13 Şubat 2019, 13:32 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Meclis Üyeleri belirlenirken

Meclis Üyeleri belirlenirken

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 919 kez okunmuştur

Belediye Meclisi 3 Nisan 2018 Salı günü yaptığı olağan toplantıda gündemindeki konuları görüşüp karara bağladı. Gündemde önemli bir yer tutması gereken Denetim Komisyonu raporuna MHP’li üye Tamer Keser muhalefet şerhi korken, Belediye Başkanı Ferda Polat’ın 2017 yılı Faaliyet Raporu üzerinde konuşma yapılmadan kabul edildi.


Bu suskunluk yeni birşey değil.
Meclis üyelerimiz pek konuşmayı sevmiyor. Zannedersiniz ki; meclisde ‘TIP’ oynanıyor.

Oysa partilerini, dolayısıyla Şereflikoçhisar’ı temsilen orada bulunan ve İlçenin kaderinde söz sahibi olan meclis üyelerinin daha aktif, daha üretici, daha yaratıcı olmaları gerekiyor.

Meclis üyeleri toplantılarda gündem dışı konuşma yapabilirler

Gündeme bağlı kalmaksızın yazılı ve sözlü önerge sunup, önergelerinin gündeme alınması için konuşma yapabilirler.

Görüşülmekte olan gündem maddeleri üzerine leyhte ya da aleyhte söz alarak görüşlerini iletip, sözlerini tutanak altına aldırabilirler.

Meclis üyeleri nedense bu haklarını çoğu zaman kullanmıyor, kullanamıyor.

Eğer üyeler bu haklarını mecliste kullanamıyor, kullanılmalarına engel çıkarılıyor ise, böyle durumlarda meclis sonrası basın ya da başka yöntemlerle durumu kamuoyunun bilgisine sunar, görevini yapmış olmanın huzuruyla vicdanlarını rahatlatabilirler.

Bir de bizim meclise özgü bir gelenek oluştu; Meclis Başkanının toplantının kapandığını açıklamasının ardından ‘dilek ve temenniler’ gibi bir uygulamaya geçiliyor ve bazı üyeler, özellikle muhalefeti temsil edenler orada şikayetleri, istekleri, yakınmaları dile getiriyor, tabi bunların hiç biri tutanaklara geçmiyor.

Bu durum yıllardan bu yana aynı minval üzerine süregeliyor.

Tıpkı 5 Nisan’daki toplantıda olduğu gibi.

Belediye Başkanı bir yıllık faaliyet raporunu okuyor, rapor üzerinde görüşme tartışma açılmadan kabul ediliyor.

Oysa rapor yeterli ya da yetersiz görülebilir, tasvip veya tenkit edilebilirdi.

Örneğin; muhalefet üyeleri raporu; kaynakların ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmadığını, yatırımlarda önceliklerin isabetli seçilmediğini, zabıtanın görevlerini gereği gibi yapmadığını, temizlik hizmetlerinde gerekli hassasiyetin gösterilmediğini v.b. konular üzerinde eleştirilerini yapıp, önerilerini sunabilirdi.

Buna karşılık yönetim yanlısı üyeler de eleştirilere karşı belediye olarak çalışmalarını savunur, karşıt iddiaları geçersiz kılacak bilgi, belge ve dökümanları meclisin bilgisine sunabilirlerdi.

Olması gereken buydu ama olmadı.

Ne lehte ne de aleyhte konuşan olmadı.

Yazının buraya kadarki bölümünü okuyup da; bizim meclis üyelerimiz hiç mi konuşmuyor? Muhalefet partisine mensup üyeler sürekli mi sessiz kalıyor? Diye sorabilirsiniz.

Evet, öyledir dersek haksızlık etmiş oluruz.

Belediye meclisinde tıp mı oynanıyor? Diye sorarken, üyelerin çoğunlukla suskun kaldıklarını ifade ediyorum.

Buna karşılık bir dönem Aşır Özbek’in, bir dönem merhum Mehmet Yücel’in sergiledikleri muhalefetine benzer hareketliliği bu dönem zaman zaman MHP’li Halil Şahan ve Kemal Sezginer gösteriyorlar.

Harita Mühendisi Halil Şahan özellikle imarla ilgili konularda ayakları yere basan önergelerle, konuşmalarla meclis başkanını ve AKP’li üyeleri zor durumlara düşürüyor.

AKP ile MHP arasında genel merkez düzeyinde kurulan ittifak, tabanda pek görülmüyor ama sergilenenen muhalefetlik yeterli oluyor mu?

Evet demek mümkün değil.

CHP’li Ufuk İhsan Küçük’e gelince; bazı AKP’li üyelerle birlikte meclisin en sessiz ve suskun üyelerinden biri de kendisi. Varlığı da yokluğu da hiç belli olmuyor. Görevinin ilk yılında bir-iki çıkışı olmuş, önerge vermiş bayağı ses getirmişti. Sonraları bir sustu tam sustu...

Bu yazıyı bir yıl önce bir meclis toplantısın ardından yazmışım.

19 Şubat 2019 günü seçime katılacak partiler belediye başkan ve meclis üyesi adaylarının listesini İlçe Seçim Kurulu’na bildirecekler.

Dileğim; meclis üyesi adaylar belirlenirken kaşına-gözüne, boyuna-posuna, ahbap-çavuş ilişkisine bakmadan üstlendiği görevi layıkıyla yapabilecek, üye olarak kendisinin ve İlçenin haklarını savunabilecek, toplumdan gelen taleplere duyarlı, konuşmasını, eleştirmesini, uyarmasını ve önermesini bilen kişilerin değerlendirilmesidir.

Meclis üyeliğini; kaldır parmak indir parmak olarak gören ve 5 yıl boyunca TIP (!) oynamaktan başkan bir işe yaramayan kişilere fırsat vermemek, partilerin ve belirleyici konumunda olanların asli ve öncelikli görevi olmalıdır.


    14 Şubat 2019


YORUM YAZ

The Citizen
Kaleminize Sağlık..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]