27 Şubat 2019, 14:50 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’ı Güzelleştirmek

Şereflikoçhisar’ı Güzelleştirmek

Batılı bir ülke kentindeki kültürel dokuyu alıcı gözle izlediniz mi...Batılı bir ülke kentindeki kültürel dokuyu alıcı gözle izlediniz mi? Benim böyle bir imkânım olmadı. Ancak görsel ve yazılı medya ile filmlerinden gördüğüm kadarıyla batı kentleri hakkında bilgi sahibiyim. Buralarda kendi ülkelerinin tarihi dokusunu yansıtan anıt ve heykellere, kültürel değerlerini sembolize eden yapılara sıkça rastlamak mümkün. Onları gördüğümde benzerlerinin ülkemde sadece antik kent kalıntılarında rastlanmasına hayıflanırım. İnsan ruhundaki zarafeti yansıtır heykeller. Uygarlığın bir ölçüsüymüş gibi gelir bana.  


Heykel kültürü bize cumhuriyetle birlikte girmiştir. Ülkemizin birçok yerinde Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok kaliteli ve kültürel değeri olan anıtlarımız ve tarihi dokumuz varsa da, heykellerimizin pek yaygın olduğu söylenemez. İlçemiz ise Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait anıtlar ve tarihi eserler bakımından oldukça fakir.

Çocukluğumdan beri belleğimde yer eden Samsun’daki Atatürk heykeli, Afyonkarahisar’daki Zafer Anıtı,  Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı, Şereflikoçhisar Belediyesinin önündeki Atatürk heykeli gibi tarihi olayları ve kişileri simgeleyen eserler, bende derin izler bırakmıştır. Onları gördüğümde “harbe” gidip bir daha dönmeyen, hiç tanımadığım ve öyküleriyle büyüdüğümüz kahramanlar gelir. Garip bir duygudur bu. Anlamayan, bu duyguyu hissedemez.

Bizim ilçemizde de uygun yerlere, sanatsal değeri olan çağdaş Türk insanını ve ulusal birliği simgeleyen Çanakkale Savaşını, Kurtuluş Savaşı’nı, cumhuriyeti betimleyen heykellerle, rölyeflerle süslesek yöremize bu çalışmalar bir katkı sağlamaz mı? Sadece sesli düşündüm…

Yakın Tarihten Bir Kesit:
İsmet İnönü’nün (Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı) Ankara Koçhisar’da Cumhuriyetin 25. Yıldönümü Dolayısıyla Yapığı Konuşma

‘’Koçhisarlılar,
Burada beni muhabbetle karşıladınız. Hepinizi sevgilerle selâmlarım. Bir iki gün içinde Cumhuriyet Bayramı resmî törenlerle başlıyor. Ondan evvel sizin yanınıza gelip sizi ve sizinle beraber bütün memleketi tebrik etmek istedim.

Bu sene Cumhuriyetin 25 inci yıldönümünü idrak ediyoruz. Bu, büyük bir hâdisedir, büyük bir muvaffakiyettir.

Birinci Cihan Harbi bütün memleketler için 4 sene, fakat bizim için 8 sene sürdü. Ondan sonra ikinci bir cihan harbi geçirdik. Her ikisinden sonra memleketimiz bütün dünyada şerefli, itibarlı, kuvvetli bir memleket olarak el üstündedir.

Aziz vatandaşlarım, bu eser Türk Milletinin kendi nefsine güveninin ve 25 senelik devamlı bir çalışmanın mahsulüdür. Bu yüzden de bu bayram günlerinde küçük münakaşalarınızı unutarak, birbirinizi tebrik etmeniz, bayramınızı iftihar ve zevkle geçirmeniz için bütün sebepler mevcuttur.

Sizi bir arada, bu kadar heyecanlı ve beni dinlemeğe bu kadar lütufkâr görmekten istifade ederek kulağınızda daima kalmasını istediğim bir iki söz söyleyeceğim.

Memleketin kuvveti, itibarı, istikbali, her şeyden evvel, içerde, memleket için düşmanlık ve nifak olmamasına bağlıdır. Hiç bir suretle vatandaşlar arasında düşmanlık ve nifak çıkmasına müsaade etmeyiniz.

Demokratik rejimde siyasi faaliyetler ve siyasi partilerin birbirine karşı fikirler beyan etmeleri memlekette nifak doğurmaz. Hem münakaşa edebiliriz, hem de dost kalabiliriz.

Bu bayram gününde yaşlı bir arkadaşınız, bir vatandaşınızın nasihati olarak bu sözlerimi hatırınızda tutmanızı isterim.

Memleketin bütün dünyada hüküm süren türlü sıkıntılar buhranlar, büyük siyasi tehlikeler içinde başlıca kuvveti imanlı, birbirine hiç bir surette düşman olmayacak surette vatan davasına bağlı, sağlam vatandaşlardadır. Bunu hatırınızdan çıkarmayınız.
Bayram gününde hepinizi tebrik ederim ve gelecek günlere daha ziyade güvenle bakmanızı isterim.’’

‘’Şereflikoçhisar, bütün vatandaşlarının üzerinde olan şerefi isminde de taşıyan bir yerdir.’’ Yine sesli düşünüp bu söz ilçemizin çeşitli yerlerinde kullanılsa ne güzel olur diyeceğim, ama… Anlıyorum! Biz tarihe not düşelim de…

(Ulus Gazetesi, 24 Ekim 1948, İsmet İnönü, Konuşma, Demeç, Makale, Mesaj ve Söyleşileri)
 


  28 Şubat 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2658 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım