26 Kasım 2014, 13:51 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Şoförler Odası Başkanı kış lastiği uyarısı yaptı

Şoförler Odası Başkanı  kış lastiği uyarısı yaptı

Kış lastiği ile ilgili Şoförler Odası Başkanı Mustafa Alıcı uyarılarda bulundu...


Kış lastiği ile ilgili Şoförler Odası Başkanı Mustafa Alıcı uyarılarda bulundu. Alıcı?nın konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

8 Kasım 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren araçların yüklenmesine ilişkin ölçü ve usuller ile tartı ve boyut ölçüm toleransları hakkında ki yönetmeliğe göre ticari araçlara 1 Aralık, 1 Nisan arası kış lastiği takma zorunluluğu getirilmiştir. Kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 519.00 TL ceza verilecektir.

Buna göre;
a) Kış lastiği: üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 C derecenin altındaki sıcaklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

b) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile karayolu taşıma yönetmeliği uyarınca ?A? türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

c) Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

d) Ticari kamyonet, minibüs ve ?A? türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

e) Her yılın 1 Aralık?ı takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemle ve varsa Bakanlıkca belirlenen artırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehiriçi taşımacılıkta kış lastiği uygulanması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır? denilmektedir.

Kış gelmeden ticari ve hususi araçlarında sanayi sitesinde araçların kışlık bakımı yapılması; özellikle kış girmeden sürücülerin ön takım ve rot ayarları, yağ değişimi, antifriz kontrolü eğer eksik çıkarsa muhakkak antifriz ilave edilmesi.

Bunun yanında araçların cam sularına muhakkak donmayan cam suyu daha sonra aracın genel bir kontrolü, fren, balata, alt takımlar ve rot başları kontrol yapılırsa kışın daha güvenli ve rahat edilir.

Vatandaşlarımızdan kış aylarında toplu taşıma araçalarını tercih etmeleri menfaatlerine olup kışın uzun yola çıkacak olan vatandaşlarımıza araçlarında battaniye, el feneri, zincir bulundurmaları kendi menfaatlerine olup kazasız, belasız ve sorunsuz kış aylarını geçirmek dileğiyle;

Hatırlatılması bizden uyması şoförlerden güvenli yolculuk için emniyet kemeri takılması bir can demek bizim için bir can değerlidir. Hayırlı kazançlar ve hayırlı yolculuklar dilerim.
 



               27 Kasım 2014



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2924 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu