25 Aralık 2009, 08:25 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Bu Nasıl Adalet?

Bu Nasıl Adalet?

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1868 kez okunmuştur

        Günlük konuşmalar arasında zaman zaman duyarız ve söylemlere bizzat şahit oluruz. Hangi konuşmalara mı? Oğlunu, kızını işe aldırabilmek için çabalar sarf eden anne ve babaların; ?Yav filan adam filanın adamıymış? ?Filan adam ne bilim nerede çok yetkiliymiş? ?Birde onunla ya da onlarla mı konuşsak acaba? gibi söylemleri.

 
        Görüyoruz ki, konu işsizlik mevzusu olduğunda ilkokul mezunu ol, ortaokul mezunu ol, lise mezunu ol, üniversite mezunu ol torpil yağmurlarının altında ıslanmadan bir adım dahi mesafe kat edilmiyor ve bu uğurda bir çözüm noktasına ulaşılamıyor.
 
        Eğer arkanda güçlü bir dayın, amcan, yakının, tanıdığın varsa sırtın yere gelmez ama yoksa dayın amcan vesaire o zaman yüzüne bakan olmaz. Yahu BU NASIL ADALET? Sen yokluklar içerisinde, bin bir zorluklarla mücadele etmişsin, millet geceleri mışıl mışıl uykusunu uyurken baban seni okutabilmek için sabahlara kadar direksiyon sallamış ve senin üniversite mezunu olmanı sağlamış ne fayda.
 
        Eğer güçlü bir torpilin yoksa iş yok aş yok. Konuyu genelden yerele doğru indirgediğimizde Türkiye?nin her köşesinde olduğu gibi Şereflikoçhisarlı olup üniversite mezunu olmuş ama şuanda işsizlikler ordusunda yaşamın zorluklarıyla mücadele etmekte olan hemşerilerimiz de var.
 
        Mesela ben günlerdir Çengel gazetesinden Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu Medya ve Eğitim Danışmanı hemşerimiz ve benim kuzenim olan Yusuf Yıldız'ın ve arkadaşlarının yapmış oldukları mücadeleleri takip ediyorum.
 
        Benim kuzenim 2004 Niğde Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu ama benim kuzenim 5 senedir bu ülkenin vatandaşı olmasına rağmen, canla başla bağlı olduğu devletinin herhangi bir okulunda kara tahtaya çıkıp, eline tebeşir alarak öğrencilerine şöyle cayır cayır bir ders anlatamıyor. Ve daha onun gibi niceleri.
 
        Bugün ülkemizi derinden ilgilendiren bu gibi sorunlara ve buna benzer birçok işsizlik sorunlarına çözüm bulunulması gerekirken, bir ekonomik açılım ve işsizlik açılımı yapılması gerekirken ne yazıktır ki, ucu bucağı belirsiz bir açılım projesi ile gerçek sorunlar ört bas edilmeye çalışılıyor. Bu insanlar bizim ülkemizin insanları ve içlerinde bizimde hemşerilerimiz var.
 
        Aslında soruna yerel olsun genel olsun, ilçede olsun ilde olsun nerede olursa olsun siyasetle ilgilenen tüm siyasilerin el birliği içerisinde yaklaşmaları gerekmez mi? Unutmamak gerekir ki, siyaset sadece takım elbise giyip kravat takmakla etrafa caka satmakla yapılmaz.
 
        Siyaset üç beş kişi bir araya gelerek masa başında asmakla kesmekle oturduğu yerden memleketi yönetmekle hiç yapılmaz.
 
        25 Aralık 2009


YORUM YAZ

Mustafa YILDIZ
Saygıdeğer kuzenim, yazılarını takip ediyor canı gönülden katılıyorum. Yusuf Abimize sonuna kadar destekliyoruz (Bende şu an bir işsiz olarak). Evet söylemlerinde çok haklısın artık siyaset hizmet etmekten çıktı, derde derman olmaktan çıktı, işsize iş bulmaktan çıktı, halkın sorunlarıyla uğraşmaktan çıktı, ekonomik sıkıntıyı çözmekten çıktı, işçinin memurun esnafın çiftçinin sorunları unutuldu. Artık siyaset seninde söylediğin gibi takım elbise kravattan ibaret oldu.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Tekin İnşaat

Çotanak Unlu Mamülleri

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan istanbul ankara nakliyat