01 Ocak 2020, 14:16 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bir şey değişti mi?

Bir şey değişti mi?

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 637 kez okunmuştur

Değişen ne olacak?

Türkiye Cumhuriyetin bir vatandaşı, Şereflikoçhisar’da doğup büyüyen, ölene kadar da burada kalma iddiasında olan biri olarak, kendi kendime basit, günlük yaşantımızla ilgili biraz da ülke gündeminde yer alan konuları irdeleyerek bazı tesbitler yaptım ve 2010 yılının, 2009’dan ne farkı olabileceğini düşündüm.

Neleri mi düşündüm? İşte bazı örnekler:

Devletin yapısı, anlayışı vatandaşını kul olarak görmeye devam edeceğine,

Gelir dağılımındaki adaletsizliğin, uçurumun çalışan, üreten dar gelirliler aleyhine daha da büyüyeceğine,

“Düşünce özgürlüğü, insan hakları, demokratikleşme” iddiaları devam ederken, insanların aylarca cezaevinde tutuklu kalmaları devam edeceğine,

Sahipleri köşe dönerken, ya da özelleştirme adı altında devlet yatırımları birbir satılıp, bunları alanlar bir bir ihya olurken, o yatırımların gerçek sahibi olan vatandaşın geçim şartları sürekli ağırlaşacağına,

“Hukuk, güçlünün delip geçtiği, güçsüzün takılıp kaldığı örümcek ağı” esprisinin ağırlığını artırarak sürdüreceğine,

“Eğitimde fırsat eşitliği” bir yana, eşitsizliğin daha çok artacağına ve yavrularımızı etkiliyeceğine, Yeni yeni vergi artırımının, zamların hız kesmeden devam edeceğine,

Asgari ücret miktarının, havadan para kazananlar tarafından garsona bahşiş olarak verildiği görüntülerinin tekrar tekrar karşımıza çıkacağına,

İşçilerin, memurların boykot, direniş, miting, yürüyüş gibi protesto eylemlerinin devam edeceğine,

Emeklilerin yine boynu bükük, yapılacak 3-5 liralık zammı hacı yolu gözler gibi gözleyeceğine,

Benzine, mazota, gaza, tüpgaza, tütün ürünlerine otomatik zamlar gelmeye devam edeceğine,

Elektriğimiz kesileceğine, suyumuz akmayacağına, Organize sanayi bölgesinin açılması gerçekleştirilmeyeceğine,

Trafik kazaları süreceğine, hastanelerde yeterli sağlık hizmeti sunulamıyacağına, Yiyecekten-içeceğe, giyecekten-yakacağa kadar her şeyin fiyatı artacağına,

Faiz ödemeleri için kemerleri daha çok sıkacağımıza, daha açık bir deyimle: “ekmek tavşan, bizler tazı olup kovalıyacağımıza” ve böylesi olumsuz örneklerin, değişmeyeceğinin onlarcasını, yüzlercesini sıralayacağımıza göre 2010’un 2009’dan ne farkı var, ne farkı olacak? Diye hayıflanıyoruz ama yine de bir fark olacak.

Dünyamıza ve ülkemize ve hatta yakın çevremize yeni konuklar gelecek, yaşayanların ömründen bir yıl daha geçmiş olacak. Vee 2010’un 2009’dan bir farkı daha olacak. 1968 yılı başında yayın hayatına ilk adımı atan ÇENGEL 2010 yılının ilk haftasıyla birlikte 42 yılı geride bırakıp, 43. yıla merhaba diyecek.

Elbette toplumun büyük kesimini 2010 yılında da etkisi altına alacak olan sıkıntılar, zorluklar ÇENGEL’i de bekleyecek ama olsun. 2010’da Şereflikoçhisar’da yayın yapan yerel gazelerle birlikte ÇENGEL de ağırlaşan koşullar nedeniyle yayınına haftalık olarak devam etmek zorunda kalacak ama olsun.

ÇENGEL ilk günden bu yana zorluklara göğüs gererek, sıkıntıları birbir aşarak bu günlere gelmedi mi? Öyleyse mevcut karanlık tablonun etkisinde kalmayın. Sadece yeni bir yılın değil, insanların mutlu ve umutlu olabilmesi için her yeni bir günün dahi çok büyük önemi var.

Sağlık, mutluluk, sevgi ve barış dileklerimle yeni yılınızı kutluyorum.

Bu yazıyı 10 yıl önce 31 Aralık 2009 tarihli Çengel’in bu köşesinde yazmışım ve sormuşum:

Değişen ne olacak?

2010’da ne değişecek sorusunun cevabını da kendi öngörülerime göre ve bazı örneklerle vermeye çalışmışım.

Şimdi bir kez daha sorayım:

2019’un 2020’den ne farkı olacak?

Yıllar geçse de ülkemizin, İlçemizin gündemindeki konular, sorunlar büyük ölçüde aynen devam ettiğine göre ve mevcut gidişatı dikkate aldığımızda 2020’nin 2019’dan hatta 2009’dan pek bir farkı olmayacak.

Ama İlçemizdeki bazı yerel gazetelerin yayın hayatına son vermek zorunda kalmasına karşın Gazeteniz ÇENGEL yayınını ısrarla ve dirençle sürdürecek, yayında 52 yılı geride bırakıp 53. yıla merhaba diyecek.

Ve on yıl sonra bir umut Organize Sanayi Bölgesi’nde bazı umutvar gelişmeler kaydedilecek.

Tüm okurlarımın yeni yılını kutluyor, sağlık mutluluk ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.


    2 Ocak 2020


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım