25 Kasım 2010, 08:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Her Şeye Rağmen Öğretmen Olmak Güzel... (Vural Gündüz-Öğretmen)

Her Şeye Rağmen Öğretmen Olmak Güzel... (Vural Gündüz-Öğretmen)

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2751 kez okunmuştur

        Yeni nesiller yetiştirerek ülkemizi daha aydınlık bir geleceğe taşımak bizim en önemli görevimizdir.

        Unutmayalım ki bu görev dünyanın en kutsal ve onurlu işidir. Böylesine kutsal ve onurlu görevi yerine getirmek ise en büyük övünçtür, öğretmenler için.

        Herkesin bildiği gibi bu kapsamda temel görevimiz ve inancımız; Atatürk ilke ve inkılaplarına ve Anayasamızda ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı, büyük Türk milletinin millî, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve bunları daima yükseltmeye çalışan, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren yurttaşlar olarak yetiştirmektir.

        Bu hedefleri gerçekleştirirken öğrencilerimizin beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere; hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren; topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yaratıcı ve üretken bireyler olarak yetişmelerine mutlaka özen göstermeli; onları istek ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeye dikkat etmeliyiz.

        Böylece gerekli bilgi, beceri, davranış ve birlikte iş görme alışkanlığı kazanarak hayata hazırlanmalarına ve kendilerini mutlu edecek, toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarına rehberlik etmeliyiz. Ancak bu şekilde mutlu bir toplum olur ve Atatürk?ün gösterdiği çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkabiliriz.

        Türkiye'de öğretmenlik mesleğinin hak ettiği statü ve şartlara kavuşturulması ve mevcut sorunların çözülmesi öncelikli olarak ele alınması gereken bir konudur. Bir mesleğe atfedilen statü ile o mesleğin maddi getirileri, meslekte çalışanların maaşları, sosyal imkanları, çalışma şartları vb. arasında çok yakın bir ilişki vardır.

        Öğretmenlik, özel uzmanlık mesleği olmanın yanı sıra bir sanattır. Başta Milli Eğitim Teşkilatı, YÖK ve eğitim fakülteleri olmak üzere öğretmen yetiştirme ile ilgili bütün taraflar; öğretmeni yetiştirecek örgütsel yeterlilikte olup olmadıklarını sorgulama durumundadırlar.

        Şunu çok iyi bilmeliyiz ki, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranlar, o zamanki yoksulluklar ve yoksunluklar içinde bile öğretmen niteliği üzerinde ısrarla durmuşlardır. Türkiye'nin geleceği için, öğretmen ve öğretmenlik mesleği üzerinde gereğince durulmalıdır.

        Bilindiği gibi bir eğitim sisteminin en önemli öğesi öğretmendir. Ülkemizin kalkınması ve toplumumuzun aydınlatılmasında bütün gücüyle yurdumuzun her köşesinde fedakârca görev yapan yönetici, öğretmen ve diğer personelimize ne kadar şükran duyulsa azdır. Ayrıca bu anlamlı günde eğitime gönül vermiş şehit öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

        Büyük Önder Atatürk'ün dediği gibi, "Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir." Ülkemizi çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkarma mücadelesinde hepimize yeni ufuklar açması dileğiyle 24 Kasım Öğretmenler Günü'nüz kutlu olsun.

        25 Kasım 2010


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Tekin İnşaat

Çotanak Unlu Mamülleri

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan istanbul ankara nakliyat