10 Temmuz 2019, 13:46 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Mehmet Kutlu

Mehmet Kutlu

  Kurşunlu Camiinin eski imamlarından Hacı Hafız Mehmet Kutlu Hoca...

    Kurşunlu Camiinin eski imamlarından Hacı Hafız Mehmet Kutlu Hoca (1938-1995), aslen Yusufuşağı Köyü’nden olup, ilçemize dinî hizmeti çok geçen imamlarımızdandır.

    Gevrek lakabıyla tanınan İbrahim ve Şehriye Hanımın oğlu Mehmet Hoca, ilkokulu, köyünde olmadığı için komşu köy olan, Kürtü (Altınbaşak) Köy ’ünde okur. İmam-Hatip Lisesi’nin orta kısmını dışarıdan bitirir. Arapça ve Kur’ân-ı Kerim eğitimi almak için Konya’da üç sene eğitim alırken bir taraftan da fahrî müezzinlik yapar.

    Tahsilinin daha yükseğine devam etmek niyetiyle Şam’a gider lâkin iki sene sonra elinde olmayan sebeplerle mecburen köyüne döner.

    Mehmet Hoca, 1961 yılında Naciye Hanım ile evlenir. Biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuğu olur.

    Kendi köyünde bir yıl fahrî imamlık yaptıktan sonra 1962 den sonra iki yıl Büyükkışla Köyü’nde imamlık yaparken komşu köy Akarca’nın imamı Kıyevli Âdem İldeş Hoca ile her iki köyün ortasında bir mahalde günübirlik buluşarak ona Arapça öğretirken kendisi de Âdem Hoca’dan hafızlık dersi alır. Bu iki güzel insanın gençliğindeki gayretlerine mükâfaten kader-i İlâhîye de Kurşunlu Camiinde yıllar sonra müşterek hizmet etmeyi nasip eder.

    1964 sonrasındaki sekiz ay Çıkınağıl’da (Evren) fahrî imamlığın ardından 1965 yılında Şereflikoçhisar Sultan Alâeddin  (Kurşunlu) Camii’ne resmi imam-hatip tayin edilir.

    İşitme kaybı sebebiyle 1970 yılındaki ameliyatın ardından kullandığı işitme cihazı sebebiyle “Antenli Hoca” olarak anılır. 1984 yılında ikinci kez ameliyat oldu.

    Hacca 1987 yılında görevli giden Mehmet Hoca, emekli sonrası da 1996 yılında da hacca gider.

    1976 yılında anahtarcılık mesleğini öğrenerek vefatına kadar bu işi sürdürür.

    Mehmet Hoca, Kurşunlu Camii’nde 1991 yılında emekli oluncaya kadar yıllar süren hizmetleri olur.

    Hizmet yıllarının son zamanlarında ki emekliliğine hazırlık olması noktasından eski Pazar yerinin üst sırasındaki sıra dükkânlarda anahtarcı dükkânı açtı.  

    Kitap okumayı ve dostlarıyla sohbeti çok sever. Arapçayı ileri seviyede bildiği için bilgilerini severek ve gönüllü olarak verirdi.

    Kurşunlu Camiinde pek çok insanın Kur’ân okumasına yardımcı olduğu gibi, talebelerin de yetişmesine faydalı olmuştur.

    Hutbelerini ve özellikle bayram hutbelerindeki gönülden okuduğu duygu dolu hutbelerini hatırlıyoruz.

    İlçenin sessiz sakin insanı idi. Yürürken zikrini yapar ve önüne bakarak karşılaştığı insanları da hâl hatır sorarak devam ederdi.

    Diyabet hastası olan Mehmet Hoca ömrünün son yıllarını diyet yaparak geçirdi. Bu rahatsızlığından kaynaklanan damar tıkanıklığı sebebiyle 1995 yılında anjiyo da olsa yine damar tıkanıklığı ölümüne vesile olur.

    Mehmet Hoca’nın kefenlenmesi esnasında, herkese metanet tavsiye eden Âdem İldeş Hoca’nın,  hüngür hüngür ağlamasında çok eski yıllardan beri devam dostluğun, vefanın, kader birliğinin saklandığı hatıralar var.

    Şereflikoçhisar’ın güzide hocası Mehmet Kutlu’ya Allah’tan rahmet, mekânının Cennet olmasını diliyoruz.     11 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2037 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


mehmet görgülü
RAHMETLİ HOCAM ADAM GİBİ ADAMDI,
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım