27 Mart 2019, 14:06 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Şeytan kulağına kurşun

Şeytan kulağına kurşun

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1105 kez okunmuştur

3 gün sonra seçim var.


Ama memleketin havasına bakarsanız; seçime değil sanki savaşa gidiyoruz.

Anlı şanlı ve de ünvanlı liderlerimizin ağzından çıkan hakaret, aşağılama içerikli sözler.

Asmalı kesmeli tehditler..

Polisiye kitaplarına taş çıkartacak suçlamalar, kumpaslar, iftiralar..

Tamamına yakını gücün, paranın, menfaatin güdümüne girmiş, yalan üretim merkezi gibi haber yazan, yorum yayınlayan TV’ler, gazeteler ve gazeteciler..

Tarafsız, bağımsız ve bağlantısız olması gerekirken iktidarın güdümünde hareket eden valiler, kaymakamlar, üniversite rektörleri ve her makam ve görevden kamu personeli.

2014 yerel seçimleri öncesi de ortam bugünküne benziyormuş ve ben 27 Mart 2014 tarihli sayıda, bu köşede; “Maşallah diyelim de nazar değmesin” başlığıyla aşağıdaki yazıyı yazmışım.

Döğüş var, kavga var, sataşma var. Rakip parti binalarına saldırı var. Çıkan olaylarda yaralananlar, ölenler var.

Liderlerin üslubunda düzeysizlik var. Karşılıklı aşağılama, küçük görme, hakaret etme, belden aşağı vurma var. Ölçüsüz vaatler, yerine getirilmeyecek sözler, inandırıcılığı olmayan projeler, uygulaması mümkün olmayan proğramlar var.

Hani kim, nerede, nasıl? Der gibisiniz. Şaşırmayın tüm bunlar yurdun değişik köşelerinde, farklı bölgelerinde, özellikle liderlerin gezdiği illerde var.

Şeytan kulağına kurşun! İlçemizde ise üslupta saygı, ilişkilerde düzey, konuşmalarda seviye var. Göstermelikte olsa; karşılıklı saygı, sevgi, hoşgörü var.

Bugüne kadarki seçimlerde görülen hareketlilikten, coşkudan, taşkınlıktan eser yok. Seçime katılan siyasi parti İlçe Başkanlarının aldığı ortak kararın tavizsiz uygulanmasıyla da görüntü ve gürültü kirliliği yok.

Seçim çalışmalarını genellikle mahalle, ev gezmeleriyle yürüten adaylar ve ekipleri sessiz ve sakin bir yol izliyor. Gürülü patırtı yok, taşkınlık sataşma, birbirlerini rahatsız etme yok.

Dileğim; partilerin propaganda döneminde gösterdikleri anlayış ve hoşgörünün, pazar günü seçimlerin yapılıp, sonuçlarının açıklanmasına kadar devam etmesidir.

Geçmişte yaşanılanlarla bilinmektedir ki; oylama günü yaklaştıkça heyecan alabildiğine artar, sinirler gerilir, normal zamanlarda olağan sayılacak söz ve davranışlar tarafları rahatsız etmeye, hoşa gitmeyecek davranışları sergilemeye başlar.

Adaylar mülayim olsa da; kraldan çok kralcı olan yandaşlar ölçüsüz, dengesiz söz ve davranışları ile istenmeyen gelişmelerin fitilini ateşleyebilir. Oylama öncesi son gece taraflar belli sokak ve evleri kontrol altında tutmak için adeta kuşatma yaparlar, rakiplerin giriş çıkışlarını engellemeye çalışır, zaman zaman kavga çıkabilir.

Sandık başı ve sandık çevresi görevlileri oyunu kullanacak seçmeni etkileyebilmek için gizli ya da aleni söz ve davranışlarla hiçte hoş olmayacak bir olaya neden olabilir. Oylama sona erip, sandıklar açılarak tasnif yapılırken izleyici konumunda olanların gereksiz müdahaleleri ile dökümün sağlıklı yapılması engellenebilir.

Sandık sonuçları belli olurken önde görünen parti ve adayın taraftarlarının sergileyeceği taşkınlık ve ölçüsüz sevinç gösterileri, diğer parti ve aday taraftarlarının tepkisine yolaçabilir.

Sandık sonuçlarının toplandığı Seçim Kurulu’nda dökümanların yapılması, çizelgelerin hazırlanması ve seçim sonuçlarının açıklanması zaman alır, gece yarılarına sarkabilir. Bu zaman zarfında sükuneti elden bırakmamak, sabırlı davranmak olgunluk içinde sonuçların açıklanmasını beklemek gerekir.

Ve seçim sonuçları açıklandığında kazananın taşkınlığa, kaybedenin yeise kapılmadan neticeyi olgunluk ve hoşgörüyle kabul etmesi, takdir edilecek bir davranış olacaktır.

Seçim çalışmalarının başladığı günden bugüne kadar parti ve adaylar tarafından gösterilen iyiniyetin son üç ve seçim gününde de gösterileceğine inanıyor, tüm adaylara başarılar diliyorum.

Aynı dileklerimi tekrarlıyor, huzur ve güven içinde gerçekleşecek bir seçim dileğiyle adaylara başarılar diliyorum.


   28 Mart 2019


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]