17 Aralık 2010, 08:52 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Anadolu Misafirperverliği

Anadolu Misafirperverliği

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 7901 kez okunmuştur

        Anadolu'nun  ve Türk insanının en güzel geleneklerinden biri de dininin gereği olan misafirperverliktir. Misafir Anadolu insanının olmazsa olmazlarındandır.

 
        Bir eve misafir geldiği zaman o evde sevinç olur, ev sahibi ise gelen misafirlerine en güzel ikramlarda bulunur, bu ikramları hazırlarken ne yorulurlar, ne de usanırlar. Ellerinden ne geliyorsa onları hazırlayıp misafirlerine en güzel şekilde ikram ederler.
 
        Şu inançla da misafirin değerinin yüksek olduğunu adeta haykırırlar. "Misafir on kısmetle gelir, birini yer dokuzunu bırakır gider."  felsefesi ile insanlığın iftihar tablosu peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi vesellem) "Misafir, rızkıyla gelir, ev sahiplerinin günahlarının affedilmesine vesile olarak çıkıp gider." hadisi ışığında Müslüman Türk milletinin  misafire verdiği önem daha da artar. Misafir baş tacı olur, misafir Allah'ın misafiri konumunda ağırlanır.
 
        Görev yaptığım köyümün insanları da bu gelenek ve göreneklerle bizleri yani öğretmenleri zaman zaman  davet ederler, icabet beklerlermiş. Bir gün yine öğrencim bana öğretmenim bu gün öğle yemeğine bize gelmeni babam istiyor, gelir misin? Tereddütsüz hemen gelirim yavrum niye gelmeyeyim, davete icabet sünnettir diyerek geleceğimi söyledim.
 
        Öğle arası o yavrum ile evlerinin yolunu tuttuk, gidiyoruz. Öğrencim bana, seni çok sevdim öğretmenim. Niye diye sordum. O da bana önceleri diğer öğretmenleri davet ettik ama gelmediler. Neden? diye sordum. Bilmiyorum dedi. Ama sen hemen kabul ettin. Bizleri seviyorsun da ondan dedi. Seslenmedim.
 
        Eve vardığımda kapıda öğrencinin babası karşıladı. Buyur hocam hoş geldiniz. Elini uzattı tokalaşmak istedi. Ben elinden tutup hem tokalaştım, hem de kucaklaştım. O kadar memnun oldu ki sanki kırk yıllık dost gibiydik. İçeriye davet  etti.
 
        Benim gözümden kaçmıyordu evde bi hareketlilik oradan oraya koşmalar. Anladım ki misafir için pervane misali dönüyorlardı. Oradan buradan konuşup sohbet etmeye, yemek vaktini beklemeye başladık. Nerelisin , kaç kardeşsiniz, anan baban sağmı velhasıl sohbet için ne gerekli ise onları konuşuyor, Türkiye'den konuşuyor, gelecek nesillere kadar uzanıyorduk.
 
        Yemekler gelmeye başladı. Her sofraya konan yemeği bana tarif ederek ismini söylüyorlar ve Ardahan?ın meşhur yemekleri diyorlar. Birde İç Anadolu'nun yemek isimleri gibi bu da mantı dediler. Bizde yaparız mantı dedim, ve yapılan mantıları tarif etmeye başladık.
 
        Önemli olan geleneğimize ve mutfağımıza ait olan mantı nasıl olursa olsun adı mantı ya dedim. Yok  dedi evin reisi. Bizimki başka bizim ki kaz etinden yapılır, daha lezzetli olur. Güldük geçtik. Yemekler yendi, çaylar içildi.
 
        Müsaade  alınarak oradan ayrıldım. Yolda giderken hep o öğrencim olan yavrunun bana bakan gözleri ve al al olmuş yanaklarını düşünüyordum. Benim evlerine yemeye gelmem o kadar mutlu etmişti ki, sofrada heyecandan elleri titriyordu.
 
        Bir de düşündüğüm mevzu; bana öğretmen arkadaşların evlere yemeğe davet edildiklerinde gitmek istemedikleri konular üzüyordu. Bunu bu yazıda aktarmak istemiyorum, ama o misafirperver Anadolu insanının bana karşı vermiş oldukları o güzel ve anlamlı hizmeti hiç unutmayacağım. Sofranız bal, misafiriniz bol olsun. Allah razı olsun. 
 
        16 Aralık 2010


YORUM YAZ

nurcan
harika

 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan istanbul ankara nakliyat otomatik garaj kapısı replika saat