01 Ocak 2020, 14:36 - Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

İyilik yapar gibi görünmeyin

İyilik yapar gibi görünmeyin

“İyilik yapar gibi görünmeyin İyilik yapın görünmeyin.” ...İyilik yapar gibi görünmeyin, İyilik yapın görünmeyin


Yaşamda var olmanın döner dolabındayız. Atalarımız ne güzel söylemiş. “İyilik yapar gibi görünmeyin İyilik yapın görünmeyin.” Şereflikoçhisar kadınının geldiği noktayı özetleyen bir fotoğrafla karşılaştım. Bir Türk kadını ve bir anne olarak üzüldüm. Kendimi sorumlu hissettim. Hangi çağdayız? Neredeyiz?  Neden gelişemiyoruz? Sorusunun yanıtını işte bu fotoğraf karesinde gördüm.

2 yıl önce ŞEREFLİKOÇHİSAR’A KADIN GİRİŞİMCİ DERNEĞİ” kurduk. Sayın Meryem Zorlu ile birlikte hedefimiz büyüktü. Derneğimizi, kooperatife çevirmekti amacımız. Kadınları üretime katmak, marka olmaktı. Domates kurusu, üzüm kurusu, kayısı kurusu, pekmezimiz, ekmeğimiz, sarmamız, yoğurdumuz, kavunumuz, şifalı otlarımız ve daha neler neler... (sayfalarca sıralama yapılabilir)

Emek veren kadınlarımızın becerilerini Türk ve dünya pazarına taşımak, Şereflikoçhisar kadınları olarak gümbür gümbür yol almaktı. Destek göremedik. Üretim yapacak bir yer ve tabelamızı asacak bir yer bulamadık.  Kısacası çırpındık, çırpındık. Girişimlerde bulunduk. Ötesi show yaptığımız söylendi. Derneğimizi siyasi boyuta taşıdılar. Oysa kadın emeğinin statüsü ve siyasi boyutu yoktur.

Bana balık verme balık tutmayı öğret.
Seyretmek en kolay eylemdir.  Dediler ki: “Hani dernek kurulmuştu ne oldu?”  Yani başarısız olduğumuzu düşündüler. Asla başarısız değiliz. Gelişmemişliğin kurbanıyız. Dayanışmanın olmadığı bir yerde olduğumuzun kanıtıydı. Eleştirenler “Ne kadar katkıda bulunduk?” Sorusunu kendilerine sormadılar. Ve bu fotoğrafı paylaşırken hiç rahatsızlık duymadılar.

Hayatta ihtiyaç hiç bitmez. İsteklerde sınırsızdır. Bu yardımı yapan kişi ya da kişiler derneğimizi güçlendirmek için kadınlarımız için küçük katkı sağlayabilirlerdi. Her ev küçük bir fabrika olsa kimse yardıma muhtaç kalmazdı.  Çocuklara 7 çorap alınmış.Birer mont birer bot. Çok acı bir beyan ve gururla paylaşım yapılmış.  Fotoğrafta bulunan genç kızlar son derece sağlıklı gözüküyor. O karede olmaları sadece bilinçsizlik. Annem derdi ki: “Elden gelen öğün olmaz. O da vaktinde bulunmaz.” Vaktinde bulunması için üretip kazanmamız gerekiyor. Dayatılan bir yerden alınan ihtiyaçlar, başkasının gözü önünde verilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Üreten insan özgür iradesiyle Hangi alanda alış veriş yapacağına  kendisi karar verir.

7 çorabı anne çok rahat örebilirdi. Hatta fazlasını yapabilir. Hepimiz sorumluyuz. Hiç birimiz varlıkla büyümedik. Annelerimiz çorap ördü.  Kazak ördü.  Bizden büyük kardeşlerimizin giysilerini giydik. İnsanları yardıma muhtaç etmek ve sonra da övünmeyi hangi din kabul eder?  Dinimiz der ki “Bir elin verdiğini diğeri görmez.” Sosyal medya bizim herşeyi özgürce paylaşacağımız bir mecra değil.  Yufka ekmekten sağlık cips üretmek zor olmasa gerek.  Koçhisar’da 5 tane şubesi olan bir market zinciri dernek adına bizimle iletişime geçti. Aksaray, Konya, Şereflikoçhisar’da bulunan yüzlerce şubesi için bazlama, gözleme, kurabiye ve yufka üretmemizi istediler. Fakat derneğimizi işlevsel hale getiremediğimiz için üretim yapılamadı. “Şereflikoçhisar Kadın Girişimciler Derneği”  tabelamızı asacak küçücük bir yer bulamadık. Bir oda bile üretim yapmak için yetecekti bize.

İşte üreten bir kadın!
Seynur Gündoğan kendi bahçesinden organik domatesleriyle 1 ton salça yani 1000 kg salça üretmiş. İlçemizin emektar kadını Seynur Gündoğan’ın eline ve emeğine sağlık. Toprağımıza, güneşimize sağlık. Salça şu anda emektar kadınımızın evinde alıcı bekliyor.  Bu değerli ürünü pazarlamak için derneğimize ulaştı. Salçayı pazarlayabilmemiz için desteğe ihtiyacımız var. Derneğimiz faaliyette olsa ürün raflarda olacaktı. Katkısız salça ile yemeklerimiz en lezzetli hali ile sofralarımızda olacaktı.  Derneğimize, emektar kadınlarımıza verilecek destek, üreten ve üretime katkıda bulunacak kadınların ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Beypazarı kadınlarının el emeği marka olmuş.  Bodrum’da büyük alış veriş merkezlerinde Beypazarı yaprak sarması satışta.  Şereflikoçhisar’ın kayısı kurusu (çir) tütüyor burnumda. Bir- iki kişiye söyledim ama teslim alamadım. Malatya’nın üretken kadınları kargo ile kapıma gönderdi. Ödemesi tarafımdan yapıldı.

Birçok yerde Yöresel ürünler satış mağazası, yöresel ürünler satış sitesi vardır.  İlçemizde neden olmasın?  1000 kg salça bile ilçemizin tanıtıma katkı sağlardı. Ekonomik katkısı zaten tartışılmaz. Derneğimizin aktif hale geleceğine dair umudumu kaybetmiyorum. O pırıl pırıl gençlerimiz, çocuklarımız istenmeyen görüntülerin içerisinde yer almasınlar.

Kooperatifleşme umuduyla, İnsanların yardıma muhtaç haberleri değil, üretim ve başarı haberlerinin yapılması ve hayatın peşinde sürüklenen değil hayatı peşinde sürükleyen kadınlarımızın, emek gücü ile yöresel ürünlerimizin kapımızda olması dileğimle.     2 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2302 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Serkan YILMAZ
Altına imzamı atacağım bir yazı.. Teşekkür ederiz.. Ama söyleyenlere/söylenenlere inat LÜTFEN ama LÜTFEN bunları gerçekleştirin.. Buralarda şöyle bi atasözü var,bilirmisiniz.. "No pain No gain.." Çok dua alacaksınız.. Şahsım adına desteklerimi bildiririm..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri