19 Aralık 2018, 13:35 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Aman Kimse Duymasın!

Aman Kimse Duymasın!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 930 kez okunmuştur

1974 yılında kurulan ve 1983 yılından itibaren Ermeni Terör Örgütü Asala’nın yerine terör olaylarını sahiplenen PKK ilk ses getiren eylemlerini 1984 yılında Hakkari Mardin Siirt bölgesinde başlatmıştı.


Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal terör örgütünü değerledirirken; “üç beş çapulcu” ifadesini kullanıyor, ciddiye alınmaması gerektiğini vurguluyordu.

Bu değerlendirmenin anlamı; “üzerinde fazla durmayın, üstesinden gelir kısa zamanda berteraf ederiz” demekti.

Ama gelişmeler aksi yönde oldu. Kanlı Terör Örgütü PKK’nın eylemleri giderek arttı.

Çoğunlukla doğu ve güneydoğu bölgelerinde görülen terör olaylarını bitirmek için canla başla mücadele eden güvenlik güçlerine destek olunması amacıyla ağalarla işbirliği içinde olunması amacıyla Turgut Özal 1986 yılında yayınlanan bir yönetmelikle “Geçici Köy Koruculuğu” uygulamasını başlattı.

Köy korucuları çoğunlukla devletle işbirliği içinde olan ağaların adamlarından seçilirken, karşıt ağalar ise PKK ile işbirliği içinde oluyordu. Yani bir kısım ağalar PKK ile mücadele ederken, diğer kısmı ise PKK ile ortak hareket ediyordu.

Kulakları çınlasın; o dönemlerde İlçemiz Kaymakamı olan Sayın Cengiz Gökçe olayları ve işbirliğini değerlendirirken şöyle diyordu:

Doğudaki terör olaylarının temelinde ve PKK’nın taraftar toplamasının altında ağaların baskı ve sömürüsü var. Ağalara yönelik tepkiler, dış güçlerin de etki ve desteğiyle hükümete ve devlete karşı yönlendirildi.

Gelişmeler bu görüşü haklı çıkaracak yönde seyrediyordu.

Ağalarının isteğiyle korucu olanların, ellerindeki yetkiyi özel iş ve ilişkilerinde kullanması, yöre halkı üzerinde baskı kurması, bir bölümünün aldıkları maaşın yarısını terör örgütüne verdiği iddialar, somut olaylarla desteklenirken, yönetim kademeleri olanları duymak istemiyor, pekçok olay kamuoyundan gizleniyordu.

Hükümete ve hükümete bağlı birimlerin uyguladığı yöntem; ‘aman kimse duymasın!’ idi ve bu yaklaşım giderek her alanda, her kesimde, her olayna bir kural gibi uygulanmaya başlandı.

Çözüm sürecindeki olanlar da farklı değildi. Terör örgütü elemanları şehir merkezlerinde at koşturuyor, vergi tahsilatı yapıp, mahkemeler kuruyor, bunlar yönetimin en üst katında görmezlikten, duymazlıktan geliniyor, aksine; askere kışlasından, polise karakolundan ayrılmaması, operasyona çıkmaması talimatı veriliyordu.

Tüm bunlar olurken, kamuoyu yeterli düzeyde bilgilendirilmiyor, olayların üstü örtülmek isteniyor, hükümetin yaklaşımı; “aman kimse duymasın” anlayışından öte geçmiyordu.

O günlerden günümüze kadar uzanan; “aman kimse duymasın!” anlayışı öylesine benimsendi, öylesine kabul gördü ki; bu anlayışa bir de yasal kılıf uyduruldu: Yayın Yasağı.

Nerede toplumda infial yaratacak, tepki çekecek, birilerinin kusur ve hatalarından kaynaklanan bir olay meydana gelse; ‘görüntü ve bilgi aktaramazsınız” mealinde anında bir yayın yasağı geliyor.

Yurtta çıkan yangında öğrenciler mi öldü? Hemen yayın yasağı.

Cemaat yurtlarında çocuklar tacize mi uğradı? Hemen yayın yasağı.

Yangın, sel felaketi mi oldu?Hemen yayın yasağı.

Her hangi bir kurumda yolsuzluk, usulsüzlük mü oldu? Hemen yayın yasağı.

Daha onlarca örneğini sayabileceğiniz bu yayın yasağıyla istenen ne?

Olup bitenleri, gerçekleri kamuoyu duymasın, beyler rahatsız olmasın.

Bir araştırmada; 2010 yılından sonra mahkemelerin yayın yasağı kararlarının her geçen yıl artış gösterdiği, 2010’da 4, 2011’de 36, 2012’de 43, 2013’te 42 ve 2014 yılının ilk altı aylık döneminde 24 olmak üzere toplam 149 adet yayın yasağı konduğu belirtiliyor.

Günümüze gelinceye kadar konulan yayın yasağı bu rakamın kat kat fazlası. Ve öyle görülüyor ki; aman kimse duymasın anlayışına bağlı yasaklar daha da artarak devam edecek.


    20 Aralık 2018


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]