28 Ekim 2020,?16:53 -?Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Dünyadan Bihaber Olmak

Dünyadan Bihaber Olmak

x

Sarı mikrofon, tüylü mikrofon, mikrofon sende gibi gibi... Sosyal medyada çok karşılaşırız!

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Sarı mikrofon, tüylü mikrofon, mikrofon sende gibi gibi...


Sosyal medyada çok karşılaşırız!

Sokakta rastgele vatandaşa mikrofon uzatır sorular sorarlar...

Bu sorular genel kültür olduğu gibi dini, siyasi,? güncel... her telden çalan sorulardır!

Benimde ilgimi çeken sosyal deneylerden biridir.

Çoğu zaman verilen cevaplar o an için güldürse de yurdum insanının,? hele hele ilk- orta üniversitede okuyan, eğitim çağındaki çocuklarımızın- gençlerimizin verdiği yanıtlara çok üzülürüm!

Soru: Selanik nerede? Cevap: Ankara

Soru: Bulunduğumuz yere Mars mı daha yakın Hindistan mı? Cevap: Mars

Soru: Osmanlı devletinin kurucusu kimdir? Cevaplar: Fatih Sultan Mehmet- Kanuni Sultan Süleyman- Mustafa Kemal Atatürk- Recep Tayyip Erdoğan.

Soru: Evlilik programı sunan üç kişi sayınız. Cevap:? Zuhal Topal- Seda Sayan- Esra Erol peki bildiğiniz üç dünya klasiği kitap ismi Cevap: Söyleyemem

Soru: Fatih Sultan Mehmet 1453’de İstanbul’u kimin elinden aldı? Cevaplar: Adolf Hitler - 1453’te kimsenin elinden almadı ki İstanbul’u fetetti.

Soru: Ramazanda orucu ilk hangi şehir açar? Cevaplar: Ankara. Büyükşehir olduğu için cumhurbaşkanı ve başbakan orada olduğu için.- İlk Adana 01 olduğu için, en son Düzce açar 81 plaka

Soru: 6x9=? Cevaplar: 90 eder- 81- 36- herkes bilir 48-? Bilmiyorum abi- Ben yabancı dilde okuyorum Soru: Yabancı dilde nasıl sorarsınız? Cevap: Sormuyorum.-

Soru: Çin Seddi nerededir? Cevaplar: Japonya- Danimarka- Ukrayna- Cezayir- Mısır’da? piramitlerin olduğu yerde.

Soru: Bizim bulunduğumuz yere Mars mı yakın Macaristan mı? Cevap: Akşam Mars’ı görebiliyorum ama Macaristan’ı göremiyorum.

Soru: Kelime-i ?ehadet’in kendisini ve anlamını biliyor musunuz? Cevaplar: Biliyorum ama anlamını bilmiyorum.

Soru: Kıble nerdedir. Cevaplar: Doğu- Konya.

Soru: Albert Einstein fotoğrafı gösteriliyor. Cevaplar: Aziz Nesin- Nejat Uygur- Bu bilim adamı mı ne üzerine?

Soru: Türkiye nerededir? Cevaplar: Asya, Avrupa ve Afrika kıtasının bileşeninde tam ortasındadır- Kuzaydedir- Avrupa- Ekvatorun 30 derece yukarısındadır- Ortadoğu da.

Soru: Van Gölü Türkiye’nin en büyük neyidir? Cevaplar: Tereddütle gelen ‘gölüdür’- yanındaki arkadaşı ‘hayır Tuz Gölü’dür.’

Soru: Cumhuriyetimiz kuruluş tarihini söyler misiniz? Cevaplar: 1938- 1881- 23 Nisan- 30 Ağustos- tam bilmiyorum- bilmiyorum- düşünüyorum- 19 Mayıs 1919- 17 Ekim 1923- unuttum- 1900 hatırlamıyorum- 1920- 29 Ekim 1923 (tırnak içinde) “babamdan öğrendim? ?

Soru: İstiklal Marşı’nın İlk kıtasını okuyabilirmisiniz? Cevap: ‘Korkma Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ sonraki mısralar, maalesef şaşırmacalı, karıştırmacalı devam ediyor...

Elektriğe- doğalgaza zam yaptı diye yaşadığı şehrin belediye başkanına kızanımı ararsınız- ‘seçmen yaşı 18’e yeni indi’ diye iddia edeni mi?

Gazeteyi başlıklarıyla okuyan- haberleri kafasına uygun kanallarda izleyen- elalemin sosyal medya paylaşımları ile gündem takip eden - tarihini ekranlardan- alakasız tiplerden dinleyen- okumayan- sormayan- sorgulamayan bir toplum!

Algılar üzerinden günümüzü geçiriyor, dünyadan bir haber yaşıyoruz!
?
Baba Yarım Amcam..

Kelimelerimin tükendiği yerdeyim...

Ailemizin temel direğini, arkamızdaki karlı dağımızı, gölgesinde toplandığımız- sırtımızı yasladığımız çınarımızı, hepimizi kanatlarının altına? alan koca kartalımız? amcamız Mustafa Yücel’i 25 Ekim 2020 Pazar günü sonsuzluğa uğurladık...

Derin üzüntüler içindeyiz...

Ömrünü memleketinde ilçe ve ilçenin sorunlarını tespit etmek, çözüm üretmek, öneri sunmak ve eylemde bulunmakla geçen amcam, yaşadığı acı kayıplarına rağmen dimdik ayakta durmayı başarmış, mücadelesine devam etmiş ve hepimize kol kanat germişti!

Ne ilçemizin ne de geniş ailemizin yeri asla doldurulamaz değerlerinden baba yarım amcamm!
Ruhun şad- mekanın cennet olsun. Işıklar içinde uyuyasın..????? 29 Ekim 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 7362 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Admin
BİR DEVİR KAPANDI

25 Ekim 2020 Pazar günü sonsuzluğa uğurladıgimiz kıymetli amcamız Mustafa Yücel'i ölümünün 1. Yılında saygı, sevgi ve büyük bir özlemle anıyoruz...
Dede yadigarı gazetemiz Çengel'e 73 yıllık ömrünün 49 yılını adayan amcamız büyük özveri ile çıkarılan gazetemiz için bir yazısında şöyle demişti...
"Bir yandan maddi diğer yandan manevi sıkıntıları aşmak olağanüstü fedakarlık gerektiriyor. Gazetenin yayınını devam ettirmek, giderleri karşılamak için tüm gazete çalışanları özveride bulundu. Gerektiğinde aile bireylerinin desteğini gerektiğinde babadan kalma birikimleri kaynak olarak kullandık.
Açıkçası benzer sıkıntıları bugün de yaşıyoruz ama babamın gazete kurulurken söylediği "Kârını zararını düşünmeyeceksiniz" sözünü kendime kılavuz ediniyorum. Elimin tuttuğu, gözümün gördüğü, gücümün yettiği yere kadar bu mesleği sürdürmeye devam edeceğim"
Canım amcam dediği gibi de yaptı!
Hastayken bile elini üzerimizden çekmedi, son anına kadar gazete için çabaladı...
Admin
Geride kalan aile bireyleri olarak bizler maalesef gerek maddi ve dahi gerekse aile büyüklerimizi peşpeşe kaybetmemizin vermiş olduğu derin üzüntü, moral ve motivasyon bozukluğu ile gazetenin kapanması
kararını aldık.
Başta dedem Muharrem Yücel olmak üzere, ailenin her bir bireyi yarım asrı aşkın süre ilçeye hem matbaa hizmeti verdiler hem gazete çıkararak ilçenin yakın tarihinin kayıt altına alınmasını sağladılar.
1968 yılında kurdukları, logosunda GÖZÜNÜZ, KULA?INIZ, DİLİNİZ sözcüklerinin yer aldığı gazetemiz ÇENGEL, ?ereflikoçhisar'da bir marka oldu.
Sancağın son sahibi amcam Mustafa Yücel'in vefatı ile de ailemizle beraber ilçemiz içinde bir devir kapandı.
Gazetemiz Çengel'e emeği geçen, bizlere bunun onurunu ve gururunu yaşatan, ebediyete intikal eden bütün aile büyüklerimiz...
Hepinizin Ruhları şad olsun...
mustafa
yeni yazılarınız yok mu hocam?
gazete kapandı mı?
?Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ?EREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

?.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri