24 Temmuz 2019, 13:49 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Zafer Bayramımız Kutlu Olsun

Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı şimdiden kutlu olsun...26 AĞUSTOS 1922 SABAHI
“Her zamankinden daha sessiz bir sabah… Yunan karargâhı derin uykuda… Buna karşın Türk taarruz birlikleri gece savaş düzeni almış, bekliyor… Topçular tetikte… Saat 04.00’te Başkomutan Atatürk, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa, atlarına biniyorlar. Karanlıkta birkaç fenerle aydınlatılan patika yoldan Afyon Kocatepe’ye yöneliyorlar. Şafak sökerken, Kocatepe’deki gözetleme yerine varıyorlar. Fevzi Paşa Kur’an okuyor… Atatürk, eli şakağında, savaş planlarını son kez gözden geçiriyor. Sabah 04:40’da topçu ateşiyle Büyük Taarruz başlıyor.  Önce süvari kolordusu coşkun bir sel gibi Yunan cephesine akıyor.

Yunan ordusu, kelimenin tam anlamıyla gafil avlanıyor: Öyle ki, iki gece önce, 24 Ağustos’ta Afyon Orduevi’nde yüksek rütbeli Yunan subaylarının katıldığı bir balo verilmişti. Yunan kurmaylar, Atatürk’ün 21 Ağustos’ta öğleden sonra saat dörtte Çankaya’da şehrin ileri gelenlerine “çay ziyafeti” vereceğini sanıyordu. Çünkü Atatürk, Yunan’ı uyandırmamak için Hâkimiyeti Milliye’de böyle bir haber yayımlatmıştı. Ancak o gün, Çankaya’da “çay keyfi” değil, Akşehir’de ordu komutanlarıyla son toplantısını yapmış, taarruz emrini vermişti. İki gün önce Türkler, İtalyanlardan aldıkları Spat XIII uçaklarıyla keşif uçuşlarına da başlamıştı. Aynı gece Türk birlikleri sessizce Yunan cephesine sokulmuştu. Bir gün önce de Türk karargâhı, Kocatepe’nin güneyindeki Çadırlı Ordugâha taşınmıştı. Aynı gün, Başkomutan Atatürk’ün emriyle dış dünyayla her türlü haberleşme kesilmişti.

ATATÜRK’ÜN İMHA PLANI
Yunan ordusu, o günlerde Türklerin saldıracağını beklemiyordu. Muhtemel bir saldırıyı ise Türklerin çokça yığınak yaptığı kuzeyden, Eskişehir’den bekliyordu. Çünkü Başkomutan Atatürk böyle bir beklenti yaratmıştı. Fakat Atatürk’ün planı aslında güneyden,  Afyon’dan saldırmak şeklindeydi. Bu bölgeye 1. Ordu’nun -3’ü süvari tümeni olmak üzere- toplam 15 tümeniyle saldıracaktı. Bu tümenlerle, güneyden kuzeye doğru düşmanın arkasına sarkarak düşmanı imha edecekti. Kuzeyde, Afyon’dan Eskişehir’e doğru uzanan 130 km’lik cepheyi ise sadece 7 tümenle tutacaktı. Bu kuvvetin neredeyse tamamı da Ayfon’un kuzeyinde bulunacaktı. Yani Eskişehir bölgesi  boş bırakılmış gibiydi. I. Ordu, Afyon’un batısından kuzeye saldırdığında, 2. Ordu, düşmanın güneye kuvvet kaydırmasına engel olacaktı. Bu sırada süvari kolordusu da Ahır Dağları’nı aşıp düşman üzerine akacaktı.

Başkomutanın planı –ufak tefek bazı aksaklıklara rağmen- tıkır tıkır işledi. Büyük Taarruz, işte bu cesur planının başarıyla uygulanmasıyla kazanıldı.

26 Ağustos’ta ilk birkaç saatte önemli mevziler alındı. 27 Ağustos’ta Türk orduları düşmanın peşinden Sincanlı ve Afyon Ovası’na indi. Yunan orduları bozulup geri çekildi. Afyon ele geçirildi. O gün, 57. Tümen Komutanı Albay Reşat (Çiğiltepe), Atatürk’e söz verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı için intihar etti.

28-29 Ağustos’ta dağınık Yunan orduları Uşak yönünde kaçmaya başladılar. Bu sırada kaçak Yunan birliklerinin önemli bir bölümü, güneyden I. Ordu, kuzeyden II. Ordu tarafından Aslıhanlar Dumlupınar’da sıkıştırıldı. 30 Ağustos’ta Başkomutan Gazi Mareşal Atatürk, Zafertepe’den bizzat yönettiği savaşta bu kuvvetlerin önemli bir bölümünü imha etti. Kütahya kurtuldu. Böylece İsmet Paşa’nın tabiriyle Başkomutan Meydan Muharebesi kazanıldı.

1918-1922 arasındaki emperyalist işgal, 26-30 Ağustos 1922’deki Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi’yle sona erdi.” (Tarihçi - Yazar Sinan MEYDAN )

“26-30 Ağustos Anadolu zaferi öyle muazzam bir vakadır ki… Dünyada hiçbir millete, tarihinin hiçbir devresinde bu kadar şanlı, bu kadar muazzam, bu kadar ferahlık veren bir zafer nasip olmamıştır.”

“30 Ağustos halkın genelini ilgilendiren bir bayram değildir” diyen Bursa büyükşehir belediye başkanı hariç; bütün milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı şimdiden kutlu olsun!”


   25 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2175 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım