18 Eylül 2019, 16:35 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kuruluş üyelerine plaket verildi

Kuruluş üyelerine plaket verildi

32. Ahilik Haftası Kutlandı...Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası, bu yıl da tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de kutlandı.

Bu yıl 32.yılı kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle, İlçemiz Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından ziyaretler yapıldı ve pilav etkinliği düzenlendi.

KAYMAKAM ZİYARETİ
32.Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, Yönetim Kurulu Üyeleri, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Mihtat Eraslan ve Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz ile birlikte Kaymakam Sedat Yıldırım’ı ziyaret etti.

Kaymakam Sedat Yıldırım, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 32.Ahilik Haftasını kutladı.

Ahi Pilav etkinliği sonrasında da, Belediye Başkanı Memiş Çelik ziyaret edildi.

PİLAV ETKİNLİĞİ
Ziyaret sonrası, pilav etkinliğini gerçekleştirmek için çarşı merkezine geçildi. Buradaki program, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş Esnaf ve Sanatkarlar için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başladı.

KONUŞMALAR:
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin yaptı. Çetin konuşmasında;
İlçemizde ilkini düzenlemiş olduğumuz 32. Ahilik haftası kutlamaları etkinlik programında, başta tüm şehitlerimiz olmak üzere ebediyete intikal eden esnaf ve sanatkarlarımızı rahmetle ve minnetle yâd ediyorum.
Ahilikte esas olan akıl ahlak çalışma ve ilimdir. Bununla birlikte ahi helal kazanmak zorundadır. Ahi Evran Velinin nasihati  şöyledir. Harama  bakma, haram yeme haram içme, doğru sabırlı dayanıklı ol.Yalan söyleme,  kimseyi kandırma kanaatkar ol. Yanlış ölçme, eksik tartma kuvvetli ve üstün durumdayken affetmesini hiddetliyken yumuşak davranmasını bil. Muhtaçken bile başkalarına yardım edecek kadar cömert ol.
Bu anlamda Ahiliğin gayesi zengin ile fakir, üretici ile tüketici emek ile sermaye halk ile devlet arasında iyi ilişkiler kurarak sosyal adaleti gerçekleştirmek ve Ahlakı bir toplum düzeni meydana  getirmek olarak ifade edilir.
Elinin kapısının sofrasının açık olması ile gözünün belinin dilinin bağlı olması Ahiliğin prensiplerindendir. Geçmişte olduğu gibi ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan al diyebildiğimiz günler temennisi ile tüm Esnaf ve Sanatkarımızın Ahilik haftasını kutlar, katılımınızdan dolayı sizlere teşekkür eder saygılar sunarım” dedi.

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Hüseyin Ar da konuşmasında; “Ahiler, Esnaf ve Sanatkar temsilcileri 1300’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşuyla beraber her zaman devletinin yanında olmuş, Ahi Cumhuriyetleri kurmuş, Devlet Kuruluşlarına devamlı destek olmuş, hiçbir zaman devlete karşı herhangi bir negatif çalışma, gösteri..aklına ne gelirse hiçbir iş ve işlem yapmamıştır. Bu nedenle Esnaf ve Sanatkarların ayrıcalıkları var. Hiçbir zaman siyaseti, ferasetide birbirine karıştırmamışlar. Zaman gelmiş kadirşinas bir şekilde kazandığına şükretmiş, kazanamadıysa hamdetmiş, beklemiş, devletinin, hükümetinin aldığı kararlara saygıyla, sabırla beklemiştir”dedi.

Ahilik konusuna da değinen ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar; Dini ve Milli bayramlarımızın yanı sıra Ahilik Haftasının da esnaf bayramımız olduğunu, böylelikle Türkiye’de herkesin, zamanı gelince anıldığını” söyledi ve kutlama programını hazırlayanlara teşekkür ederek, Ahilik haftasını kutladı.

Belediye Başkanı Memiş Çelik; “Ahilik Haftası ilk defa ilçemizde kutlamasını sağlayan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin’e teşekkür ediyor, bundan sonra bu tür organizasyonlarda kendisine daha güzel ortamlarda yapılması konusunda destek vereceğimize söz veriyorum. Ahilik Teşkilatının önemi çok büyük. Birlik, beraberlik ve dayanışma. Birliğin, beraberliğin, dayanışmanın olmadığı yerde, hiçbir şekilde gelişme olmuyor. Burada Ahilik gerçekten önemli. Tüm Ahi kardeşlerimize, Esnaf kardeşlerimize, dayanışmayla beraber, üretimi teşvik edip her alanda, her toplumda bu ahilik bilinciyle İlçemizin, Ülkemizin ve milletimizin daha ileriye taşınmasını temenni ediyorum”diyerek Ahilik haftasını kutladı.

Kaymakam Sedat Yıldırım da; “İlçemizde ilk defa kutlanan Ahilik Haftasında, yine birlik ve beraberlik içerisinde, Ahilik teşkilatı ruhuna uygun bir şekilde bir ve beraberiz. Ahilik teşkilatı; bugünkü Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na benzer bir yapılandırma olarak bundan yaklaşık 800 sene önce, Anadolu’da kendisini göstermiş, sadece Esnaf ve Sanatkarları biraraya getiren bir kuruluş olmaktan ziyade, üretimi, üretim alışkanlıklarını, üretimdeki ustalık, kalfalık, çıraklık ilişkilerinin yanında ahlakı, Anadolu’nun kökleşmesi ve Müslümanlaşmasında ciddi katkılarda bulunmakla beraber, bir süre sonra bundan yıllar öncede olsa, adeta günümüzdeki modern ekonomik modelleri görürcesine, gayri müslümleri de içine alan loncalar teşkilatına da ışık tutmuştur.
Tabi bizim için tarihteki ciddi bir birikimimiz. Ama günümüzde çok hızlı bir şekilde dönüşen bir dünya ile karşı karşıyayız. Sadece ticari hayatta değil, diğer hayatta da öncelikle dönüşümler, değişimler süresini gittikçe kısaltmaktadır. İşte Esnaf Odalarımızda üretim alışkanlıkları, tüketim önceliklerini günümüzdeki şartları göz önünde bulundurarak, Ahilik teşkilatını da örnek alarak belki yeni modern yapılarda, birlik ve beraberlikler kurmaları gerekmektedir. Çünkü Ahilik teşkilatıyla başlayan örgütsel üretim, zamanla kooperatiflere, birliklere, şirketlere günümüzde de üretim ve rekabetle baş edebilmek için çok uluslu şirketlerin üretimde söz sahibi olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu teşkilatın kuruluşu manevi şahsiyet Ahi Evran’ı, ebediyete intikal etmiş esnaflarımızı, bize bu toprakları vatan yapmış şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, Ahilik haftasını kutluyorum”şeklinde konuştu.

PLAKET TÖRENİ
Konuşmalardan sonra plaket törenine geçildi. Oda’nın kuruluş Üyelerinden; Figen Görgülü’ye, Sefa Doğan’a, Şükrü Çelik’e ve Hayrettin Bozkurt’a protokol tarafından plaket verildi.
Plaket töreninden sonra Ahi pilavı duası Müftü İsmail Göksu tarafından yapıldı.
Ahi pilavının ikramının ardından hazırlanan program sona erdi.


   19 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1113 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.140 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri