19 Kasım 2014, 16:55 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Diyabet Günü nedeniyle seminer verildi

Diyabet Günü nedeniyle seminer verildi

14 Kasım?ın Diyabet Günü olması nedeniyle ilçemiz Devlet Hastanesinde...      Diyabet eğitim hemşiresi Fatma Ilgar Aykutlu

14 Kasım?ın Diyabet Günü olması nedeniyle ilçemiz Devlet Hastanesinde, Diyabet ile ilgili seminer verildi.

Seminer, diyabet eğitim hemşiresi Fatma Ilgar Aykutlu tarafından verilirken, eğitimin verilme amacının; diyabet ile ilgili daha bilinçli hastalar elde etmek olduğu vurgulandı.

Hemşire Fatma Ilgar Aykutlu ilk olarak; diyabet nedir? Diyabetin tanı testlerini, insülinin ne olduğunu açıkladıktan sonra diyabetin ciddi sonuçlara yol açtığını belirtti.

Diyabetin üç tipi olduğunu belirten ve bu tipleri ayrı ayrı açıklayan Aykutlu, diyabetin en sık görülen belirtilerinin; ?sık ve bol miktarda idrara çıkma, kilo kaybı, acıkma hissi, yorgunluk ve bulanık görme, deride kuruma ve kaşıntı? gibi etkilerinin olduğunu vurguladı.

Diyabetin giderek arttığını belirten hemşire Fatma Ilgar Aykutlu; ?Tüm dünyada diyabeti olan bireylerin sayısı giderek artmaktadır. Türkiye?deki diyabetli sayısı 5 milyona yaklaşmaktadır. Dünyada 2000 yılında 171 milyon olan diyabetli sayısının 2025 yılında 380 milyon olması beklenmektedir? dedi.

Diyabetin doğar doğmaz görülebileceğini belirten Aykutlu daha sonra; diyabet görülme sıklığı artarsa ne olur? Diyabetin tedavisinin nasıl olacağı, diyabetin beslenme önerilerinden bahsetti.
İyi bir diyabet tedavisi için dengeli beslenme, egzersiz ve ilaç tedavisinin gerekli olduğunu belirten Fatma Ilgar Aykutlu, diyabette koruyucu önlemler alınması gerektiğini ve bu önlemlerin; ?kan şekeri ölçümü, kan basıncı ölçümü, ayak muayenesi, idrarda protein varlığına yönelik test, kolesterol testi, göz muayenesi ve diş kontrolleri ve EKG (kalp grafisi)?nın yapılması gerektiğini? söyledi.

İnsülin hakkında da bilgi veren Aykutlu, kan şekeri kontrol altına alınmazsa; göz sorunları, duyusal sorunlar, kalp sorunu, ayak sorunu gibi sorunların olacağını söyledi.

Diyabetin önlenmesi için beslenmenin önemine de dikkat çeken Aykutlu, soruları cevaplandırmasının ardından eğitimi sonlandırdı.

               20 Kasım 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4003 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım