30 Ocak 2019, 13:32 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Yerelde ittifak olmaz mı?

Yerelde ittifak olmaz mı?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1055 kez okunmuştur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, birlikte yaptıkları açıklamada; görüşmelerin tamamlandığını, hangi büyükşehirde, hangi il ve ilçede seçimlere Millet İttifakı ile gireceklerini duyurdular.


Kimilerine göre ittifak görüşmeleri çok olumlu geçti ve hayati önemde kararlar alındı.

Kimilerine göre ise görüşmeler fiyasko ile sonuçlandı. Aylarca süren çabaların ardından dağ fare doğurdu.

Görüşmelerin sonuçlarının yarattığı memnuniyetsizlik nedeniyle kimi milletvekilleri partiden ve parti meclisi üyeliğinden, kimi belediye başkanları ve aday adayları başkanlıktan ve partilerinden istifa ettiler.

Ve görüldüğü kadarıyla da her iki partideki dalgalanma bir süre daha devam edecek, gel-gitler sürecek.

Millet ittifakının ilçemize yönelik yansımasına gelince; Ankara ve ilçeleriyle ilgili alınan kararların hayal kırıklığı yarattığını söylemek abartı olmaz.

Bilindiği gibi Ak Parti kurulduğu yıldan itibaren her seçim ve referandumda ilçemizde birinci parti oluyordu.

Öyle ki; bu partinin ilçemiz ve köylerinden aldığı oy, Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu gibi çoğu zaman diğer partilerin toplamını geçiyordu.

Bunun kamuoyunda neden olduğu kanıyladır ki; 2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerini kazanan Ak Parti’nin 2019 yerel seçimlerinde de ipi göğüsleyeceği fikri kabul görüyordu.

Ne zaman ki; CHP ile İYİ Parti millet İttifakı adı altında görüşmelere ve birlikte hareket etme girişimlerine başladılar.

Ne zaman ki; Kamuoyuna yansıyan kulis bilgilerinde Şereflikoçhisar’da bu iki partinin birlikte ve tek bir adayla seçimlere gidebileceği ihtimalleri konuşulmaya başlandı; işte o zaman bir umut ışığı yakılmaya, 2019 seçimlerinde belediye seçimlerinin kazanılabileceğine yönelik tahminler yapılmaya başlandı.

İki partinin hem kendi tabanlarında, hem de kamuoyunda kabul göreceği bir adayla seçime gitmek başarıyı getirebilirdi.

Ak Parti yönetiminden memnun olmayan Saadet Partisi ve HDP’li seçmenler de ilçemizde seçime katılmayacakları için (şu ana kadar SP ve HDP’den bir açıklama yapılmadı) böyle bir oluşuma destek verebilirlerdi.

3 dönemdir belediye yönetimini elinde tutan Ak Parti’nin ilçenin temel sorunlarını çözmede, temel ihtiyaçlarını gidermede tam başarı sağladığı söylenemezdi.

Mal ve hizmet alımlarında, geçici de olsa eleman alınmalarında, yanlı davranılması, muhalefetin öneri, uyarı ve eleştirilerine kulak tıkanması kamuoyunda hoş karşılanmıyordu.

Ak Parti iktidarının uyguladığı çoğu politikaların tabanda olumsuzluklara yol açması, eğitim, sağlık, tarım gibi genel çoğunluğu ilgilendiren konulardaki başarısızlık ve tümünün birden ekonomide yarattığı tahribat da hesaba katıldığında değişim zamanının geldiğine yönelik görüşler ağırlık kazanıyordu.

Ankara Büyükşehir’de İttifak adayı Mansur Yavaş’ın estirdiği rüzgarın da Şereflikoçhisar’a olumlu yansımasının olacağı konuşuluyor, İlçedeki Millet İttifakı adayının şansının artabileceği ifade ediliyordu.

Ak Parti’nin 13 aday adayı içinden Memiş Çelik’in aday olarak açıklanması, diğer 12 ismin hiçbir itiraz ve tepki göstermeden sonucu olumlu karşılaması AK Partililerin elinin rahatlamasına yolaçarken, Millet İttifakında görüşmelerin uzaması, sonuç alınamayacağına ilişkin kulis bilgilerinin kamuoyuna yansıması ve sonunda “CHP ile İYİ Parti’nin diğer 17 ilçeyle birlikte seçimlere kendi adaylarıyla ayrı ayrı katılacağı açıklaması” İlçemizde soğuk duş etkisi yarattı ve Ak Partinin ekmeğine yağ sürülmesi olarak değerlendirildi.

Partiler Belediye Başkan ve Meclis Üyesi adaylarını 19 Şubat’a kadar Seçim Kurullarına bildirmiş olacaklar.

O zamana kadar değişen birşey olur mu?

Deniliyor ki; İl Başkanları arasında görüşmeler devam ediyor.

Bu çerçevede CHP ve İYİ Parti İlçe teşkilatları kendi aralarında bir durum değerlendirmesi yapıp, belirlenecek bir belediye başkan adayı ve meclis listesi hazırlayarak yerelde seçim ittifakı yapıp, bu kararlarını partilerinin üst makamlarına götürecek cesareti, insiyatifi gösterebilirler mi?

Bunu yapmak, bir umudu yeniden yeşertmektir. Değilse CHP ile İYİ Parti’nin ayrı ayrı gideceği seçimde, bile bile ladesi kabulleneceğini söylemek kahinlik değildir.


    31 Ocak 2019


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]