24 Nisan 2019, 14:21 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Aman ha! Akıllı olun..

Aman ha! Akıllı olun..

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1606 kez okunmuştur

Dönemin Ak Parti’deki en etkili isimlerinden Cemil Çiçek ile hemşehrimiz Ali Babacan 2004 yılındaki belediye seçimleri öncesi Tuzgölü Meydanındaki mitingde şöyle diyordu:


Ne ekerseniz onu biçersiniz. Arpa ekerseniz arpa buğday ekerseniz buğday biçersiniz.

Bunun Türkçe anlamı şuydu:

Ak Parti adayını seçerseniz hizmet alırsınız, seçmezseniz gerisini siz bilirsiniz.

2004 Belediye Başkanlığı Seçimini Ak Parti adayı Ramazan Ceylan kazandı.

2009 yerel seçimlerindeki söylemler de farklı değildi. Belediye iktidardan yana olmalı ki; bakanlara, başbakana daha kolay ulaşılabilsin, hizmet alma konusunda tam destek sağlansın.

Melih Gökçek ise; “Şereflikoçhisar’ın da büyükşehir bünyesine alınabileceğini” belirtiyor, destek sizden hizmet bizden sloganınya vaadleri art arda sıralıyordu.

2009 Belediye Başkanlığı seçimini Ak Parti adayı Hakverdi Altuğ kazandı.

2014 yerel seçimlerindeki slogan ise “3’lü olalım, güçlü olalım” idi.

Yani; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bütünşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek, Şereflikoçhisar’da ise Ferda Polat seçilmeliydi ki; hizmet gelsin. İ. Melih Gökçek biraz daha ileri gidiyor, “en fazla oyu kim verirse hizmete oradan başlayacağız” diyordu.

2014 Belediye Başkanlığı seçimini Ferda Polat kazandı, 3’lü oldular. Şereflikoçhisar’ın sorunlarının çözümünü, hizmetin gelmesini 3’lü ve güçlü olmaya bağlayanlar gerçekte başarılı oldular mı?

Geride kalan yıllarda ve bugün göç alan değil veren bir ilçe isek.. İstihdam alanı yaratma adına hiçbir adım atılmamışsa.. Tarım ve hayvancılık can çekişiyorsa, sanayi ve turizmin esamesi okunmuyorsa.. Sağlık ve eğitim alanında gerekli hizmet alınamıyor, yüksekokullara yeni bölümler açılamıyor, elimizde atıl durumda onca bina varken yurt sorunu çözümlenemiyor ve hergün 50 kişilik bir midübüs Aksaray’a öğrenci götürüp getiriyorsa.. Başarılı olup olmadıklarına siz karar verin.

Gelelim bu döneme:

31 Mart seçimlerine giderken de slogan aynıydı: 3’lü olalım, güçlü olalım. Yukarıda Cumhurbaşkanı var, Ankara’da Mehmet Özhaseki’yi, Şereflikoçhisar’da Memiş Çelik’i seçersek ilçemizi uçururuz(!)

Ne yazık ki; bu sefer 3’lü olunamadı. Ankara Haseki yerine Mansur Yavaş dedi.

Peki bundan sonra ne olacak?

Bakın Sayın Erdoğan ne diyor:

“Şu anda muhaliflerden daha fazla meclis üyesine sahibiz. Ankara’da ise bu daha da farklı, orada 107 tane bize ait var, diğerleri dörtlü mekanizmanın.

“Her şeyden önce bir belediye başkanının kendi belediye meclisinde sırtını dayayacağı bir meclis yoksa komisyonları da çıkaramaz, bütçe de alamaz. Bu denetleme mekanizması sana bu noktada herhangi bir yanlışında yol vermez. Ha, dürüst doğru gidiyorsan ‘tamam eyvallah’ der.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe belediye ve meclis üyelerinin de yer aldığı AK Parti Ankara teşkilatına uyarı ve önerilerde bulundu ve şöyle dedi:

Belediye meclislerinde vatandaşın hayrına olacak projelere ‘evet’ deyin. Kavgacı değil her zaman uzlaşmacı olun. Halkın menfaatine dokunacak projeleri fevri hareketlerle engellenmesine izin vermeyin. Ankara meclis üyeliklerindeki sayısal çoğunlukla kendisinin (Mansur Yavaş) sözde mağduriyetine fırsat vermeyin. ‘Bana izin vermediler. O yüzden projelerimi hayata geçiremedim’ gibi bir algı oluşturmalarına fırsat vermeyin.

Sayın Erdoğan demek istiyor ki; Büyükşehir Belediye Başkanlığı onlarda olsa da meclis çoğunluğu bizde. İstersek adım attırmayız.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İlçemizi temsilen bulunacak olan dört üye de Cumhur İttifakı’ndan. Onların bugünden ne düşündüklerini, nasıl bir çalışma stratejisi izleyeceklerini bilmemiz mümkün olmaz. Buna karşın hemşehrilerimizi şimdiden uyarıyor ve diyorum ki; akıllı olun, meclis çalışmalarında kısır çekişmelere, faydasız inatlaşmalara fırsat vermeyin. Geniş kesimlerin, toplumun menfaatine olan iş ve işlemleri engelleyebilecek adımlardan kaçının.

Unutulmamalıdır ki; Şereflikoçhisar’a gelmesi muhtemel hizmetler ve çözüme bağlanması gereken sorunların büyük çoğunluğu Büyükşehir kanalıyla olacaktır ve Organize Sanayi Bölgesi’nin alt yapısı da bunlardan biri ve en önemlisidir.

Sizler Ankara’da ayakbağı olursanız, büyükşehir de burada size ayakbağı olur ki; zaranını Şereflikoçhisar çeker. Sizler de 5 yılın sonunda bunun hesabını veremekte zorlanırsınız.


    25 Nisan 2019


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.090 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri