20 Haziran 2019, 13:46 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

TOPAKKAYA OKLARI

TOPAKKAYA OKLARI

TOPAKKAYA OKLARI...TOPAKKAYA OKLARI
ZAMANIN İZİNDE: 7-  KARABÜK SU DEPOSU


İlçemiz şehir içme suyuna, 1950 de Karabük köyü sınırlarındaki kaynak suyu getirilerek  kavuşmuştu. Su deposu,  Sarıdağlılarla  Karadağlıların arasındaki ve Deli Ali’nin Feyzullah’ın evi ile Medine’nin oğlu saat tamircisi Ali Turan ile az alttaki Kör Dursun lakaplı Dursun’un eviyle çevrili alanda kurulmuş çok da büyük bir KÜLLÜK alana yapılmıştı.

KÜLLÜK deyip geçmeyin, 1940-1950 yıllarında her mahallin ve evlerin ayrı ayrı KÜLLÜK’leri vardı. KÜLLÜK o mahal için onurdu, bütün atıklarını oraya dökerlerdi. KÜLLÜĞÜ olmayan mahalli ve ev sahipleri KÜLLÜKSÜZ diye lakap takılarak onur kırarlardı. Mahallelerimizde Nebioğlu KÜLLÜĞÜ, Gazoğlu KÜLLÜĞÜ, Lömenlerin KÜLLÜĞÜ, İmamoğlu ile Mehmet oğlu İshak KÜLLÜĞÜ, Topaloğlu KÜLLÜĞÜ ve ayrıca Kaleler’in, Hacı Musaevinin, Testici Mehmet’in evinin ve hatta altıncı Niyazi’nin de evinin, ve Beypınar Çeşmesinin yanındaki evin ve daha çoklarının KÜL döktüğü meşhur SIĞIR deremizdeki KÜLLÜK vardı.

Su deposunun yapıldığı KÜLLÜK tüm Sarıkaya ve kale mahalleli çocukların ve gençlerin uğrak yeri olup oyunlar oynanır, halaylar çekilir, uçurtmalar uçurulurdu. Gazoğlu KÜLLÜĞÜ ise Ramazan’da top atılan ve borazan çalınan bir özelliğe sahip KÜLLÜK’tü.

Su depomuzun yapıldığı KÜLLÜKde yaşanmış bir aile anımızı anlatayım.
1948- yılı olsa gerek, ahır sekili evimizde yatıyorum, kızamık çıkarıyordum. Baş ucumda babam ve anam oturmuşlar, bana sunulan horozlu, ördekli ve yuvarlak kırmızılı şekerleri soruyordum.

Hayvanlarla bizlerin aynı kapıdan girdiğimiz kapının sert, hışımla açıldığını ve içeri dalan teyzem oğlu (Hidayet Çavuş’un oğlu)  Demir’in sesi kulaklarımı yırttı: Teyzee! Farık öldü! Babamla anam ne zaman gitti, nasıl oldular hiç hatırlamıyorum, sadece Demir’in sesi kulaklarımda çınlamaktaydı.

Olay şöyle olmuş:
Karabük Su Deposunun yapıldığı KÜLLÜKde Karadağlılarla Sarıdağlıların çocukları toplanmışlar, uçurtma uçuruyorlarmış. Bu arada Sağır Hikmet’in oğlu ALİ’nin uçurtması kopmuş, bütün çocuklar çoşkuyla ve  bağırarak İP PAYLAMAYA koşmuşlar. Ağabeyim 7-8 yaşlarında, o da koşmuş arkalarından. ALİ ise  çocuklara koşarak hem bağırıyor, hem  küfür ediyor hem de arkalarından taş atıyormuş. Ağabeyim ALİ’nin sesini duyunca hemen geriye dönmüş, işte o an bir taş burnunun üstüne vurmuş! Taşın değmesiyle ağabeyimin yere  düşüp bayılması bir olmuş. Çocuklar ayıklaştırmaya çalışırken Demir bu anı görmüş ve koşarak bize gelip ağabeyimin öldüğüne kanaat getirerek bu şekilde haber etmiş

Babam, neden sonra ayıklaşan ağabeyimi ilçe doktoruna götürüp burnunu temizletip sardırmış, ve o şekilde ahır sekili evimize gelindiğini hayal meyal  hatırlamaktayım.

Bu, KÜLLÜKde olan olaylardan biri olup benzeri olaylar ve düğün halayları da olmuştur.

Karabük Su Deposu, şimdi harap vaziyettedir, depo duvarları yıkılıp bütün moloz yığınlarıyla atıl halde durmaktadır. Altında ilk ve çok büyük pik borular döşeli olup bir yerde çürümeye matuftur.

İlçe belediyesince burayı bir bilene tetkik ettirilip temizletmesi umulmaktadır. Kullanmayan su deposu da çevre kirliliğinin halli yolunda bir çare olacaktır. Burayı temizletip hafif dış duvarlar yükseltilerek tablo beton atılıp mahallelere ve ilçeye   seyirlik ve dinlenme yeri yapılabilir.

Karabük Su Deposu ve KÜLLÜKün geçmiş durumunu bildirmek ilçe halkına ve ilgililerine duyurmak istediğimi arz eder, yeni yapılanmalar dilerim.


    20 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2111 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım