05 Aralık 2018, 14:11 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Konuşulmayan Şeyler

Konuşulmayan Şeyler

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1034 kez okunmuştur

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler, vatandaşın gündeminde henüz öncelikli yer almasa da, siyasi çevreler şimdiden seçim toto oynamaya başladılar.


Seçimlerle ilgili en çok konuşulanlar ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayının kim olacağı yönünde.

Geçtiğimiz haftalarda kulak radyosu Memiş Çelik’in adaylığının kesinleştiğini fısıldayıp, Ak Parti çevrelerini dalgalandırdıysa da, sonradan bunun gerçek olmadığı anlaşıldı.

Toplum çoğunluğu neden Ak Parti’nin adayının kim olacağı konusunu merak ediyor?

Önceki yazılarımın birinde bu konuya değinmiştim.

Gerek Ak Parti’nin iktidar oluşu, gerekse muhalefet partilerinin sessizliği, İlçemizdeki yerel seçimlerin tek kale bir maç olacağı algısını yaratıyor.

Böyle düşünülmesinde 2014 yerel seçimlerinde, referandumda, arkasından genel seçimlerdeki oy dağılımının etkisi bir hayli fazla.

Bu algıyladır ki; Ak Parti’de aday adayı patlaması var ve 12 başvuru içinden aday kim olursa olsun, kendisini 31 Aralık 2019 sonrası Şereflikoçhisar’ın belediye başkanı olarak düşünüyor.

Bu düşünceler siyasi çevrelerde seslendirilen noktalar. Bir de konuşulmayan şeyler var. Biraz da onlara değinelim:

Önce alkışlarla bittiği duyurulan, sonrasında yine alkışlarla devam ettiği ilan edilen Cumhur İttifakı çerçevesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayacaklarını, Ak Parti bu üç ilde kimi gösterirse göstersin itiraz etmeden destekleyeceklerini söyledi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da MHP’nin bu jestine karşılık “kendilerinin de bazı jestler yapabileceklerini” ifade etti.

Bunun Şereflikoçhisar seçimleriyle ne ilgisi var? Diye düşünebilirsiniz.

Ankara kulislerinden İlçemize yansıyan duyumlara göre; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday çıkarmayacağını duyuran MHP, Ankara’nın bazı İlçelerinde AKP’nin aday göstermemesini ve kendi adaylarını desteklemesini arzu ediyormuş.

Ve duyulan o ki; bu ilçeler arasında Şereflikoçhisar da varmış.

Bu duyumlar gerçek olursa Ak Parti İlçemizde aday göstermeyecek, MHP’nin adayını destekleyecek.

MHP’deki aday adayı patlamasının ve 4 ismin başvuru yapmasının altında yatan beklenti de bu yönde imiş.

Muhalefet partilerine gelince:

Cumhuriyet Halk Partisi’nden ve İyi Parti’den henüz bir aday ismi açıklanmadı. Buna karşın farklı isimlerden adaylık talebi gelmez ise CHP’den Mahmut Celal Ünsal’in, İyi Parti’den ise Avni Yıldırım’ın biraz da zorunluluktan aday olacağı ifade ediliyor.

Bir başka beklenti ise CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmeleri.

Millet İttifakı da denilen bu görüşmelerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ismi üzerinde anlaşmaya varılırsa, ittifakın İlçelere de yansıyacağı ve CHP ve İYİ parti’nin tek adayla seçime gideceği.

Başka konuşulmayanlar da var:
* Cumhur İttifakı İlçemizde gerçekleşirse, aday kim olursa olsun kazanma şansını artırır.

* İlçemizdeki seçimlere ittifak olmadan ayrı ayrı gidilirse, aday isminin önemli olması yanında Ak Parti adayının kazanma şansı yüksek olur.

* Ak Parti ve MHP ilçemizde seçime ayrı adaylarla girerse, aradan CHP - İYİ Parti ittifakının adayı sıyrılabilir.

* Mansur Yavaş CHP ve İYİ Parti’nin ortak adayı olursa büyükşehirin kazanılabileceği düşüncesi, İlçemizdeki ittifak adayının şansını artırabilir.

* Yukarılarda ittifak olmasa da; İlçemizde CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi tabanda ittifak yapıp, tek isim üzerinde anlaşabilir.

VE tüm bunların dışında, benim düşüncem ise İYİ Parti Ankara veya Antalya için israrını devam ettirirse Millet İttifakı anlaşmazlıkla sonuçlanabilir.
Ne demişti merhum Süleyman Demirel; “siyasette 24 saat çok uzundur.” Bekleyip görelim bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak.

    6 Aralık 2018YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]