06 Şubat 2019, 16:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Sil baştan yeniden yaz!

Sil baştan yeniden yaz!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1004 kez okunmuştur

Mahalli İdareler Seçimleri’nin 31 Mart 2019’da yapılmasına karar verildikten sonra, Ak Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin Cumhur İttifakı’na karşı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile İYİ Parti de ‘MİLLET İTTİFAKI’ adı altında işbirliği yapma kararı aldılar.


1. PERDE:
Başlangıç olarak öncelikle büyükşehirlerde işbirliğini hedefleyen MİLLET İTTİFAKI’nı oluşturan CHP ve İYİ Parti arasında sıkı bir pazarlık başladı.

Uzun pazarlık sonucunda İYİ Parti’nin İstanbul ve Ankara’da aday göstermemesi ve CHP adayını desteklemesi kabul edildi.

2. PERDE:
Ankara’da CHP’den aday olan Mansur Yavaş’ın desteklenmesinin kabul görmesine karşın ilçelerde çetin pazarlıklar görüldü ve sonuçta; Ankara Büyükşehir, Ayaş, Elmadağ ve Polatlı’da CHP, Gölbaşı, Kahramankazan, Kızılcahamam ve Nallıhan’da ise İYİ Parti adaylarının desteklenmesi, diğer İlçelerde ise her iki partinin de ayrı ayrı ve kendi adaylarıyla seçime girmesi kararlaştırıldı, genel başkanlar tarafından açıklandı.

Bu arada (İttifakın adayı olurum düşüncesiyle) İYİ Parti’den Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığına aday adayı olan Emrullah Eren, İlçemizde ayrı ayrı adaylarla seçime gidileceğinin açıklanmasından sonra aday adaylığından çekildiğini açıkladı.

3. PERDE:
Bu aşamadan sonra, hiçbir aday adayı başvurusu yapılmayan CHP’de İlçe Başkanı Mahmut Celal Ünsal’ın belediye başkan adaylığı onaylandı, basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı, Ünsal ve ekibi seçim çalışmalarına başladı.

4. PERDE:
CHP’nin Şereflikoçhisar adayı olarak M. Celal Ünsal’ı açıklamasından sonra İYİ Parti’nin ne yapacağı merak konusuydu ama İlçe yöneticileri de ‘yeni gelişmeler olabilir’ düşüncesiyle beklenti içindeydiler.

Genel Başkanların açıklamasına ve ittifak görüşmelerinin sona erdiğinin duyurulmasına rağmen, il başkanları düzeyinde görüşmelerin sürdürüldüğü ifade ediliyordu.

5. PERDE:
İl Başkanlarının görüşmeleri sonucu İYİ Parti’deki beklentiler gerçeklik kazandı ve Cuma günü Millet İttifakı’nın Ankara İlçeleriyle ilgili yeni bir karar aldığı, işbirliği yapılacak ilçe sayısının 18’e çıkarıldığı, Çankaya, Yenimahalle, Etimesgut, Polatlı, Mamak, Elmedağ, Ayaş Kalecik, Haymana ve Evren’in CHP’ye, Gölbaşı, Keçirören, Kızılcıhamam, Altındağ, Sincan, Pursaklar, Nallıhan ve Şereflikoçhisar ilçelerinin ise İYİ Parti’ye bırakıldığı duyuldu ve bu bilgi heriki partinin ilçe yöneticileri tarafından doğrulandı.

6. PERDE:
Son gelişme CHP İlçe teşkilatında soğuk duş etkisi yaptı.

İl Başkanlığı tarafından; “adayımız sensin, açıkla ve çalışmalara başla” diye sahaya gönderilen M. Celal Ünsal, gazetemize kısa bir açıklama yaptı ve “İlçe Örgütü olarak istifamızı verdik. Toplu istifa dilekçesini Ankara’ya gönderdik” diyerek bir bakıma kırgınlığını ve küskünlüğünü seslendirmiş oldu.

Bu noktadan itibaren Millet İttifakı’nda tekrar başa dönüldü ve Cum gününden itibaren İYİ Parti’nin aday arayışları ile yeni bir perde açıldı.

7. PERDE:
Daha önceden İYİ Parti tarafından Sezai Şimşek’e, Bilal Büyükatak’a adaylık önerildiği ama kabul etmedikleri, bunun üzerine Mehmet Ali Öztürk’ün ve Avni Yıldırım’ın aday olacağı konuşulurken, Cuma gününden itibaren ise Ercan Ertürk Alıcıoğlu’nun adı siyasi kulislerde dolaşmaya başladı.

Pazar günü ise İYİ Parti İlçe Başkanı Avni Yıldırım, partisinin belediye başkan adayı olarak Ercan Ertürk Alıcıoğlu’nun adını kamuoyuna açıkladı. Salı günü de yapılan aday tanıtım toplantısı ile geriye dönüşü olmayan bir adım atıldı.

8. PERDE:
Millet İttifakı’ndaki bu gelişmeler güle oynaya gerçekleşmedi. İttifak görüşmelerinin tamamlandığının genel başkanlarca açıklanmasının ardından, bizzat CHP İl Başkanının gazetemize yaptığı bilgilendirmede; “M.Celal Ünsal’ın adaylığını açıklamasını ben söyledim” demesinden sonra Şereflikoçhisar’ın İYi Parti’ye bırakılması rahatsızlık yarattı. Ünsal ve ilçe yönetimi toplu olarak istifa etti, kamuya İYİ Parti adayının Millet İttifakı adayı olmadığı yönünde beyanlar aktarıldı. Sonradan istifalar geri çekildi.

Bu demektir ki; önümüzde sancılı bir süreç var ve ittifak partilerinin bu süreci kazasız-belasız nasıl atlatacakları siyasi çevrelerce merakla izleniyor.


    7 Şubat 2019


YORUM YAZ

Emrullah eren
Mustafa bey kardeşim Millet ittifakı sürecini çok güzel açıklayarak kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için size teşekkür ediyorum. Artık karar Milletindir.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]