20 Şubat 2019, 15:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Ortaya Karışık..!

Ortaya Karışık..!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1056 kez okunmuştur

Ortaya karışık; lokantada istediğiniz bir kalem pirzola, bir kaç köfte, tavuk şiş, yanında bulgur pilavı ve yeşillikten oluşan bir menü değil.

Ortaya karışık; biraz siyaset, biraz ticaret, biraz ekonomi, biraz bürokrasi ve biraz sosyal medyadan bahseden yazımın konusu.

*        *        *

Siyasetin önceliği seçimler. Bu yazı yazılırken Belediye Başkanlığına aday sayısı 4 idi.

Cumhur İttifakının (Ak Parti - MHP) adayı Memiş Çelik, Millet İttifakının (CHP-İYİ Parti) Ercan Ertürk Alıcıoğlu, Saadet Partisi’nin adayı Mutlu Öcal ve Bağımsız Aday Nesrin Ayrancı.

Adaylar şimdilik ısınma turunda. Cumhur İttifakı sakin. Millet ittifakı, İlçe Başkanlarının alınganlıklarından dolayı süreci iyi değerlendiremedi. Buzların çözülmesi için zamana ve çabaya ihtiyaç var.

Mutlu Öcal ile Nesrin Ayrancı’nın ise kendilerini tanıtabilmek için epey ter dökmeleri gerekecek.

Adaylar ve şanslarına yönelik tahminde bulunmak için henüz vakit erken. Sağlıklı değerlendirme için en uygun zaman seçime bir, iki hafta kala yapılabilir.

*        *        *

Ekonominin mevcut durumundan, ticaretin hareketsizliğinden yakınmayan yok gibi. Günü siftahsız kapatıyoruz diyen esnaf, inşaat sektörü krizde, alım satım yok, yüzlerce daire müşteri bekliyor diyen müteahhit, bir yandan üretimin karşılığını alamıyoruz diyen üretici, diğer yandan bütçemiz sürekli açık veriyor diyen tüketici ve dahası boşalan köylerde taban yapan tarım ve hayvancılık.

Dar bir bölgede sürdürülen tanzim satışlarını göz boyamak, seçime yönelik uygulama olarak değerlendiren çoğunluk.

En yetkili ağızın (Sayın Cumhurbaşkanının) konuşmalarından, gazete ve TV’lerdeki manşetlerde boy gösteren sebze ve meyve fiyatlarındaki indirime yönelik haberlerden umutlanarak İlçemiz pazarına giden ve hiç farklılık göstermeyen fiyatları görünce hayal kırıklığı ve  boş çanta ile evin yolunu tutan hemşehrilerimiz.

Denetlendikleri ve hizaya getirildikleri iddia edilen zincir marketlerde müşteriye nanik yapan  etiketler.

*        *        *

Bürokraside, kamu kurum ve kuruluşların yönetim kademesinde bulunanların tarafsız olmadığı toplumun büyük çoğunluğunun ortak kanısı.

“Vali ilde devletin ve Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtası; kaymakam ilçede Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır” deniyorsa;

“Muhtar kardeşlerim Kaymakamlar aynen sizin emrinizdedir. Aynı şekilde bakanım da bu talimatları onlara veriyor. Valiler de buna dahil. Biz bu milletin efendisi değiliz hizmetkarıyız bizim farkımız bu’’ diyen Cumhurbaşkanı ve Ak Parti’nin Genel Başkanı ise, vatandaşlara; endişelerinizde haksızsınız, demek mümkün mü?

Gazetelerde, TV’lerde bazı bürokratlarla ilgili çok sayıda yolsuzluk-usulsüzlük, kayırmacılık iddiası varsa ve bunlara yönelik hiçbir işlem yapılmıyorsa toplum çoğunluğunun endişelerine hak vermez misiniz?

*        *        *

Sosyal Medya bazıları için boşalım aracı.

Kimi; polis jandarma, kimi; hakim savcı rolünde. Kimi; gazeteci, kimi; televizyoncu. Yazıyor, çiziyor, görüntülüyor, doğru olup olmadığına bakmaksızın yayınlıyor.

Örneğin; İlçemizdeki Ziraat Odası seçimleriyle ilgili sosyal medyada öyle yorumlara paylaşımlara rastlıyorsunuz ki; birinin; kellesini uçurduğunu, bir dğeri göklere çıkarıyor. birinin beceriksizlikle suçladığını, bir başkası belediye başkanlığına layık görüyor.

Bir başka örnek: Milli Eğitim Müdürünün yarı yıl mesajına gelen yorumların açıklamayla hiç ilgisi yok.

Onlarca yorum ve yarısı suçlama, yarısı methiye içerikli.

Kimi; nasıl atandığını sorguluyor, kimi; kimlerin korunup kollandığını ve çıkar sağladığını.

Birileri de tutturmuş, “müdür Bey hazine arazisi sürüyor” diyor da, Müdür Beyden bir ses nefes çıkmıyor.

Hele Twitter’de bir hesap var ki evlere, daha doğrusu Ak Parti İlçe Teşkilatına şenlik.

Meğer bu camiada kimler, neler çeviriyor, kimler kimlerle hangi çıkar ilişkisinin içinde bulunuyor? Günlerce yazılıyor da, kimsenin kılı kıpırdamıyor.

Kimler hakkında neler mi yazılıyor? Bu başlı başına bir yazı konusu, gelecek sayılarımızda değiniriz diyerek, ‘Ortaya Karışık’ı bugünlük noktalıyorum.


    21 Şubat 2019


YORUM YAZ

Ankaralı Kamay
Buzlar çözülmeden,flmeni Fiknret Hakan yıllar önce mevcut durumu sinamaya aktarmıştı... buzlar çözülmeden filmini bir daha ezleyin...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]