19 Kasım 2014, 16:27 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Doğrularımız ne kadar doğru? - Vural Gündüz

Doğrularımız ne kadar doğru? - Vural Gündüz

Doğru bildiklerimiz bazen yerine oturmaz. Kare bulmaca meraklıları sıkça rastlar...


Doğru bildiklerimiz bazen yerine oturmaz. Kare bulmaca meraklıları sıkça rastlar, doğru bildiğini kareye yazmaya çalışırken eksik veya fazla geldiğini görünce o sorununun cevabına ulaştıracak başka soruları yapmaya çalışır. Bunu önceki bildiklerinden yeni bir bilgiye ulaşma olarak da açıklamak mümkündür.

Hayatımızda da buna benzer durumlarla sıkça karşılaşıyoruz. Yeni bir durum karşısında eski bilgi ve tecrübelerimizi kullanıma sokuyoruz. Kendimizce bir doğru buluyor ve o doğrunun peşinden gidiyoruz. Burada doğru bildiğimizin ne kadar doğru olduğunu ise çoğu zaman sorgulama gereği duymuyoruz.

İnsanları doğruya ulaştıracak birçok yolu ve adresi sıralamak mümkün. Bunlar arasında,  işçi ve memur sendikaları önemli bir yere sahiptir. İlk sendikacılık faaliyetleri Sanayi Devrimi sonucunda işçi haklarının gündeme geldiği, İngiltere?de başlamış ve dünyaya oradan yayılmıştı. Daha sonraki yıllarda işçi sendikaları, var oldukları ülkelerin en önemli sivil toplum örgütleri olmuşlardır. Bu hepimizin bildiği bir doğrudur.

Ülkemizde de 1980?li yıllara kadar işçi sendikaları üye sayısı milyonlarla ifade ediliyor ve etki alanları çok geniş bir alanda hissediliyordu. Ama bu bildiğimiz doğrunun, günümüzde ülkemiz için geçerliliğini koruduğu tartışmalıdır. İşçi sendikalarının üye sayısı artmayı bırakın, her geçen gün azalmaktadır. Artık memur sendikaları en fazla üye sayısına sahip. Yani ülkemizde işçi sendikacılığından memur sendikacılığına bir evirilmeyi rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunda devletin sendika üyesi memura  ?sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi? adı altında verdiği ödemenin katkısını da unutmayalım. 

Bizleri bilgilendirecek, doğruya ulaştıracak bilgileri bize aktarması beklenen sivil toplum örgütleri, ülkemizde şu an için istenilen güç ve etki alanına sahip görünmüyor. Buradaki temel sorunlardan biri, bu sivil toplum örgütlerini kuran kurucu iradenin, yerlerini genç nesillere bırakmak istememesi ve belli bir süre sonra inandırıcılıklarını kaybetmesi olabilir mi?

Size somut bir örnek vermek gerekir ise; ?İnternette 50 Yıllık Koltuğa Ağlayarak Veda? haberi dikkatimi çekti. Yaşı ilerlemiş, mikrofonda konuşmasını ağlayarak yapan bir kişi, yüzlerce kişi tarafından alkışlanıyor, alkışların şiddeti artıkça daha acıklı bir şekilde hem ağlıyor hem konuşmaya çalışıyordu. İlerleyen dakikalarda o kişi, bir sendikanın genel kurulunda yaş haddinden dolayı, sendika başkanlığına veda ediyordu. Bu sendikacı hakkında ben de internette kısa bir araştırma yaptım. Kariyerine memur olarak başlamış daha sonra çalıştığı iş kolunda sendika başkanı, ilerleyen yıllarda ise milletvekili olmuş. Milletvekili olduğu partide de önemli görevler üstlenmiş, milletvekilliği bittikten sonra da tekrar sendika başkanlığına dönmüş. Bir insan, nasıl oluyor da bu kadar uzun süre o koltuğa yapışıyor? diye, aklınıza gelirse, cevabını aslında hepimiz biliyoruz: ?Ben delegeyi seçerim delege de beni seçer.? maalesef bu düzen sadece sendikalarda değil, birçok sivil toplum kuruluşunda geçerlidir.

Bu tür durumdan kurtulmanın yolu, kendi doğrularımızı aramaktan ve sorgulamaktan geçiyor.
Kare bulmacada verdiğim cevaplar bazen eksik kalıyor bazen fazla geliyor. Benim bildiğim doğrular bu. Sizin doğrularınız ne âlemde?
 
                  20 Kasım 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2820 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]