27 Şubat 2013, 13:43 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Göle Su Gelinceye Kadar Kurbağanın Gözü Patlar!

Göle Su Gelinceye Kadar Kurbağanın Gözü Patlar!

MUSTAFA YÜCEL

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 2430 kez okunmuştur

       "Göle su gelinceye kadar kurbağanın gözü patlar"mış. Tıpkı o hesap. Gece gündüz, evde yada sokakta veya işyerinde rahatsızlandınız veya yanınızdaki biri fenalaştı, düştü yaralandı, bir araç çarptı. v.b. Yapmanız gereken nedir? Hemen 112 acil servisi aramak.
       Öyle yaptınız ve aradınız, telefonun diğer yanındaki görevliye durumu aktardınız. Tamam mı, iş bitti mi? Hayır.. Karşıdaki görevli sizin doğru söyleyip söylemediğinizi, dalga geçip geçmediğinizi anlamak için sizden telefon numarasını isteyip, kapattıracak ve O arayacak.
       İhbar doğru, teyit edildi. O zaman karşı tarafa adresi söyleyeceksiniz; cadde, sokak, numara... Siz bunları bilmiyor ve aradığınız yerdeki nokta yerleri sayıyorsunuz; çarşı içi, PTT Bank yanı.. Karabük çeşmesi.. Demir köprü gibi..
       Sizin söylediğinizi karşı taraf anlamıyor, onun sorduğuna siz cevap veremiyorsunuz. Böyle ne kadar zaman geçiyor bilinmez.. Neyse adres konusunda anlaştınız. Karşıdaki ses, komuta merkezi Ankara'da.
       O Şereflikoçhisar'daki nöbetçi ekibi arayacak, adresi aktarıp, personel ve ambulansı size yönlendirecek. Tıpkı Çarşamba günü çarşı merkezinde, PTT'deki bir görevlinin düşüp, başından yaralandığı olayda olduğu gibi.
       Kaç dakikada geldiği, gecikip gecikmediği bir yana, gelen ambulanstaki personel bir an evvel müdahale için tıbbi cihazlarını almak, sedyeyi indirmek amacıyla ambulansın arka kapısına yönelecekler.. Vee o da ne? Ambulansın kapısı açılmıyor. Şoför uğraşıyor, personel uğraşıyor, açılmıyor.
       Çevreden vatandaşlar yardıma geliyor, aralarında bir de kaportacı var, O da uğraşıyor ama kapıyı açmak mümkün olmuyor. Bu arada vatandaşlar arasında homurtular, küfürler, beddualar gırla. Herkes sağlık personelini suçlarken, O da kendini savunuyor: Ben araç tamircisimiyim, kaportacımıyım, ne bileyim...
        Tepkileri savuşturmaya uğraşan personel bir yandan da yeni bir ambulans çağırıyor. İkinci ambulans geliyor, hastayı alıp götürüyor. Bereket hastanın yarası ağır değilmişte, gecikme vahim bir sonuca yol açmıyor.
       Bu arada öğreniliyor ki; ambulansın kapısı bir gün önce de bir başka olayda açılmamış. (Olay gününden için) Nöbetten çıktıktan sonra Ankara'ya tamire gönderilecekmiş. Böylesi durumlarla sıkça karşılaşılıyor, 112 acil servisin geç intikal ettiğine ilişkin yakınmaların ardı arkası kesilmiyor.
       Bunun temel nedeni ise komuta merkezinin Ankara'da olması, iletişimin, koordinenin zaman alması. Oysa Dr. Taner Dalkılıç'ın Sağlık Grup Başkanlığı döneminde uzun uğraşlardan sonra 112 Acil Servis, hastane bünyesine alınmıştı.
       Op. Dr. Bayram Aral'ın başhekimliği dönemindeki bu uygulama; 112 acil personeli de nöbet tutmuş olacak ve dolayısıyla dönersermayeden pay alacak gerekçesiyle, sona erdirildi. Ankara'ya 147, E-90 karayolundaki sorumluluk alanı 80 Km. olan İlçemizde 112 Acil servisin sağlıklı hizmet verebilmesi için sevk ve idaresinin İlçe merkezinde olması gerekiyor.
       Hayır yanılıyorsun diyecek var mı?
              28 Şubat 2013


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Tekin İnşaat

Çotanak Unlu Mamülleri

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan istanbul ankara nakliyat