02 Ocak 2019, 14:23 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Gelen gideni aratır mı?

Gelen gideni aratır mı?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1136 kez okunmuştur

Yahudi bir esnaf akşam dükkanını kapatırken; ‘bugün de zarar ettik’ der, hayıflanırmış.


Her gün aynı sözü duyan ve üzülen Türk esnaflar, bir gün karar almışlar ve hep birlikte dükkanlarını açmamışlar.

Akşam dükkan kapanırken, yahudinin aynı sözü tekrar ettiğini duyunca da çıkışmışlar:

- İnsaf be birader, bugün hiç brimiz dükkanlarımızı açmadık, akşama kadar satış yaptın, nasıl zarar edersin? Deyince  yahudi şu cevabı vermiş:

- Ben zarar ettik derken, ömürden bir gün daha gitti demek istiyordum.

Tıpkı o hesap.

Güle güle 2017, hoşgeldin 2018 temennileri arasında bir yılı daha geride bıraktık.

Sorunlarla, sıkıntılarla, telaşlarla, içte ve dışta kırgınlıklarla geçen bir yıl geride kaldı diye sevinmek mi, yoksa; ‘ömürden bir yıl daha gitti’ diye üzülmek mi gerekiyor? Buna siz karar verin.

Bana ya da Çengel ailesine sorarsanız; her yıldönümü bizim için bir sevinç, bir övünç, bir gurur kaynağı.

Çünkü her yeni yılda Çengel, bir dönemeci daha geride bırakıyor ve yerel gazetelere kolay kolay nasip olmayacak  bir istikrarla 2017 yılı ile birlikte yayın hayatında 50 yılı, yarım asrı geride bırakıyor.

1968 yılı Ocak ayının ilk haftasında ‘GÖZÜNÜZ, KULAĞINIZ, DİLİNİZ’ ilkesiyle yayın hayatına başlayan ve ‘gazeteciliği araç değil, amaç olarak görenlerin’ özverili çalışmalarıyla bu günlere ulaşan ÇENGEL, sizlere ve Şereflikoçhisar’a layık olabilmenin kavgasını sürdürdü.

Yayına başladığımız ilk günden itibaren; hırsıza, uğursuza, haksıza karşı verdiğimiz mücadele aralıksız devam etti.

Haksıza karşı; haklının, zalime karşı; mazlumun, güçlüye karşı zayıfın yanında olmak temel ilkelerimizin başındaydı.

Hiçbir kişiye, kuruma, kuruluşa karşı ön yargılı olmadı.

‘Haber kutsal, yorum hür’ ilkesiyle hakaret ve yasal açıdan suç içermeyen her türlü görüş sahiplerine kendini ifade etme fırsatını verdi, sansür uygulamadı.Cevap ve düzeltme hakkına sonuna kadar saygılı oldu.

Son zamanlarda en güçlü gazetelerin, medya kuruluşlarının yandaşlık için yarıştığı, demokrasiyi, özgürlükleri ayaklar altına aldığı ve gazetelere ve gazetecilere olan saygınlığı yerlebir ettiği bir ortamda, gazeteciliğin onurunu koruyabilmek için vargücüyle direndi, ilkelerinden taviz vermedi.

Değişik zamanlarda, farklı yapılardan gelen siyasi ve ekonomik baskılara boyun eğmedi, tehditlere kulak asmadı, hiçbir kişi, kurum ve kuruluşun emireri, kapıkulu olmadı.

Siparişle haber yazmadı, birilerini pazarlamak için köşeleri tahsis etmedi.

Tehdit amaçlı haber yapmadı, köşe yazılarında tetikçiliğe zemin hazırlamadı.

Bir kişiye, bir kuruluşa, bir siyasi partiye ya da siyasetçilere angaje olmadı, hayali kahramanlar icat etmedi, yoktan düşmanlıklar yaratmadı.

Aksine siyasi görüşü ne olursa olsun; toplum yararına hizmeti olan her kuruluşa, her parti ve parti yöneticisine destek oldu. Toplumun ve İlçenin aleyhine olan her konuda ise karşı durmaktan, uyarmaktan geri durmadı.

‘Yazılmamak kaydıyla’ aktarılan bilgileri ifşa etmedi, gazetecilik gereği kurulan ilişkilerde makam ve yetki sahiplerini istismar etmedi, onların iyi niyet ve hoşgörülü yaklaşımlarını, başkalarına hava atmak için kullanmadı, karşılıklı saygı, sevgi ve güvene ihanet etmedi.

Derdi, sıkıntısı, talebi olan her kesimden vatandaşın sesini rahatça duyurabileceği bir gazete olarak, kapılarını kimseye kapatmadı.

Toplum ve İlçe yararına her türlü teşebbüsü, girişimi destekledi.

Yönetenle yönetilenler arasında köprü olma görevini üstlendi, böylelikle taraflar arasında iletişimin sağlanmasına yardımcı oldu.

‘Gazetecilik bir amaçtır’ ilkesinden hareketle bu saygın mesleği, eş-dost, yar ve yaran çıkarına araç olarak kullanmadı.

ÇENGEL; geçmişten bugüne amatör bir ruhla ama profesyonellerle boy ölçüşebilecek bir düzeyde gazetecilik yapmaya çaba gösterdi, aynı gayreti göstermeye devam edecektir, diyor, geride kalan 50 yılda acımızda ve sevincimizde yanımızda olan, bizlerden desteğini esirgemeyen tüm okurlarımıza ve saygıdeğer Şereflikoçhisar halkına alenen teşekkürü borç biliyorum.

Tembelliğim üzerimdeydi. Yeni bir yazı yazsam da bundan farklı olmazdı. 2018’in ilk günlerindeki yazımı kopyalayıp yapıştırdım.

Geride kalan yıl ülke genelinde sosyal, ekonomik, kültürel, siyasal açıdan hiçte iyi geçmedi. Dileğim 2019’un 2018’i, gelenin gideni aratmaması.

Tüm okurlarıma sağlık, mutluluk, huzur ve barış içinde bir yaşam diler, yeni yılınızı kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.            


     MUSTAFA YÜCEL
  

       3.1.2019


YORUM YAZ

Yunus Erdoğdu
Koçhisar'ın gururu, Çengel ailesine başarılı bir yıl diliyorum... İyiki varsınız nice yıllara...
koc kemal
Cengel gazetesine basarilar dilerim.
K E M A L
Ülkemiz türkiye önemli günlerden geciyor,daha önceki yillardada önemli günlerimiz oldu ama bu kadari yoktu.
Bu günler ise evladin babadan kactigi babaninda eladina sahiblenmedigi günler dir,topluma korku salmis insanlar korkuyor kimden ondan bundan herkesten,carsida pazarda hem bu dünyada Hemde düzenli olarak öbür dünysayayla korkutuluyor korku daglari sarmis insallah ovaya inmez.
saygi deger cengel gazetetesinin cesareti hazineden milyar dolar hortumlyanda yoktur,o milyara miyar katma cabasinda ama hayirini görecegini sanmam,bir insan her alanda kendini ailesini icabindada halkini korumak zorundadir,yoksa tehlikelere yem olur gider,Cengengazete,si temel ilkeleine taviz vermeden yayin hayatina devam ediyor.düsüne biliyormusun filanca yerde belediye baskan adayini filancaya birakarak aday göstermiyelim,yahu sen kimi kime pazarliyorsun be akil yoksunu,75 yillik ömrümde cok badireler gördüm yasadim bu günkü farkli bunuda al asagi edecegiz,herkese selamlar pazarlamacilar haric.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]