26 Aralık 2018, 13:33 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

CHP intihar mı ediyor?

CHP intihar mı ediyor?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1272 kez okunmuştur

12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar Cumhuriyet Halk Partisi, genel seçimlerde İlçemizde çoğunlukla birinci parti olarak çıkardı.


Belediye Başkanlığı seçimlerini ise bir dönem CHP, bir dönem Adalet Partisi (AP) kazanırdı.

Ticaret Odası, Ziraat Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, Tarım Kredi Kooperatifi, Kızılay gibi kuruluşların yönetimlerinde de genellikle CHP’liler olurdu.

Öyle ki; CHP’nin sol ve sosyal demokrat politikalarından dolayı Şereflikoçhisar bir dönem ‘küçük Moskova’, sonralarında ‘küçük Malatya’ olarak tanımlanırdı.

Askeri müdahaleyi yapan Konsey, siyasi partileri kapatınca, 1983 seçimlerine Anavatan Partisi, Halkçı Parti ve Milliyetci Demokrasi parti adlarıyla 3 parti katıldı. Seçim sonuçlarına göre ANAP birinci, Halkçı Parti ikinci ve MDP ise üçüncü parti oldu.

1987 genel seçimlerinde ise ANAP yine 1. parti olurken, Sosyal Demokrat Halkçı Parti 2., Doğru Yol Partisi (DYP) ise 3. parti olmuştu.

Bu sonuçlardan da anlaşılacağı gibi kapatılan CHP’nin yerine kurulan 1983 seçimlerindeki Halkçı Parti ve 1987 yılındaki SHP sürekli güç kaybetmeye başlamıştı. Sonuçların böyle olmasında 12 Eylül döneminin sol ve sosyal demokratlar üzerindeki ağır baskıları ve kapatılan CHP’nin bir kısım taraftarlarının ANAP saflarında yer almasının etkisi vardı.

Belediye seçimlerinde ise 1984’de DYP (Osman Yıldız), 1989’da SHP (Aşır Görgülü) belediye başkanı seçildiler ve 1989 yerel seçimleri CHP’nin kazandığı son seçim oldu.

1994’de DYP, 1999’da MHP, 2004 ve sonrasında (2009-2014) AKP belediye başkanlığı seçimlerini kazanırken, CHP ise sürekli güç kaybediyordu.

Bu güç kaybının pekçok nedenleri var da, örnek olabilir diye bir anıyı aktarmak isterim:

CHP’nin parlamento dışı kaldığı 1999 genel seçimler öncesiydi. Seçimden bir hafta kadar önce partinin ağır toplarından Önder Sav, Yılmaz Ateş, merhum Av. Mehmet Uğurlu, dönemin il başkanı İlçemize gelmiş, İlçe Başkanı ve bazı yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gazetemize de nezaket ziyaretinde bulunmuşlardı.

Önder Sav sordu; “Şereflikoçhisar’da seçim sonuçları nasıl çıkar?”

“Soruyu neden bana yöneltiyorsunuz, teşkilatınıza sorun” deyince de klasik cevap geldi:

- Gazeteci olarak daha objektif değerlendirme yapabilirsiniz.

Tahminimi söyledim:

- Anavatan ve Doğru Yol birinci ve ikinci parti olur, siz MHP ile üçüncülüğü ve dördüncülüğü paylaşırsınız. Cevabım hoşlarına gitmemişti;

“Yok canım.. O kadar da değil...” gibi hayret ifade eden sözlerin arasında Önder Sav bir kez daha sordu:

- Böyle düşünmenin bir nedeni var mı?

- Neden çokta, bir tanesini söyleyeyim; CHP Şereflikoçhisar’da ilk kez bir miting yapamadan seçime gidiyor.

1999 seçimleri öncesi Abdullah Öcalan’nın da yakalanmasının etkisiyle seçim sonuçları herkesi şaşırttı ama CHP ile ilgili olumsuz görüşümün de haklılığını ortaya çıkardı.

Sonuçlar şöyleydi:
1. MHP 7523 oy, 2. DSP 3675 oy, 3. DYP 3579 oy, 4. ANAP 3426 oy, 5. CHP 3078 oy, 6. Fazilet Partisi 2496 oy.

Gelelim günümüze:
Mart 2019 tarihinde yapılacak mahalli idareler seçimlerine ittifaklar Ankara’da tek adayla gidecek.

Sonradan bir değişiklik olmazsa AKP Mehmet Özhaseki, CHP ise Mansur Yavaş’ı aday gösteriyor.

Millet ittifakında (kesin olmamakla biraber) CHP Ankara’nın taşra ilçelerinin çoğunu bu arada Şereflikoçhisar’ı da İYİ Parti’ye bırakıyor.

Yani son anda bir değişiklik olmazsa CHP İlçemizde seçimlere girmeyecek ve İYİ Parti’nin adayını destekleyecek.

Ankara ve İstanbul’u kazanabilmek uğruna; seçime girmesini, 50’ye yakın milletvekili ile TBMM’de temsil edilmesini, hazineden milyonlar almasını sağladığı İYİ partiye verdiği tavizlerle, uzun yıllardan bu yana İlçemizde kırsal kesimden oy alamayan, İlçe merkezinde de sürekli irtifa kaybeden CHP, bu kararla kendi ayağına kurşun sıkmış olmuyor mu?

Şu ana kadar İlçemizde adaylık için kimsenin başvuru yapmadığı CHP, seçime de girmez ise küskün taraftarlarını bir daha bir araya toplayabilir mi?

İlçemizde seçime girmeyecek olan CHP, partililerinin tümünü ittifakın diğer partisi İYİ Parti’nin adayına oy vermeye ikna edebilir mi?

Şereflikoçhisar’da seçime girmeyecek olan CHP intihara teşebbüs etmiş olmuyor mu?

Bu soruların cevabı Mart 2019 ve daha sonraki tarihlerde yapılacak seçimlerde daha açık ve net görünecek.


       27 Aralık 2018


YORUM YAZ

HİKMET ALTUĞ
CHP 4üncü kuşak CHPli olarak üzülüyorum ne yapılabilir islami bir ülkede sosyal demokrat bir partinin başarılı olmazı zor vururlar partiye dinsizlikle koministlikle inancsızlıkla yıpratırlar partiyi şu anca CHP 2002 öncesinin başarısızlıgının tüm sorumlusu olarak görülüyor cünkü 2002 den önceki hükümetlerin savunucusu yok hepsinin yerine cevap veriyor rahmetli ecevit kıbrıs harekatını yaptı secimde 450 millet vekilinin 217 sini aldı başka parti olsa 400 millet vekili alırdı yok olmuyor kılıcdarogluda hükümete karşı umut arıyor ihtifak yapıyor bir umut ihtifakda olmasa zaten olmayacak bunu biliyoruz bize düşen partinin iyi gününde kötü gününde sahip cıkmak sonuc olarak YİNEDE CHP DİYORUM
Yunus Erdoğdu
CHP, ruhunu AKP'ye teslim etti.. tıpkı stepne MHP gibi oldu.
Bugün, CHP, olmasın AKP bir gün iktidarda kalamaz...
Öbür taraftan Koçhisar'ın tarihte olduğu gibi yeniden manen Konya'ya bağlandı...
CHP'yi bu hale getiren CHP'lilerden başkası da değil...
Canlı bir vücut intihar eder...!
"Ölmüş ağlayanı yok" başlığı daha uygun düşerdi...
Hangi elleriyle verecek sosyal ve demokrat kardeşlerimiz acaba "avnigillere"...?
Yaşar hocam hüzünlenmesinde ne yapsın? Onun derdi de büyük; Büyükşehir in " mansurgillerine" verir artık gönül rahatlığıyla.....!!! Yoksa vallahi hatırım kalır...! Eski bi yoldaş olarak bende hüzünlendim şimdi bakarmısınız......!!
Kemal
70 yillarin sesi BÜLEN ECEVIT yeni bir ses ti farkli seyler söyliyordu buddüzen degismeli Anadolu insaninin özledigi beklentisiydi,CHP yönetimini topladi görevi ISMET PASA dan devr Aldi,o büyük insan ismt pasa emokrasini geregi ben bir chp li olara calismalarima devam edecegim diyordi.
o günün havuz medyasi topyekün beremen mizikacilari gibi heb bir agizdan ünlüyorlardi bunlarin basinda o günün tercüman gazetesi,sahibleri kemal ilicak,kendi yandaslariyla ranti paylasmadigi icin icerde olan nazli ilicak vs. Yurt disindydim secim icin izinimi aldim sereflikochisarda basladik kirsal örgütlemesini rahmetli kambur ömer yapiyordu köylerden üye yazilimina basladik Ankara il ve Keciören teskilatiyla irtibata dectik,CHP %45 kara oglan Anadolu insanin umudu olmustu.saygi deger Besir Baydar öncülügünde idi.gelinen noktada Kemal Halkin sahdamarina yapismis bir K...gibi sandalyasina yapismis,chp gelismelere cevab veremedi asirlik chp nin hazin sonu.dmokraside care bitmez yola devm.
MEHMET GÖRGÜLÜ-ANKARA
Doğru söze bir şey diyemiyorum
Yaşar
Son 45 günlük sürece bakıldığında (ki hangi partinin nerede ittifak yapacağı belli değildi) Ak Parti ve MHP'ye pek çok aday adaylığı başvurusu olduğunu gördük. Ancak CHP'de aday adaylığı için bile başvuru olmaması ilginç bir durum. Demek ki Koçhisar'daki CHP'liler heyecanını kaybetmiş.
Acaba bu durumu CHP yöneticileri biraz olsun düşünüyor mu?
yaşar baydar
Ne hazin ,bir zamanlar kıran kırana geçen parti içi mücadeleler.Bir yıl önce il başkanının hemşehrimiz olmasına rağmen gelinen nokta.Memleketimi hüzünle izliyorum.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]