26 Kasım 2014, 13:19 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Adına Hikâyeler - Vural Gündüz

Adına Hikâyeler - Vural Gündüz

Kolay para kazanmaya ve lükse öylesine alıştık ki birçoğumuz için okumak, yazmak neredeyse...


Kolay para kazanmaya ve lükse öylesine alıştık ki birçoğumuz için okumak, yazmak neredeyse külfet haline geldi. Gelişen teknoloji ile birlikte tembelliğimiz iyice arttı. Bilgisayar aracılığı ile gazete bayiine gitmeden gazete okumaya, kitapçıları dolaşmadan e-kitap almaya başladık.

Bununla birlikte, günümüzde internet aracılığı ile yazmak isteyenlere küçümsenmeyecek derecede bir alan açıldığını kabul etmek gerekir. Ama ben sanal ortamda paylaşılan yazıların uzun ömürlü olduğunu düşünmüyorum. Yazınızı paylaştığınız internet sitesi herhangi bir nedenle yazınızı kaldırabiliyor. Böylesi bir durum onca emek verdiğiniz yazıyı yok hükmüne getirebiliyor.

Neyse ki; kitabını, gazetesini sanal ortamda değil de hala kâğıt hışırtısı, mürekkep kokusu içinde, hissederek, dokunarak okumak isteyenler var. Bu dünyada geride bir cümle bırakmak isteğini kamçılayan, bu olsa gerek.

Bu noktada yazdıklarınızı kâğıt üzerinde görmek önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Kolay kolay kimse yazı alanında rüştünü ispat etmeyen birine; gazetesinde, dergisinde yer vermek istemiyor. Kitap çıkarmak ise neredeyse imkânsıza yakın bir durum. Onun için yazma eylemi önce eş dost ve yakın çevrenin yardımı ile başlıyor. Naçizane ben bu imkânı Çengel gazetesinde buldum. Çengel gazetesinde yazılarımın çıkması, teşvik edici oldu. Gazete yazılarımı; eğitim, sanat ve edebiyat dergilerinde onlarca yazım takip etti.

Son olarak ise İskilip Kaymakamlığının düzenlemiş olduğu Bedri Rahmi Eyüpoğlu hikâye yarışması yazma serüvenime farklı bir boyut kazandırdı.

İskilip Kaymakamlığı, 1942 yılında İskilip?te bir süre kalan ünlü ressam ve şair Eyüpoğlu adına ilk kez düzenlediği hikâye yarışması ile vefa duygusunu göstermiş olmanın yanında, seçici kurulu da uzman kişilerden oluşturarak yarışmaya verdiği önemi ortaya koymuştur. Benim de yarışmaya eser göndermemin en önemli nedeni seçici kurul oldu.

Yarışmanın seçici kurulunu oluşturan isimler şunlar:
Prof.Dr. Nurullah Çetin: (Dil ve Tarih-Coğrafya Fak. Öğretim Üyesi), Doç. Dr. Talip Yıldırım (Uşak Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi, Doç.Dr. Ali Fuat Arıcı (Dumlupınar Ünv. Eğitim Fak. Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr. Elif Ayan Nizam (Hitit Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr.Vedat Yeşilçiçek (Uşak Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi), Yrd. Doç. Dr Hiclal Demir (Hitit Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi), Mehmet Nuri Parmaksız (İLESAM Genel Başkanı-Yazar), Şükrü Çakır (BİLKİDER Genel Başkanı - Yazar), Hugette Eyuboğlu (Eyuboğlu Ailesi adına), Mahmut Özkoca : (Eğitimci-Yazar) 

Bu yarışmanın benim için önemi Bedri Rahmi Eyüpoğlu gibi edebiyat dünyamızın en önemli isimlerinden biri adına çıkarılacak ?Bedri Rahmi Eyüpoğlu Adına Hikâyeler? kitabında yöremizi anlattığım, ?Geçmiş Zaman Gezgini Topal Çerçi? adlı kısa hikâyemle yer almam olmuştur.

               27 Kasım 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3201 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım