir. Yüksekten düşen bir eşyanın, düşmesinin yerçekimi nedeni ile olduğunu, kumarbazlığın ruh sağlığını ve aile düzenini olumsuz etkilediğini, spor yapmanın insan bedeni için önemi ve gerekliğini okulda ya da kendi çabalarınızla öğrenmiş olabilirsiniz. Bunların nedenlerini anlamamışsanız, farklı durum ve sorunlarda bu bilgileri uygun kullanamazsınız.

Bir şeyi öğrenmiş, ama anlamamışsanız, nasıl kullanacağınızı denememiş, bilgiyi kendi değer sisteminizde ve toplumun genel yapısı içerisinde bir yere oturtmamışsanız, o bilgi kullanıma girmez veya giremez.

Örneğin bir sürücüye, dönüşlerde sinyal vermesi gerektiğini öğretebilir, hatta nasıl sinyal vereceğini uygulatabilirsiniz. Ama bu bilgiyi onun değer sistemiyle örtüştüremezseniz -Ülkemizdeki birçok sürücünün yaptığı gibi- sinyal vermeden dönüş yaptığını yani bilgiyi kullanmadığını görürsünüz. Çünkü o bilgi onun için değerli değildir, ?Ne olmuş yani!? der, öğrenmenin değerinin farkına varmamıştır. Bunun için de kullanma gereksinimi duymaz. Özellikle trafikteki en basit sinyal verme olayını bile içselleştirememiş bir vatandaş görüntüsü, bana bu hayatı kimlerle paylaşıyoruz düşüncesini hatırlattır ve içimi bir korku kaplar.

Değer sistemimizle örtüşmeyen yanlış bilgileri, kullanmayı terk etmedikçe hatalı davranışlarımızdan vazgeçemeyiz. Kullanmadığı bilgiyi taşıması, insana gereksiz bir yüktür.  İlçemizde bir yerden bir yere gitmek için çoğu zaman gereksiz bir şekilde motorlu araçların kullanıldığına hepimiz şahit oluyoruz. Hâlbuki ilçemiz coğrafi anlamda çok geniş bir yerleşim alanına sahip değil. Buna rağmen şehir merkezinde ikamet eden vatandaşlarımız bile araçlarıyla işlerini görmeyi tercih ediyor. Araçlarıyla geldikleri zaman ise park etmek için yana yakıla yer arıyorlar. Bin bir güçlükle yer buluyorlar. Gitmek istediklere yere yürüyerek ulaşmaya çalışsalar belki de daha az vakit kaybedecekler. Bu durumu bizzat kendileri tecrübe edip öğreniyorlar ama ertesi gün inatla yine aynı olayı gerçekleştiriyorlar.

Araç sayısının son yıllarda artış göstermesinin sonucu olarak, daha önceki yıllarda da bu duruma uygun planlama yapılmayınca ilçemizde araç park etmeyle ilgili tartışmalar alıp başını gidiyor. Yeri gelmişken belediyenin araç parkı için ayırdığı yerlere kaldırımı olan bazı işyeri sahipleri, vatandaşlara; araçlarını işyerlerinin önüne park etmemeleri konusunda uyarıyor ya da park için ayrılan yerleri taş, teneke, reklam dubası gibi malzemelerle kapatma yoluna giderek engellemeye çalışıyor. Bu durum da ayrı bir garabet elbette. Bunu yapan kişiler, böyle yapmaması gerektiğini elbette biliyor. Bizde vatandaş olarak bu durumu öğreniyoruz; ama kendi değer sistemimiz içinde oturtacak bir yer bulamıyoruz.

İlçe içerisinde gereksiz trafik yoğunluğu yaratarak, gerçekten araçla işini görmek zorunda olan insanları zor durumda bıraktığımızın farkına varsak, hatta bunun bir insani görev olduğunu içselleştirebilsek fena mı olurdu? Ayrıca benim bildiğim ülkemiz petrol ve doğal gaz zengini değil. Araçlarda kullanılan yakıtlar için ödediğimiz döviz miktarı her yıl ülkemizin bütçesini zorluyor. Toplu taşıma araçlarını kullanmayı da öğreniyoruz ama neredeyse öğrendiğimiz diğer güzel şeyler gibi uygulamakta sıkıntı yaşıyoruz.

Evet, insan her yaşta her koşulda öğrenebilir ancak önemli olan aldığı bilgiyi etkin kullanıp kullanmadığıdır.

Öğreniyoruz; ama bir de uygulamadaki sıkıntıları aşabilsek?  
 

                        6 Kasım 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2806 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]