18 Eylül 2019, 15:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Kent Konseyi ne yapmalı?

Kent Konseyi ne yapmalı?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1781 kez okunmuştur

Belediye Başkanı Memiş Çelik seçildiği günden bu yana olumlu adımlarından birini attı ve seçim vaadleri arasında yer alan “Kent Konseyi Kurulması” yönünde geniş katılımlı bir toplantı yaptı.


Parti temsilcilerinin, belediye meclisi üyelerinin, oda başkanlarının ve bazı muhtarların katıldığı toplantıda Memiş Çelik amacı şöyle açıkladı:

Kent Konseyi’nin temel amacı; Ekonomik kalkınmayı sağlamak, İlçeye bir vizyon oluşturmak, hemşehricilik bilincini geliştirmek, yapılan her türlü projelerde birlik ve beraberliği sağlamak, İlçe adına her şeyi tartışmak, belli bir hedef oluşturmak. Bu kısa, orta ve uzun vadede bu ilçeyi geliştirecek projeler tartışılır, konuşulur Belediye Meclisine tavsiye kararı verilir, burada da gerek siyasiler, gerek Belediye Başkanı gündemine alır, İlçeye faydalı olacak projelere imza atar.

Adları ve oluşumları farklı olsa da benzer girişimler daha önce de yapılmıştı.

2009 yılı kasım ayında dönemin belediye başkanı Hakverdi Altuğ “Acil Eylem Planı Hazırlanması” amacıyla ve yine her kesimin katılımıyla bir toplantı düzenlemiş, amacı ise şu sözlerle açıklamıştı:

“Şereflikoçhisar’ın atağa kalkması, göç vermeye dur diyerek belli ölçüde göç almaya başlaması ve ekonomisinin canlanmasının yollarını aramak için bu toplantıyı düzenledik. Bu konudaki projeleri hazırlarken biz kendi plan ve projelerimizin peşine düşebilirdik. Ama Şereflikoçhisar olarak bir beyin fırtınası oluşturmak ve herkesin düşünce ve fikirlerini değerlendirmek istedik.”

Toplantı sonunda Kaymakam Hasan Kürklü Başkanlığında; Belediye Başkanı Hakverdi Altuğ, Ticaret Odası Başkanı Yasin Tekin, Nizam Ali Emekci ve Mustafa Bulat’tan oluşan beş kişilik bir ‘Koordinasyon Kurulu’ oluşturuldu ve bu kurulun alt komisyonları belirlemesi ve yönlendirmesi kararına varıldı.

2017 yılı Ağustos ayında ise; Kaymakam Sedat Yıldırım öncülüğünde, Belediye Başkanı Ferda Polat, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, hazine avukatı ve ilgili daire amirlerinin katılımıyla Sosyo, Kültürel ve Ekonomik Kalkınma Toplantısı Yapıldı.

İlçenin Sosyo, Kültürel ve Ekonomik olarak kalkınmasına ivme kazandırmak için ilçenin potansiyelini harekete geçirmek amacıyla gerçekleştirilen toplantıda somut bir yol haritasının çizildiği ve Tarım ve Hayvancılık Çalışma grubu, Kültür Sanat Spor Çalışma grubu, Üniversite Çalışma grubu, Tuz Gölü ve Turizm Çalışma grubu, Organize Sanayi Bölgesi Çalışma Grubu ve Askeri Birlik Çalışma grubu olmak üzere 6 çalışma grubunun oluşturulduğu belirtildi.

Üzülerek belirtmek gerekir ki; gerek Hakverdi Altuğ’un, gerekse Kaymakam Yıldırım’ın girişimlerinde beklenen yarar sağlanamadı.

Memiş Çelik’in Kent Konseyi girişiminin hayal kırıklığıyla sonuçlanmamasını dileyerek bazı önerilerde blunmak istiyorum:

Öncelikle şunu ifade edeyim: Kent Konseyi yasal bir oluşum olmadığı için yaptırım gücü de olmayacak, dolayısıyla burada görüşülecek konular alınacak kararlar muhataplarına öneriden, temenniden öte bir anlam taşımayacaktır.

Bu nedenle konsey toplantılarında; “armudun sapı, üzümün çöpü” gibi eften püften konularla uğraşmak ve “asarız keseriz” gibi kendilerinde olağanüstü güç vehmederek olmayacak işlerle uğraşmak yerine, kendisine ilk adımda bir hedef belirlemeli, o da “Şereflikoçhisar’ın Fotoğrafı”’nı çekmek olmalıdır.

İlçenin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel durumu nedir?

Yeraltı ve yerüstü kaynakları nelerdir?

Sanayide, tarımda, hayvancılıkta, turizmde, sağlıkta, eğitimde, imarda durumumuz nedir?

Yatırım ve istihdam amaçlı neler yapılabilir?

Kendi gücüyle ya da Büyükşehir Belediyesinin ve hükümetin desteğiyle neler yapılabilir?

Şereflikoçhisar’ın kurtuluş reçetesinde kısa, orta ve uzun vadede neler olmalıdır?

Öncelik sırasına göre çözüm bekleyen sorunlar nelerdir?

Ön yargılardan ve art niyetten uzak, lafla değil gerçek anlamda, karşılıklı saygı ve sevgiye dayalı birlik ve dayanışma tüm bunlar enine-boyuna araştırılmalı, kapsamlı bir rapor haline dönüştürülmeli, her kurumda, her makamda ve her platformda tek ses, tek nefes olarak yaptırımcı makamlara aktarılmalı ki netice alınabilsin.

Bir kez daha dilerim ki; ‘benim oğlum bina okur, döner döner yine okur’ olmasın.   19 Eylül 2019


YORUM YAZ

Rıfat Karaduman
Kent Konseyi yasal bir kuruluştur.Ancak gerekli önem verildiği söylenemez. Çok geç kalınmış.Yine de hayırlı olsun.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri