06 Mart 2019, 13:33 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Haberin Namusu!

Haberin Namusu!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1193 kez okunmuştur

Gazetemizin 21 Şubat 2019 tarihli sayısında BELKO ve Belediye Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ ile ilgili bir haber vardı.


Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 20.12.2017 tarihli kararına dayanılarak yapılan haberde; Cafer Tayyar Altuğ ile birlikte 8 kişiye 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildiği bilgisi yer alıyordu.

Haberin kamoyundaki yankısı çok büyük oldu, lehte ya da alayhte bir çok yorum yapıldı. Altuğ cenahından ve partililerinden gelen sitemlerde ise; böyle bir haberin neden yazıldığı, neden bugünlerde yazıldığı, haberin kimlere hizmet ettiği ya da kimler tarafından yazdırıldığı gibi kırgınlık belirten ifadeler yeraldı.

Gazetenin dağıtıma çıktığı gün de Cafer Tayyar Altuğ basın toplantısı düzenleyerek haber ve mahkeme kararıyla ilgili görüşlerini açıkladı.

Öncelikle şunu belirteyim; kamu görevi yapan biriyle ilgili kanunsuzluk, usulsüzlük, yolsuzluk ihtiva eden bir bilgi, belge elimize geçerse, bu kişinin kim olduğuna, görevinin ne olduğuna aldırış etmeden bilgiyi belgeyi değerlendirir, haber yaparız. Haberden kimlerin hoşlanacağı ya da rahatsız olacağı bizi ilgilendirmez. Ismarlama, siparişle haber yapılmaz. Çengel’in yarım asırlık mazisinde değişmeyen ilkeleri arasında yandaşlık, yağcılık ve yalakalık yoktur. Bizi, okurlarımızın doğruları bilmesi ve bilgi sahibi olması ilgilendirir.

Haberin yayınlanmasına ilişkin zaman ayarlaması yapılmaz, bilgi belgenin ulaşması ve güvenilir kaynaklardan doğrulanmasıyla birlikte haber okurlarla paylaşılır.

Cafer Tayyar Altuğ 21 Şubat 2019 tarihli sayımızda tam metni yayınlanan açıklamasının birinci bölümünde FET֒nün Ak Parti’ye yönelik oyunlarına değiniyor, bunun İlçemizde de görüldüğünü belirtiyor. 3. bölümde ise 15 Temmuz’daki bazı olaylara değiniyor ve şöyle diyor:

“Peki ilçemizde sosyal medya aracılığı ile gerek Belediye başkan adayımız gerek, ilçe başkanımız gerek, teşkilat mensuplarımız, gerekse belediye meclis üyesi veya adayları ve benim hakkımda karalama kampanyası yapanlar kimler? Açıklayayım; Bunu yapanlar doğrudan kendisi yada ailesi tarafından Fetö’ye hizmet ettiği tespit edilip, ilçemizde Ak Parti ile ilişiği kesilmiş veya dışlanmış Fetö itleridir.”

Açıklamanın son bölümü ise “Benim 5 yıllık Belediye Meclis üyeliği görevim sürecinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini ilçemize kazandırmak nasip oldu” Diyor ve yapılan işleri sıralıyor.

Görüldüğü gibi açıklamanın büyük bölümünün haberimizle hiçbir ilgisi yok.

Ama açıklama yerel gazetelere farklı yansıyor:

Bir gazete; “Cafer Tayyar Altuğ gazetecilik dersi verdi” diye başlık atıyor.

Bir başkası; “Altuğ belgelerle. Bilgilerle ve Delillerle Tüm İddiaları Yalanladı” başlığını kullanıyor.

Bir diğeri; “Altuğ; Fetö itleri hiçbir zaman peşimizi bırakamadı, bırakmayacak” cümlesini manşet yapıyor.

Birisi de; “Cafer Altuğ; “Fetö’nün itleri bizi davamızdan vazgeçiremez” başlığıyla çıkıyor.

Görüldüğü gibi başlıklarda haberimizle ilgili, suçun mahiyetiyle ilgili, mahkeme kararıyla ilgili, verilen ceza ile ilgili bir kelime yok.

Oysa Cafer Tayyar Altuğ’nun haberimize cevap olabilecek sözleri açıklamasının ikinci bölümünde.

Haberimizde ne diyor;
İhaleye fesat karıştırmak iddiasıyla Cafer Tayyar Altuğ ile birlikte 8 kişi hakkında açılan dava..

Altuğ açıklamasında; dava yok, açılmadı, demiyor.

Haberimizde ne diyor; 8 kişiye ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası  verildi.

Altuğ; ceza verilmedi demiyor ama birinci soruşturmada takipsizlik verildiğini, 2. soruşturma sonunda dava açıldığını, savcının ise FET֒cü olduğunu, davayı kasıtlı açtığını ve savcının meslekten ihraç edildiğini ifade ediyor. Kararı veren hakim hakkında ise hiçbir görüş getirmiyor.

Haberimizde ne diyor; “...İstinaf yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup, anlatıldı. Kararın henüz kesinleşmediği öğrenildi.”

Altuğ ne diyor: Dava istinaf mahkemesinde. Henüz kesinleşmedi.

Bir daha soralım ve sonuca gelelim: Bu açıklama ile Altuğ; kime ne dersi verdi? Kimler hangi dersi aldı?

Gazeteler ve gazeteciler yandaş, yalaka olabilir. Yayın politikalarını kişisel çıkarlar doğrultusunda belli kişilerin, partilerin amaçlarına göre belirleyip, sürdürebilirler. Günümüzde yaygın biçimde olduğu gibi; gazetecilik amaç olmaktan çıkar, araç olarak kullanılabilir.

Herkesin, her kuruluşun kendi tercihidir, kimsenin diyeceği bir şey olmaz.

Ne var ki; haberin, haberciliğin de bir namusu vardır ve “gazeteciyim” diye geçinenler bunu korumaya özen göstermelidir.

   7 Şubat 2019


YORUM YAZ

Megalomaniax
Diğerleri elinize su dökemez. Rahat olun. Bildikleri, çıkarları doğrultusunda ilerleyip, günü kurtarmak, gazete olarak güzel ilçeme hizmet haberi vermek değil, dolaylı veya doğrudan kendilerini ilgilendiren, menfaatlerini korumak. Amacı doğruları halka verip, halkın doğru bilgi sahibi olmasını istemek değil..Çamur at izi kalsın hesabı.. Bu sözünüz de ilgililerce örnek alınıp, çerçevelenip kendi işletme duvarlarına asılacak cinsten, her sabah-akşam okumaları gereken,güzel bir gazetecilik dersi niteliğindedir. "Çengel’in yarım asırlık mazisinde değişmeyen ilkeleri arasında yandaşlık, yağcılık ve yalakalık yoktur. Bizi, okurlarımızın doğruları bilmesi ve bilgi sahibi olması ilgilendirir."
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]