01 Ocak 2020, 14:30 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

52 Yaşındayız

52 Yaşındayız

Her yeni yılla birlikte Çengel’in de doğum gününü kutluyoruz!...Koskocaman bir yılı daha geride bıraktık!  2020’nin ilk günlerini yaşıyoruz!


Çocukken 2000 yılında kaç yaşında olacağız diye parmak hesabı yaparken üstüne birde  20 yıl geçti! Zaman su olmuş- sel olmuş gümbür gümbür akıyor! İnanılır gibi değil!

Bu arada geçen yıllar da ömürden gidiyor...

Her yeni yılla birlikte Çengel’in de doğum gününü kutluyoruz! Nur içinde yatsın bizim maviş gözlü dedemizin kurduğu Çengel 52 yaşında!

Gazeteci bir ailenin çocuğu olmanın hayatımızda “sanılanın aksine” çoğu kez dezavantajını yaşasak da yine de kendimi şanslı addediyor ve geniş ailemle gurur duyuyorum!

Şereflikoçhisarın tarihine yarım asırdan fazla tanıklık etmiş ve bunu kayda geçirip arşivleyen  gazetemizde,  benimde en büyük zevkim fırsat buldukça gazetenin arşivine göz gezdirmektir!

Geçen yıllarda ilçemizde ne olmuş ne bitmiş- kimler gelmiş- kimler gitmiş- Çengel’de kimler yazmış- çizmiş- özellikle aklımın ermediği zamanların haberlerini okumak bana büyük heyecan veriyor!

Yine böyle arşivdeki gazetelere bakarken sevgili babam Mehmet Yücel’in, Çengel’in 17’inci yılında yani bundan 35 yıl önce kaleme aldığı “Bu Aile Salt Yücellerden Oluşmaz” başlıklı yazısı gözüme ilişti! Herkesi Çengel ailesinin içine alan gönlü geniş babam şöyle yazmış:

“Okuma- yazmayı asker ocağında öğrenen babam merhum Muharrem Yücel’in sarsılmaz inancıyla çıkmaya başlayan Çengel bilindiği gibi 17 yaşında.

Çengel’in yayın hayatında sevindirici bir yanı da Çengel’in çıktığı yıl doğan Savaş Yücel ve Sinan Yücel, bugün Çengel’in dizgi, mürettip ve baskı yapma yanında dağıtım ve tashih görevini de yerine getirmektedirler.

Çengel bu yaşa gelene kadar çeşitli engellerden, engellemelerden geçti. Onu yaşatmak isteyenlerin büyük özverileriyle bugüne geldi.

Her geçen yıl Çengel için yeni bir hamleyi getirirken onu kurumlaşmaya da götürmektedir.

Bazı yazılarımızda konu ettiğimiz “Çengel Ailesi” salt yücel ailesinden oluşmaz.

Haber kaynakları, yazanlar, gazetenin çıkarılmasına yardımcı olanlar, ona eleştiri getirip daha nitelikli olmasına katkıda bulunanlar, günün koşullarını hiçe sayıp sorumlu müdürlük yüklenenler “Çengel Ailesini” teşkil ederler. Okuyucuları ise bu ailenin fedakar koruyucularıdır.

Dar olanaklar içerisinde doğru haber verme geleneğini sürdürmeye çalışan Çengel ailesinin,  demokrasiyi tüm kurumlarıyla benimseyenlerden oluştuğunu da vurgulamadan geçemeyiz.

Bilindiği  gibi demokrasi hazım rejimidir. Her türden fikri barındırır, hiç birisine diğerinin tahakkümünü benimsetmez.

Çengel’in yayın hayatına girmesiyle birlikte, bilinmeyenlere açıklık getirilmiş, yetkilerine dayanarak demokratik haklara set vermek isteyenlerin “yüce” değil “cüce” oldukları her dönemde tüm detaylarıyla sergilenmiştir.

Çengel ailesi o denli özverilidir ki eleştiri ve özeleştiri konusunda çok titiz davranmış yeri geldiğinde hatasını kamuoyuna bildirmekten çekinmemiş, kamuoyunu ilgilendiren haberlerde kendi kaybı pahasına tarafsız kalmaya çalışmıştır.

Çengel’de mahkeme kararıyla çok az tekzip yayınlanmıştır. Bunun nedeni okuyucuya saygı, açıklamalara mahkeme kararı olmadan yer vermeme ilkesinin ana ilkelerden birisi olarak benimsenmesidir.

Bende çok kişi gibi Çengel ailesindenim. Bazılarıyla farkım gazetenin iki sahibinin kardeşi oluşumdan öteye gitmez. Ben bu gazete yazma hakkını ne kadar kullanıyorsam, diğer Çengel ailesinin bireyleri de aynı hakkı kullanır. Ayrım yapılmadığını geçmiş yaşamında gösteren Çengel gelecek yaşamında da bunun üzerinde titizlikle duracaktır.

Kanımca Çengel’in bugüne dek yaşaması “Çengel Ailesinin” salt Yücellerden oluşmamasından ileri geliyor...

Nice yıllara...”

Babacığımın vurguladığı gibi Çengel; gerek köşe yazarlarıyla- gerek konuk kalemleriyle- gerekse yer verdiği haberleri ile her fikri barındırıyor ve kurucularımızın çizdiği doğrultuda titizlikle yoluna devam ediyor!

Yeni yılda her şeyin gönlünüzce olmasını ve herkesin beklentilerinin gerçekleşmesini temenni ederim...    2 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1767 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Sıla
Ş.Koçhisar Çengel Gazetesiyle özleşmiştir.Koçhisar çengelsiz olmaz.Küçükken çengel demek gazete demek sanırdım.Yani tüm gazeteler çengel di benim bildiğim.Tüm ailenizi kutluyor,eğrilmeyen kaleminizle,korkmayan ve boyun eğmeyen yüreğinizle,yalakacılıga karşı duruşunuzla uzun yıllar bizimle,Koçhisar'la olun Çengel.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri