09 Mayıs 2018, 13:20 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İyi ki bu günleri görmedi

İyi ki bu günleri görmedi

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 795 kez okunmuştur


Berat Cömertoğlu 1927 yılında Çerkezuşağı köyünde doğdu. Babası Rüstem Hoca’dır. 1940 yılında 13 yaşında iken Şereflikoçhisar’a gidip kısa bir çıraklık döneminden sonra, ufak bir bakkal dükkanı açarak ticaret hayatına başlar.

1947’de vatani görevini ifa etmek üzere askere gidip, 1950’de terhis olmuştur. Sonrasında tekrar Şereflikoçhisar’a gelip, ticarete devam eder. 1956’da ticaret hayatına Ankara’da devam etmeye karar verir. Ortak olarak bir bakkal dükkanı açıp Ankara’da yaşamaya başlar. İşlerini daha da geliştirmek için Şereflikoçhisar’daki evini satar. 1963 yılında yine ortak olarak Ulus’ta Narin Mağazasını açarak Tuhafiye işlerine de girişir. 1966 yılında oğlu Rüstem ile birlikte ciklet imalatına başlarlar. 1975 yılında Karşıyaka Yahyalar Mahallesi Yuva yolu üzerinde kendi fabrikalarını kurar. Almanya’dan paketleme makinesi ithal eder ve Türkiye’de sayılı ciklet fabrikalarından biri haline gelirler. 1976 yılında Alanya’da almış olduğu arsaya eşi ile birlikte gelir yerleşir. Dudak Ciklet Fabrikasını oğulları Rüstem ve Ufuk Beylere bırakır. Evvela bahçe düzenlemesi ve ağaçlandırma işine başlarlar. Bir süre sonra Rüstem Bey’in de katkılarıyla araziyi kamping haline getirirler. 1987 tarihinde otel yapımına başlanır ve ilk iki bina her biri 80 oda olan Palman ve Tropic binası yapılır. 1988’de hizmete girer ve gelişerek bugünkü durumuna gelir. Halen oğulları ve torunları Delphin Oteller Zincirinin yönetimine devam etmektedir. Bir Eğitim Gönüllüsü olan Berat Cömertoğlu 29 Mart 2012’de Hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Bu bilgi hayırsever hemşehrimiz işadamı merhum Berat Cömertoğlu’nun ağırlıklı olarak müteşebbisliğini yansıtır.

Merhum Cömertoğlu’nun hayırseverliği dillere destandır.

Alanya’daki okul, sağlık ocağı, cami gibi yatırımlar bir yana, şehrimizde de birçok eseri bulunmaktadır.

Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu, Hayriye-Berat Cömertoğlu Öğrenci Yurdu, köyüne yaptırdığı köy konağı ve hatıra ormanı kalıcı eserleri arasındadır.

Her ramazan öncesi İlçemizde ve Evren’de binlerce ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı gönderen, eğitim öğretim yılı başlangıçlarında binlerce öğrenciye kırtasiye yardımı yapan, kimi evlenenlere cehiz, kimilerinin işyeri açmasına destek olan merhum Cömertoğlu tam bir Atatürk hayranı ve sevdalısı idi ve bu hayranlığını okulların badana, boya ve onarımlarını yaptırıp, her birine birer çerçeveli Atatürk Resmi hediye ederek gösterirdi.

Merhum Berat Amca’nın bir özelliği de kendisine yönelen hiçbir yardım talebini geri çevirmezken ve tabiri caizse uçan kuşa yardımcı olurken, (bizzat tanığım) cemaat derneklerinden gelen yardım isteklerine sıcak bakmazdı.

Alanya-Antalya’daki çevresinde ve İlçemizde hayırsever, çağdaş, sosyal ve Atatürkcü olarak anılan ve hatırlanan Cömertoğlu soyadı, bugünlerde FETÖ/PDY soruşturmasında geçiyor ve torunu ile eşi tutuklanıyor.

Basına yansıyan haberlere göre; Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan Delphin Oteller zincirinin ortakları Alper Cömertoğlu, Ufuk Cömertoğlu, Mine Cömertoğlu ve Egemen Cömertoğlu hâkim karşısına çıktı.

Yapılan ilk duruşmada Alper ve Mine Cömertoğlu tutuklanırken, Ufuk ve Egemen Cömertoğlu adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Tutuklanan Mine Cömertoğlu’nun FET֒nün ana finansörlerinden firari işadamı ve Koza-İpek Holding’in sahibi Akın İpek’in yeğeni olduğu ileri sürülüyor.

Delphin oteller zincirinin Antalya Lara-Kundu’da 4, Alanya’da ise 1 beş yıldızlı otel olmak üzere toplam 5 oteli bulunuyor. Ufuk ve Alper Cömertoğlu Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2016 yılında yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yine gözaltına alınmış 13 gün sonra serbest kalmıştı.

Soruşturma devam ettiği için olayla ilgili bir kanaat belirtmek, yorum yapmak mümkün değil. Ön yargı ile peşin hükümlü olmak da doğru değil diyor, iyi ki Berat Amca bugünleri görmedi, görseydi kahrından ölürdü, demekten kendimi alamıyorum.

   10 Mayıs 2018


YORUM YAZ

ÇANDAN
İbrahim Candan senide biliriz. Merak etme sen.
koc kemal
Kendine Darbe edildigini iddia eden ve Allahin bir Lutfudur diyen bir Hükümet.
Darbe sorustululsun önergesini red edende ayni hükümet.

Siyasi ayagi bulunmadan, daha cok insanlari Fetöcü diye suclayacaklardir.
MEHMET GÖRGÜLÜ
MUSTAFA YÜCEL YAZARSA DOĞRUDUR ABİ..........
Yunus Erdoğdu
Avrupa'da olsa bu insanların heykeli dikilirdi... Biz de ise zindana tıkılıyor... Ellerinden ekmek yiyenler de aval aval bakıyor... Gavurlar gerçek bizi kıskanıyor çünkü hiç biri bunu yapmaz!
Ibrahim candan
SAYIN MUSTAFA YÜCELIN SESINE SES VER,,,susma sustukca sira sanada gelecek,,,
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat