Çengel
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

SİTE ZİYARETCİ SAYACI

Bu Nasıl Adalet?

25 Aralık 2009, 08:25

        Günlük konuşmalar arasında zaman zaman duyarız ve söylemlere bizzat şahit oluruz. Hangi konuşmalara mı? Oğlunu, kızını işe aldırabilmek için çabalar sarf eden anne ve babaların; ?Yav filan adam filanın adamıymış? ?Filan adam ne bilim nerede çok yetkiliymiş? ?Birde onunla ya da onlarla mı konuşsak acaba? gibi söylemleri.
 
        Görüyoruz ki, konu işsizlik mevzusu olduğunda ilkokul mezunu ol, ortaokul mezunu ol, lise mezunu ol, üniversite mezunu ol torpil yağmurlarının altında ıslanmadan bir adım dahi mesafe kat edilmiyor ve bu uğurda bir çözüm noktasına ulaşılamıyor.
 
        Eğer arkanda güçlü bir dayın, amcan, yakının, tanıdığın varsa sırtın yere gelmez ama yoksa dayın amcan vesaire o zaman yüzüne bakan olmaz. Yahu BU NASIL ADALET? Sen yokluklar içerisinde, bin bir zorluklarla mücadele etmişsin, millet geceleri mışıl mışıl uykusunu uyurken baban seni okutabilmek için sabahlara kadar direksiyon sallamış ve senin üniversite mezunu olmanı sağlamış ne fayda.
 
        Eğer güçlü bir torpilin yoksa iş yok aş yok. Konuyu genelden yerele doğru indirgediğimizde Türkiye?nin her köşesinde olduğu gibi Şereflikoçhisarlı olup üniversite mezunu olmuş ama şuanda işsizlikler ordusunda yaşamın zorluklarıyla mücadele etmekte olan hemşerilerimiz de var.
 
        Mesela ben günlerdir Çengel gazetesinden Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu Medya ve Eğitim Danışmanı hemşerimiz ve benim kuzenim olan Yusuf Yıldız'ın ve arkadaşlarının yapmış oldukları mücadeleleri takip ediyorum.
 
        Benim kuzenim 2004 Niğde Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu ama benim kuzenim 5 senedir bu ülkenin vatandaşı olmasına rağmen, canla başla bağlı olduğu devletinin herhangi bir okulunda kara tahtaya çıkıp, eline tebeşir alarak öğrencilerine şöyle cayır cayır bir ders anlatamıyor. Ve daha onun gibi niceleri.
 
        Bugün ülkemizi derinden ilgilendiren bu gibi sorunlara ve buna benzer birçok işsizlik sorunlarına çözüm bulunulması gerekirken, bir ekonomik açılım ve işsizlik açılımı yapılması gerekirken ne yazıktır ki, ucu bucağı belirsiz bir açılım projesi ile gerçek sorunlar ört bas edilmeye çalışılıyor. Bu insanlar bizim ülkemizin insanları ve içlerinde bizimde hemşerilerimiz var.
 
        Aslında soruna yerel olsun genel olsun, ilçede olsun ilde olsun nerede olursa olsun siyasetle ilgilenen tüm siyasilerin el birliği içerisinde yaklaşmaları gerekmez mi? Unutmamak gerekir ki, siyaset sadece takım elbise giyip kravat takmakla etrafa caka satmakla yapılmaz.
 
        Siyaset üç beş kişi bir araya gelerek masa başında asmakla kesmekle oturduğu yerden memleketi yönetmekle hiç yapılmaz.
 
        25 Aralık 2009

Bu haber 910 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
MUSTAFA YÜCEL MUSTAFA YÜCEL
Bunlar güzel şeyler ama yeterli mi?
KONUK YAZAR KONUK YAZAR
Yine Aynı Oyun - Muharrem Yücel (Öğretmen)

HUZUR DOLU BİR ORTAM

Bağlantılar

Su Kaçağı Tespiti Antalya rent a car olimpos


RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Tasarim: Sinan KAYMAK