03 Nisan 2019, 15:01 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Sakıncalı mıyız?

Sakıncalı mıyız?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1242 kez okunmuştur

Çok partili düzene geçtiğimiz yıllardan buyana seçimler hakim denetimi ve teminatı altında ‘gizli oy açık tasnif’ esasına göre yapılır.


Yani vatandaş oyunu hür iradesiyle kimsenin baskısına maruz kalmadan istediği aday yada parti için gizli olarak kullanır, oyların tasnifi ise herkesin göreceği, duyacağı şekilde açık ve alenen yapılır.

Gazeteniz Çengel’in yayın hayatına başladığı 1968’den itibaren 50 yıldan bu yana yerel, genel ve referandum olmak üzere onlarca seçim izledim.

Oylar kamu görevlisinden oluşan başkan ve parti temsilcilerinin görev aldığı sandık kurullarının gözeteminde, seçmen kütüklerinde ismi olanların kimliklerini ibra etmelerinin ardından kapalı hücrelerde kullanılır, oylama sonucunda tasnif, yine sandık görevlileri tarafından partilerin sandık müşahitleri ve isteyen vatandaşların gözü önünde açıktan yapılır.

Tasnifi herkes görsün, tanık olsun ki; sonuçlar üzerinde dedikodu yapılmasın, şaibe oluşmasın.

Sandık kurulları, tasnifi tmamladıktan ve görevliler tarafından tutanağa geçirilip, imzaladıktan sonra İlçe Seçim Kuruluna giderek tutanakları teslim ederler.

İlçe Seçim Kurulu görevlileri, kurulun başkanı olan hakim denetim ve gözetiminde sandık başkanlarının getirdiği tutanakları teslim alır, birleştirme tutanaklarına geçirir ve nihayetinde seçim sonlandırılmış olur.

İlçe Seçim Kurulu’nda çalışma nasıl yürütülür, şimdiye kadar nasıl yürütülürdü?

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı çalışma alanı olarak mümkün olduğunda büyük ve geniş bir salonu tahsis ederdi.

Sandık kurullarından gelen torbaları teslim alıp, tutanakların dökümünü yapacağı görevliler için rahat bir çalışma ortamı hazırlanır, basın mensupları için rahatça not tutabilecekleri ayrı bir yer tahsis edilir, mevcut salonun ya da odanın bir bölümü de tasnifi izleyecek partililere, vatandaşlara ayrılırdı.

Genelikle seçim hakimi ya da seçim müdürü sandık başkanlarının getirdiği tutanakları okur, seçim kurulunda görevliler ise birleştirme tutanaklarına kaydederdi.

Tasnifin şeffaf, açık ve güvenli  olması için azami hassasiyet gösterilir, Seçim Kurulu görevlileri ile gazeteciler arasında karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı işbirliği ve dayanışma sergilenir, görevlilerin tuttuğu rakamlar ile gazetecilerin notları arasında bir fark var ise doğrusunu tesbit için gerekirse saatlerce uğraşılır, aday ya da partilerin tek bir oyunun zayi olmaması için çok dikkatli davranılırdı.

Yarım asrı aşan gazetecilik sürecinde izlediğim tüm seçimlerde Seçim Kurulu Başkanlığı yapan hakimlerimizin, kurulda görev alan kamu personelinin tavrı bu idi ve gazetecilere yardımcı olmak için gerekli hoşgörü ve yardımı gösterirlerdi.

Bizim de çabamız sonuçları en çabuk ve doğru şekilde, kamuoyunda bir tartışmaya fırsat vermeden vatandaşlara duyurmaktı.

Ya şimdi?
Pazar günü yapılan yerel seçimlerin, sonuçlarının değerlendirildiği İlçe Seçim Kurulu’nda ne oldu?

Ne olduğunu anlayamadım dersem şaka yapmıyorum.

Seçim Sonuçlarını gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü takip ediyordu, daha doğrusu takip edecekti.

İlçe Seçim Kurulu henüz göreve başlamadan, İlçe Seçim Müdürü, arkadaşımıza hakime hanımın talimatı olduğunu belirterek; “kusura bakmayın, gazetecileri içeri almayacağız” dedi.

Arkadaşımız buna bir anlam veremedi. İlk defa böyle bir davranışla karşı karşıya geliyordu.

Bunun üzerine arkadaşımız, Seçim Hakimi Sayın Eda Köse ile görüşmek istedi ama hakime hanım görüşme talebini kabul etmedi. Aynı seçim müdürü bir kez daha; “gazetecileri salona almayacağız” talimatını tekrarladı.

Bunun üzerine salondan koridora çıkan arkadaşımızla karşılaşan hakime hanım; “burada da durmayın, dışarı çıkın” dedi.

Bunun üzerine arkadaşımız bir tatsızlığa, gerginliğe, polemiğe girmemek için oradan ayrıldı.

Ne oldu, neden oldu? Hala anlayabilmiş değilim.

Gazetecilere karşı bu tavır niyeydi?

Gazeteciler potansiyel suçlu, sakıncalı kişiler miydi?

İçeride gizli saklı bir şey olmayacağına, usulsüzlük yapılmayacağına, gazeteciler çalışmaları engelleyecek, aksatacak bir harekette bulunmayacağına göre, adaylara, partiliye, normal vatandaşa, özel dost ve arkadaşlara açık olan İlçe Seçim Kurulu’nun kapısı gazetecilere neden kapatılıyordu? Bir bildiği, bilgisi olan lütfen açıklasın da, biz de varsa bir eksiğimiz, kusurumuz, hatamız öğrenelim de telafi yoluna gidelim.


    4 Nisan 2019


YORUM YAZ

ANKARALI KEMAL
türkiye sol hareketi hep savunmada,cözüm öneren yok bugün yasananlar aniden olmus gelismeler degil,65 yillarindan sonra KOMOMDO kamplarin kurulmasiyla alevlenen,ülke genelinde KURAN kurslari Imam hatiplerle ödüllendirilen bir calismanin iktidar olmasi dir,,,70 li ve 80 li yillarda Yurt sever demokratlarin insan avi baslamisti,kimisi daragacinda can Verdi kimisi zindan larda cürüdü,en sansli olanlarda yurdunu terk ederek stokholm da solugu aldilar,daga kacib kendi ordusuyla savasanlari hatti hesabi bilinmiyor.Türkiye sol ahreketi bunlari yasadi,tamimi Anadolu insani ama kendi topraklarinda ötelilestirildi.
su an sol dagank yorgun param parcadir,sonuc olarak ne haliniz varisa kendiniz görün,gecmisi belirsiz kisiler milti milyarder gücü kuvveti eline almis ana dolu insani askrai ücrete mahkum edilmistir.
5 milyonu Almanyanin sokaklarini süpürüyor,en alttakiler olarak yasamlarini sürdürüyorlar,toplum kendi savunma gücünü yitirmistir.
bunur kurtaracak bahti kara maderini...
ERHAN BAYDAR
Yaşananlar AKP nin ülkemizi nereye götürdügünü gösteriyor.Basın demokrasinin 4. kuvvettir.Halkın dogruları ögrenme hakkını engellemek ,diktarörlükte olur.Bu yöntem faşizmin ayak sesidir.Seçim gecesinden ,bugüne kadar olanlar ile bu olayı birleştirdigimizde görünen durumun özeti bu hal,iyi hal degil..bu gidişat gidişat degil..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]