12 Aralık 2018, 14:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Valinin yasaklı ziyareti

Valinin yasaklı ziyareti

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 977 kez okunmuştur

Başkentin, Ankara’nın ilçesi olmak zor. Hele en uzak ilçelerinden biri iseniz bu daha da zor.


“Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur” derler. Gerçekten de öyle. Biz gözden ırağız ya, gönülden de ırağız ki; devlet katından arayıp soranımız, gelip gidenimiz pek olmaz. Bizi arayıp soran olmadığı gibi, bizi temsil edenlerin de onlara ulaşabilmesi çok kolay değildir.

Hiç unutmuyorum; Aksaray’ın İl olmasıyla ilgili yasa tasarısı meclise sunulduğunda Şereflikoçhisar’ın da ilçe olarak Aksaray’a bağlanması tasarıda yer alıyordu ve ilçe kamuoyunun tamamına yakını buna karşı çıkıyordu.

Bağlanalım-bağlanmayalım tartışması devam ederken, dönemin kaymakamı şöyle diyordu:

Başkente bağlı olmanın avantajından çok, dezevantajı vardır. Ankara merkezin sorunlarından ihtiyaçlarından başını kaldırıp da dış ilçelerine bakamaz. Sizler de sorunlarınızın çözümü, isteklerinizin yerine getirilebilmesi için gerekli makam ve kurumlara ulaşamazsınız. Ben İlçe Kaymakamı olarak Vali beyle görüşebilmek için 2-3 gün önceden randevu almak zorundayım. Ama Aksaray’a bağlı olunsa buradan çık bir saat sonra valinin huzurundasın...

Onun içindir ki; bir bakanın miletvekilinin, bir valinin büyükşehir belediye başkanının ilçemizi ziyareti bizim için çok önemlidir.

Umar ve bekleriz ki; gelen üst düzey yönetici halkı dinleyecek, sorunlarını belirleyip, taleplerini tesbit edecek ve bunların giderilmesi, yerine getirilmesi için elinden gelen çabayı gösterecek.

Yeni Ankara Valisi Vasip Şahin’in Cuma günü gerçekleştirdiği Evren ve Şereflikoçhisar ziyaretlerini de bu beklenti içinde değerlendirdik.

Biliyorduk ki; Ankara valileri 2-3 senede bir değişir ve görev yaptıkları süre içinde İlçemize ancak bir veya iki kez gelirler.

Bu nedenle ziyareti iyi değerlendirmeli, sorunlarımız ve çözümleri konusunda  akılcı ve tutarlı öneriler sunmalıyız.

Bunun için de toplumun farklı kesimlerinin katıldığı bir toplantıda ön hazırlıkları yapmalı, burada belirlenecek verileri valimize iletip, iletilenleri ve sayın valinin değerlendirmesini kamuoyu ile paylaşmalıyız.

Ama böyle olmadı.
Sayın Valimiz önce Evren’e uğradı, İlçe Kaymakamlığında birifing aldıktan sonra belediyeyi, jandarmayı ziyaret edip, bilgi aldı.

Arkasından İlçemize geldi. Yine kaymakamlıkta birifing aldıktan sonra, Cumhuriyet Başsavcılığını, belediyeyi, jandarmayı, emniyeti ziyaret etti. Organize Sanayi Bölgesinde incelemelerde bulundu. Cuma namazını tatbikat camiinde kıldıktan sonra Güneştepe Sosyal Tesislerinde verilen yemeğe katılıp, sonrasında Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak ve diğer oda başkanlarıyla ayaküstü kısa bir sohbet yapıp, ayrıldı.

Gerek Evren’de gerekse İlçemizde Kaymakamlıklarda verilen birifinglerde neler aktarıldı, hangi sorunlara değinildi, ilçeler adına hangi taleplerde bulunuldu, bunlara karşı nasıl bir cevap alındı, bilmiyoruz.

Ziyaret edilen birimlerde kim ne söyledi, vali neler anlattı bilmiyoruz.

Çünkü valinin ziyaretini takip eden gazetemiz görevlisi ve diğer yerel basın mensupları toplantılara alınmadı. Ziyaret edilen yerlerde zorlama bir fotoğraf çekiminin dışında soru sormalarına izin verilmedi. Korumalar ve valilik personeli arkadaşlarımızın ağzını açmalarına fırsat vermedi.

Ziyaret sonunda sayın Vali bir değerlendirme yapmadı.

Evren ve İlçemiz Kaymakamı ziyaret sonrasında şu ana kadar bir değerlendirme kamuoyunu bilgilendirme açıklaması yapmadı. Bundan sonra yapacağına da ihtimal vermiyoruz.

Ziyaretle ilgili bildiğimiz bir şey var:
Vali Cuma namazını tatbikat camiinde kıldı. Bu nedenle olmalı camiye gelen vatandaşlar polisler tarafından üst aramasına tabi tutuldu. Bunun üzerine bir hemşehrimiz şöyle diyordu:

Tatbikat camii açıldığından bu yana iki arkadaşımla birlikte Cuma namazlarını orada kılarım. Cuma günü de camiye girerken polislerin üstümü aramak istemeleri üzerine kendimi Mescid-i Aksa’ya girmek isteyen filistinli, polisleri de İsrail askerleri gibi düşündüm, bu durum zoruma gitti. Üstümü aratmadım, arkadaşlarımla birlikte bir başka camiye gittim.

Tüm bunlardan sonra ziyareti nasıl değerlendiriyorsun? Diye sorarsanız; “Halil ağa hatırın kalmasın” ziyareti olarak tanımlayabilirim.


   13 Aralık 2018


YORUM YAZ

KEMAl
Demokrasi bir özgürlükler,bir Reform hateketidir,sürekli olarak kendini gelistiren dönüstüren,moderniteye acik bir yönetim bicimdir,
bu aygit sürekli olarak günün sartlarina göre kendini gelistirir iyi olana intibak eder,zararli olanlarida bünyesinde barindirmaz sürekli olaral kendi kendini yeniler.tabiki mensublarida her an onu Kollar korur icabinda bedelinide öder.
Mesela türkiyenin 81 ili var neden 581 il olmsinki kaymakam vali görevini yapar islerde tikir tikir yürür.sereflikochisar da valinin yolunu beklemez.ama resim halkina güvenmiyor kidim,kidim veriyor,mesela sereflikochisar dan alinan vergiler kendine yetiyormu,kimse bilmiyor toplanan vergiler ankaraya gönderiliyor oda istiyene veriyor yani halk yönetimde yok dünde yoktu bugünde yok.sereflikochiasar in tuzunu elinden alirken kime sordular hiiic.bekleyin bekleyin seneye vali bey hangi camide namazini kilacak ona göre hazirlikli olun.
Cumhuriyet sonrasi demokrasiyi gelistirmedik tabiki bedelinide ödüyoruz.secimlere ordayim.
ŞAHAN ÖZKAN
AK partisine % 100 destek vermezsek ilçemiz hizmet göremez vali bey elinden gelenin fazlasını yapıyor ilçemiz için uyumuyor, nankör olmayak.Bugün gelişmiş ilçeysek ve bir daire parası iki yüz bin lira ediyorsa malımız kıymetliyse ak partisi sayesinde.
Hepsi doğru Katılıyorum Çok teşekkürler.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]