21 Ekim 2020, 16:00 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Günün anısına Güneştepe'de yemek verildi

Günün anısına Güneştepe'de yemek verildi

x

Günün anısına Güneştepe'de yemek verildi...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Her yıl 19 Ekim’de kutlanan Muhtarlar Günü, bu yıl da tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de kutlandı.

ÇELENK SUNUMU
Kutlama ilk olarak hükümet konağı bahçesinde yapıldı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın tarafından Atatürk büstünün önüne çelenk sunmayla başlayan tören, daha sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın tarafından yapıldı. Kargın konuşmasında;“Yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesi 1829’dan bu yana faaliyetlerini sürdürmekte olup muhtarlar bir yandan köy ve mahalle sakinlerini Devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynayarak önemli bir görevi yerine getirmektedir.
Muhtarlar mahalle halkının vekilidir. Mahalledeki tüm sorunları başta kaymakamlık ve belediye başkanlığına tüm kurum ve kuruluşlara bildirerek çözüm yollarını aramaktır. İş birliği yapmaktır. Vatandaşla Devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynamaktadır.
Bu amaçla, 19 Ekim gününün muhtarlar günü olarak bildirilmesi genelgeyle uygun görülmüştür. Çalışma şartlarımızın her geçen gün daha iyileşeceği yönünde düzenlemeler açıkça ifade edilmiştir.
Başta Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan’a, 19 Ekim gününün muhtarlar günü olarak belirleyen tüm devlet büyüklerimize saygı ve sevgilerimizi sunarız.
Cumhurbaşkanımızın muhtarlarla düzenli olarak yapmış olduğu toplantılara ve muhtarlarımıza vermiş olduğu değerinden ve önemden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi bildiririz.
Bu kapsamda, muhtarlar olarak bizlerde üzerimize düşen sorumlulukları ve görevleri en iyi şekilde yerine getirerek başta milletimize ve devletimize şükran borcumuzu ödemeliyiz.”dedi.

Konuşmadan sonra çelenk sunma töreni sona erdi.

Daha sonra Muhtarlar Derneği’nin, yeni yeri olan Kale Mahallesi eski karakol binasında hizmet vermesi için açılış yapıldı.

GÜNEŞTEPE’DE YEMEK VERİLDİ
Muhtarlar Günü nedeniyle Güneştepe Aile Sosyal Tesislerinde, Belediye tarafından muhtarlara yemek verdi.

Yemeğe, 64 muhtardan 25 muhtar katılım sağladı. Yemek sonrası konuşmalar yapıldı.

ABDULLAH KARGIN
Yemekte ilk konuşma yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın; “Muhtarlar Günümüz hepimize hayırlı olsun. Muhtarlar olarak bizler, vatandaşa, halkımıza her türlü hizmette çalışıyoruz, çalışacağız. Biz muhtarlar devlet ile halkın arasında bir köprü vazifesi yapıyoruz. Bugünün anısına Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza birer plaket sunacağız.”dedi ve ilk olarak Kaymakam Zafer Engin’e sonra Belediye Başkanı Memiş Çelik’e plaketlerini verdi.

BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK;
Hamzalı mahallesi muhtarımız Hamza Alıcı’ya başsağlığı dileklerini ileterek konuşmasına başlayan Başkan Memiş Çelik de; “Cumhurbaşkanımız, sizlere bir muhtarlar günü hediye etti. Kalkınma yerelde başlar. Bir Ülkenin kalkınması, gelişmesi kültür yönden ekonomik yönden kalkınacağı birinci basamak yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerde, kaz ayağı şeklinde İl Özel İdareler, belediyeler ve muhtarlıklardır. Burada bizlere çok iş düşüyor. Muhtarlara Cumhurbaşkanımız gereken önemi vermiştir. Muhtarlarımıza az da olsa maaş bağladı. Primleriniz devlet tarafından karşılandı. Silah ruhsat harçlarını kendi ödemeye başladı. Yani muhtarlara çok güzel destekler verilmeye başlandı. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Çok mu? Az. İleriki zamanlarda birtakım destekleri de bekleyeceğiz.”dedi.

Hizmet konusuna da değinen Başkan Çelik; “Mahallelerimizin ayrı ayrı beklentileri var. Artık biz hizmeti konuşmaktan öte hizmetin kalitesini tartışır duruma geldik. Gelişmekte olan bir Ülkeyiz.İhtiyaçlar sınırsız, imkanlar sınırlı. Bizde Belediye olarak üstümüze düşen hizmetler noktasında, imkanlar noktasında hiçbir muhtarımızı geri çevirmedim. Bundan sonra da her zaman yanınızdayım. Hedefimiz, en güzel hizmeti sunmak için gayret edeceğiz, elimizden geleni yapacağız. İnşallah ilçemiz yerel yönetimler noktasında en güzel yere gelecek. Kaymakam Zafer Engin’le birlikti yanlarınıza geleceğiz., hasbihal edeceğiz, talepleri alacağız”şeklinde konuşarak Muhtarlar Gününü kutladı.

KAYMAKAM ZAFER ENGİN;
Kaymakam Zafer Engin de, vefat eden Hamzalı Muhtarı Hamza Alıcı’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve muhtarlara da başsağlığı dileklerinde bulunarak konuşmasına başladı.  

Engin daha sonra konuşmasında; "Biz her zaman zaten muhtarlarımızla beraberiz. Muhtarlarımız vatandaşlarımızla birinci derece yüz yüze ilk temas noktası olarak görevlerini ifa ediyorlar. Biz de dolaysıyla vatandaşlarımızla birinci derece, ilk göz olarak, ilk kulak olarak sizlerden alıyoruz.

Devlet işlerinde şöyle söylerler; Bir iş bugün yapılmazsa bir yıl geriye gidiyor. Komşu işlerinde bugün yapılmayan işi yarın halledebiliyorsunuz. Devlette işler takip edilmeyince gerçekten çok arkaya gidebiliyor. Vatandaşlarımız çeşitli taleplerle geliyorlar. O anda belki çok önemli olmaya bilir sizin için ama o vatandaşımız için çok önemli olabiliyor. O konuda sizden hassasiyet bekliyorum. Çünkü sorunları bizim öteleme imkanımız, şansımız yok. Biz yerel manada burada çözebileceğimiz ve imkanlarımız dahilinde olan sorunları gününde tespit edeceğiz ve gereğini elbirliğiyle yapacağız.
İletişimimizi, diyalogumuzu sıkı tutacağız. Koparmayacağız. Koptuğu anda sorun başlamış olacak. Çözüm için iyi çalışmak gerekiyor.

Malum pandemi dönemindeyiz. Bu noktada, sizlere de çok görevler düşüyor bizler gibi. Duyarlılık manasında hassasiyetimiz en üst seviyede olmak durumunda. Mesafe, maske ve hijyen konusunu unutmuyoruz. Firyasyonda olan mahallelerimizde vatandaşlarımız oluyor. Sizler zaten duyarlılıkla devam ediyorsunuz. Sabırla aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Emniyetimizle, Jandarmamızla, Sağlık birimlerimizle, din görevlilerimiz, Milli Eğitim, Belediye herkes el birliğiyle Allah’ın izniyle bu sıkıntılı dönemi de aşmış olacağız.
Kış geldi, Okullar açıldı. Çocuklarımıza güzel bir ortamda okula gidip gelmede servisler konusunda sizlerden duyarlılık bekliyoruz. Çünkü çocuklar hepimizin çocukları.
Şu kış günlerinde kapısı kırık, penceresi kırık olanlara imkanlar ölçüsünde Belediyemiz ve Kaymakamlık olarak bizlerin imkanları var. Sizlerden de yardımlarınızı bekliyorum. İnşallah herkes sıcacık yuvasında, huzurlu bir şekilde yaşamını devam ettirmiş olur” dedi ve 19 Ekim muhtarlar gününü kutladı.

Yemek, muhtarların talepleri ve sıkıntılarının dinlenmesiyle sona erdi.    22 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 14401 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri