25 Şubat 2015, 14:33 - Anasayfa // Sağlık Köşesi Haberi yazdır

Taş Hastalığına dikkat!

Taş Hastalığına dikkat!

Üriner sistem taş hastalıklarının nedenlerinde genetik, cinsiyet, yaş, coğrafya, beslenme alışkanlığı, iklim...


Üriner sistem taş hastalıklarının nedenlerinde genetik, cinsiyet, yaş, coğrafya, beslenme alışkanlığı, iklim, mevsimsel faktörler ve meslek gibi pek çok iç ve dış etken birlikte rol oynamaktadır.

Yapılan çalışmalarda taş hastalığının daha çok sıcak iklimlerde görüldüğü ve az su içen, çok proteinli gıda tüketen toplumlarda daha sık rastlanıldığı bildirilmektedir. Ayrıca günlük hayatı temposuz geçenlerde taş sıklığı artmaktadır.

Taş idrar yollarında böbrek içinde, böbrek ile idrar torbası arasındaki yolda ve idrar torbası içinde bulunabilir. Taşla ilgili şikayetler taşın yerleşim yerine göre değişmekle beraber, hastalar daha çok yan ağrısı, idrarda yanma ve kanama, bulantı ve kusma şikayetleriyle başvurabilirler. Hastaları huzursuz eden ağrı aslında vücudun bize verdiği önemli bir sinyaldir.

Hastalar çoğunlukla ilk olarak ağrı şikayeti yüzünden doktora gitmekte ve belkide ileride böbrek fonksiyonlarının bozulması sonucu diyaliz sürecine kadar gidebilecek bir rahatsızlığa erken müdahale şansı yakalamaktadırlar. Hastalığın tanısı öncelikle idrar tahlili ve direk röntgen ile konulmakta ve bazı vakalarda USG,  ilaçlı böbrek filmi ve tomografi çekilmesi de gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi, taşın yerleşimine göre değişmekte ve takip, taş kırma ve açık ve kapalı cerrahi müdahalelerle yapılmaktadır. Taş idrar yoluna düşmüş ve böbreğe belirgin tıkanıklık oluşturmuyorsa hastalar ilaç tedavisi ile takip edilebilmektedir. Böbrekteki taşların tedavisi, büyüklüğüne göre takip, taş kırma ve açık ve kapalı cerrahi seçeneklerini içerir. İdrar yolunda ilerlemiş taşların tedavisi genellikle takip ya da kapalı ameliyatla yapılmaktadır.

İdrar torbasına inmiş ya da burada oluşmuş taşlar içinde kapalı ve açık cerrahi seçenekler mevcuttur. Burada taş oluşumuna yönelmek önemlidir. Özellikle ileri yaş erkeklerde idrar kesesindeki taşlar çoğunlukla prostat şikayetleri ile birlikte bulunmaktadır.

Tedavi planlanırken bu özellik dikkate alınmalı ve prostata yönelik tedavi de işleme eklenmelidir. Başta da belirtildiği gibi taş oluşumunu etkileyen faktörler vardır. Taşın tedavisi ve tekrarının önlenmesi için bu etkenler dikkate alınmalıdır. Taş, tedavi sonrası da tekrarlayan bir hastalıktır. Bu yüzden hastaların önleyici tedbirleri dikkate almaları ve kontrollerini aksatmamaları önemlidir.

Taşın oluşumunu ve tekrarını önlemek için doktorun önereceği ilaçların yanında yemek tuzunu az tüketmek, C vitamini içeren gıdalara ağırlık vermek ve hepsinden önemlisi yeterli düzeyde su tüketmek hastaların en çok dikkat etmesi gereken hususlardır.

Taşın tanısının konulması aşamasındaki tüm incelemeler hastanemizde yapılmakta ve idrar yolu ve idrar kesesinde oluşmuş taşların ameliyatla çözümü hastanemizde başarı ile gerçekleşebilmektedir. Böbrek içi taşların açık cerrahi ile tedavisi hastanemizde yapılabilmekle beraber bu taşların tedavisi için ileri merkezlerde yapılan kapalı cerrahilerin tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Hastanenin Üroloji uzmanı olarak yeni yılla birlikte idari göreve başlamış olmama rağmen hastalarımızın mağdur olmaması için özellikle Salı ve Perşembe günleri hasta muayenesi yapmaya devam ettiğimi bu vesileyle belirterek tüm vatandaşlarımıza sağlıklı huzurlu günler diliyorum.

  
     


        26 Şubat 2015Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3794 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.102 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]