20 Mart 2019, 17:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bunlar Soruluyor mu?

Bunlar Soruluyor mu?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 432 kez okunmuştur

Sizler bu yazıyı okuduğunuzda seçime 10 gün kalmış olacak.


10 gün sonra sandık başına gidecek, Ankara Büyükşehir Belediyesini, İlçemiz Belediyesini ve Belediye Meclis Üyelerini seçerek, yönetimi 5 yıl süreyle onlara devredeceksiniz.

Kalan 10 günlük sürede gerek belediye başkanlığına, gerekse belediye meclisine aday olanlar, seçmenin tercihini kendi taraflarına yönlendirebilmek için tüm güçlerini seferber edecek, ellerinde ne kadar koz varsa ortaya sürecekler.

Bu arada seçmenlere sormak lazım:
Adayların propaganda yöntemleri, proje olarak dile getirdikleri, söz ve davranışları sizi tatmin ediyor mu?

Adaylar; parti üst yöneticilerinin dile getirdiği Türkiye’nin geneline yönelik politikaların dışında, yerele inip, İlçemizdeki sorunları konuşup tartışıyor mu?

Kapısı çalınan, yolda yürürken önü kesilen, pazarda alışveriş yaparken alım gücünün sürekli azaldığını farkeden vatandaşlara hal hatır sormanın, destek talep etmenin dışında ne söyleniyor ya da vatandaş ne soruyor, sorduklarına tatmin edici bir yanıt alıyor mu?

Örneğin;
Yeşilova mahallesinde E-90 karayolu kenarında 5 katlı bir bina var. Bir hayırsever, bu binayı yaşlılar yurdu yapılsın diye Sosyal Dayanışma ve Yardım Vakfı’na bağışladı.

Kulakları çınlasın, eski kaymakamlarımızdan Sayın Cengiz Gökçe içinin restorasyonunu yaptırdı, mefruşatını, mutfak malzemelerini, yataklarını aldırdı, kalorifer tesisatı döşendi ve hizmete hazır hale geldi.

Bina hizmete açılmadan farklı amaçlarla kullanıldı, şimdilerde virane halini aldı. Acaba bu binanın akıbetinin ne olacağını soran var mı?

Güneştepe’deki Devlet Hastanesi binası.
2 miyon liraya yakın masrafla onarımdan geçirildikten sonra hastanenin Akseki mahallesine taşınmasının ardından boşaltıldı. Bir ara Rehabilitasyon Binası olarak hizmete alınacağı söylendi, önceki seçimlerde propaganda malzemesi yapıldı ama sonrasında..

Kapı ve penceresi, kalorifer petekleri ve sökülüp çalınacak nesi varsa götürüldü. Bir ara balicilerin, bonzai içiçilerinin ve hatta fuhuş yapanların yuvası oldu. Ve bu bina değerlendirilemeyince  belediye marifetiyle yıkıldı.

Şimdi orasının ne olacağını ya da ne yapılacağını soran var mı?

Fetullahcı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik operasyon kapsamında Özel Kudret Ünal Okulu’na ve Malteme Dersanesi binalarına el kondu. Bu binaların değişik amaçlı kullanılacağına ilişkin bilgiler kamuoyuna yansıdı ama ortaya somut birşey çıkmadı. Binalar yavaş yavaş harabeye dönüyor. Oysa İlçemizdeki yüksekokul öğrencilerinin yurt binasına ihtiyacı var.

Bu binaları bu veya başka bir amaçla kullanılıp kullanılmayacağını soran var mı?

Ak Parti hükümeti Tuzgölü’nde 10 adet tuz üretim alanı tahsis etti. Bunu açık artırma ihale yoluyla müteşebbislere kiraladı, paralarını peşin aldı. Alan müteşebbisler, havuzlama, harmanlama, hizmet binası gibi milyonlarca lira masraf yaparak alanı üretime hazır hale getirdiler. Bu tuz alanları seçimlerde propaganda malzemesi oldu. Şereflikoçhisar’ın ekonomisini uçuracak, 3 bin kişiye istihdam alanı yaratacak bir hizmet olarak sunuldu.

Sonrasında ne olduysa oldu, devreye önce bürokrasi hazretleri, arkasından yargı girdi, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ihale geçersiz sayıldı, üretime geçen işletmeler durduruldu, müteşebbislere yıllar sonra ihalede ödedikleri paralarının bir bölümü iade edildi. Yapılan masraflar müteşebbislerin yanına kar kaldı. Tuz sahaları üretim alanı olmaktan çıkarıldı.

Bunların akıbetini soran var mı?
Yıllardan bu yana uzman doktor ve teknik personel yetersizliğinden dolayı devlet hastanesinde yeterli sağlık hizmeti verilemiyor. Hastalar Ankara ve Aksaray’ı komşu kapısı yapıyor.
Bu sorun ne zaman ve nasıl çözüme kavuşacak, soran var mı?

Eğitimde kalite düşüyor, okullarda disiplinin, oteritenin kalmadığından, hiçbir etkinlik yapılmadığından bahsediliyor. Hergün 40 kişilik bir midübüs Aksaray’a öğrenci götürüp getiriyor.

Bunun nedenlerini araştırıp soran var mı?
Orman Şefliği kapatıldı. Toprak Mahsulleri Ofibi önce ajans oldu, sonradan alımları durdurdu. Pancar Alım Merkezi kapatıldı.

Bu olumsuzluklar nereden ya da kimlerden kaynaklanıyor? Soran var mı?

Dahası; propaganda çalışmaları çerçevesinde adaylara soru soran vatandaş, bu sorulara makul ve mantıklı bir cevap veren aday var mı?

Köşenin adından esinlenerek ben bu durumu yaman merak ediyorum.


   21 Mart 2019


YORUM YAZ

Hacı servet
Ak parti ye oy verir oy patlaması yaparsak hepsi düzelir
ANKARALI KEMAL
SAYIN Mustafa Yücel cok öneml bir konuyu dile getirdiginiz icin tesekür ederim.E90 karayolu kenarindaki binanin kimsesizler ve yaslilar yurdu olmasi icin mücadele vermek gerekiyor,Cengel gazetesi yurtdisinda epey okuyucusu var büyle bir girisim icin bizler buradan yardimci olacagiz bu is bir vakif tarafinda CHP nin öncülük yapa Bilir.chp hareket etmek zorundadir.bilhassa yüksek okulda okuyan kiz ögrencilere acilen bir Yurt mutlaka olmali,hani ilim yayma cemiyet varya orayada anlatmaktan yarar var.Vakiflar cok önemli bugüne Kadar baska amacla kullanildi.bu potansiyal Sereflikochisarda var,birileri bu tekeri cevrilmeli,bu isi hukuki acidan yardimci olacak avukat,muhasebeci ve birokrat fazlasiyla var.Tekrar ediyorum CHP bu isin öncülügünü yapa bilir.
emek vereceksin emegine sahibleneceksin.bu halk acik alanlarda bir Kurtulus savasi vermistir,onun ysali mensub Larini sokaklarda perisan halini görmek istemiyoruz,benim devletim var o bana sahiblenir demeli.unutma basarirsin güc kuvvet sende
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para