18 Eylül 2019, 16:37 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Yürütme Kurulu Oluşturuldu

Yürütme Kurulu Oluşturuldu

x

Yürütme Kurulu Oluşturuldu...

Kent Konseyi’nin kurulmasıyla ilgili ilk adım atıldı

Yürütme Kurulu Oluşturuldu

70 kişilik bir kuruldan oluşan Kent Konseyi, ilk toplantısını yaptı.

Belediye Başkanı Memiş Çelik’in seçim vaatlerinden olan Kent Konseyi’nin Kurulunda; Siyasi Parti Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Oda Başkanları ve Muhtarlar vardı.

Toplantıda; “Kent Konseyi’nde alınan kararları ben uygularsam kimse eleştiremez. Eleştireni de ben dikkate almam. Benim için Kent Konseyi çok önemli. İlçenin gelişimi için, kalkınması için önemli” diyen Belediye Başkanı Memiş Çelik, Toplantının, İlçemizin gelişmesine, kalkınmasına, birliğine, beraberliğine vesile olması temennisinde bulundu.

Diğer yandan toplantıda; Genel Kurula dahil edilecek Üyeler belirlendi, Yürütme Kurulu oluşturuldu (2 yıl görev yapacak), Meclis Çalışma grupları ile Sekretarya da oluşturulurken, bazı sorunlarla ilgili öneriler dile getirildi.

GENEL KURUL VE YÜRÜTME KURULU OLUŞTURULDU
Toplantıda; Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Divan Kurulu oluşturuldu. Divan Başkanlığı’nı Belediye Başkanı Memiş Çelik, üyelikleri de Ak Parti Meclis Üyeleri Halil Albay ile Servet Cihan Tüzün yaptı.

Genel Kurul Üyelerinin,  Yürütme Kurulu Üyelerinin ve Meclis Çalışma Gruplarının oluşturulacağını belirten Belediye Başkanı Memiş Çelik kısa bir açılış konuşması yaptı. Çelik konuşmasında; “Seçim sürecinde bir vaadimiz vardı. Ekonomisiyle kalkınmış, sosyal, kültürel olarak kalkınmış, her yönüyle gelişmiş bir Şereflikoçhisar oluşması ve ortak akılla bu ilçeyi yöneteceğiz diye bizim taahhüdümüz oldu. Kent Konseyi kuracağız, kent konseyi ile beraber bu ilçeyi hep beraber yöneteceğiz. Bu ilçe geçmiş dönemlerde de çok çekti. Siyasi çekişmelerden dolayı ilçe hep geriye gitti. Biz burada iç çekişmelerden dolayı hep geriye gittik. Kent Konseyi kurup, birlik ve beraberliği kuracağız dedik.
Kent Konseyi’nin temel amacı; Ekonomik kalkınmayı sağlamak, İlçeye bir vizyon oluşturmak, hemşehricilik bilincini geliştirmek, yapılan her türlü projelerde birlik ve beraberliği sağlamak, İlçe adına her şeyi tartışmak, belli bir hedef oluşturmak. Bu kısa, orta ve uzun vadede bu ilçeyi geliştirecek projeler tartışılır, konuşulur Belediye Meclisine tavsiye kararı verilir, burada da gerek siyasiler, gerek Belediye Başkanı gündemine alır, İlçeye faydalı olacak projelere imza atar.
Konsey’de farklı farklı gruplar var. Kadınlarla ilgili gruplar, Gençlerle ilgili gruplar, Tarım ve Hayvancılıkla ilgili gruplar gibi. Yani bu çalışma grupları ilçedeki eksiklikleri belirler ya da hangi alanda daha güzel projeler yapılır? Genel Kurul’da da görüşeceğiz. Bunları bi karara bağlayacağız. Ve İlçe adına bu komisyonun güzel şeyler yapacağına inanıyorum. İnandığım içinde böyle bir yola çıktım. İlçenin sorunları belirlenecek burada. Kent Konseyleri halka da açıktır. İsteyen herkes katılabilir.
Kent Konseyinin Genel Kurul Üyeleri; İlçede bulunan STK’ların Başkanları, Siyasi Partilerin İlçe Başkanı ya da onların belirleyeceği temsilci, Vakıflar, Derneklerin temsilcileri, Kaymakamlığın bize önereceği 10 kişi, Muhtarlarımızdan yaklaşık 10 temsilci, Belediye Meclisinden 5 tane Meclis Üyesi, Akademisyenlerden temsilcilerden oluşuyor. Genel Kurul yılda iki defa toplanıyor.
Yürütme Kurulumuzu da burada oluşturalım. Verimli bir toplantı olur. Gelecekte İlçemize katkı sağlayan ekip, buradan çıkar. Bu ekiple beraber güzel işler çıkar, inşallah” dedi.

YÜRÜTME KURULU
Başkan Çelik, Yürütme Kurulu’nun oluşturulması için de; “Kaymakamlıktan bir kişi, Belediye Meclis Üyelerinden 3 kişi, Siyasi Partilerden Ak Parti, CHP, İyi Parti ve MHP olmak üzere dört tane partiden birer tane temsilci, Odalardan temsilci, akademisyenlerden bir temsilci olmak üzere 11 kişi gerekiyor. Bu şekilde Yürütme Kurulu’nu da oluşturmak istiyoruz. Farklı bir teklifiniz var mı? Bugün temsilcileri belirleyeceğiz.
Kaymakamlıktan temsilen; Esma Doğan, Belediye Meclis Üyelerini temsilen; Hacı Özçelik, Bünyamin Kılıçaslan, İsmet Andaç, Ak Parti’yi temsilen Halil Albay, MHP’yi temsilen Ayhan Çetin, CHP’yi temsilen Faruk Eskici, İYİ Parti’yi temsilen Galip Solmaz, Odaları temsilen Levent Koçak, Akademisyenlerin temsilen Dr.Ferhan Başkaman, Muhtarları temsilen de Tecelli Bozkır seçildi.

MECLİS ÇALIŞMA GRUPLARI
Kent Konseyi toplantısında Meclis Çalışma grupları da oluşturuldu. Buna göre; Kadın Meclisi çalışma grubuna 5 kişi, Gençlik Meclisi Çalışma grubuna 5 kişi, Tarım ve Hayvancılık çalışma grubuna 5 kişi, Kültür ve Turizm Çalışma grubuna 5 kişi, Ticaret ve Sanayi Çalışma grubuna 5 kişi, Engelli Çalışma grubuna da 5 kişi olmak üzere çalışma grupları da oluşturuldu.
Sekretarya grubu da başında Eşref Pekmezci olmak üzere toplam 5 kişiden oluşurken dilek ve temenniler kısmına geçildi.
DİLEK VE TEMENNİLER
Toplantının bu kısmında söz alan Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Kent Konseyi’ni kurarak İlçemiz adına çok olumlu adımı atmaktayız. Hep birlikte İlçemiz için yapabileceğimiz ne varsa katkı sunacağız. İlçemizin sorunlarını Kent Konseyi Üyeleri olarak dile getirip yerel yönetimlere arz edeceğiz. Çözüm noktasında bunların yapılıp yapılmaması konusunda da takibini yapacağız. Kente ilişkin stratejilerimizi belirlememiz lazım. Ne yapabiliriz? 1-İlçemizin kalkınmasıyla alakalı turizmiyle, sosyal hayatla, çevreyle ilgili neler yapacağımızı komisyon üyelerimiz geniş kapsamda değerlendirip, Konseye sunuş yapacaklardır.
Kent Konsey’inde çalışacak arkadaşlarımızın işi biraz zor ve şefkatli bir iş, gönüllülüğe dayalı bir iş fakat birbirimizle istişare ederek, birbirimizle görüşerek yaparsak Kent Konseyi amacına ulaşmış olur, İlçemize de büyük bir katkı sağlamış oluruz” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin de; “Kent Konseyimiz ilçemize hayırlı olsun. Burada bir Şereflikoçhisar ittifakı var. Bu İttifakı hepimiz elbirliğiyle sağlayalım, sahiplenelim.
Hepimizin belli yerlerde üst kuruluşlarda görevlerimiz oluyor Bakanla, Valiyle, Milletvekiliyle. İlçemizdeki birimlerde ve kurumlarda eksiklikleri oralara gittiğimiz zaman dile getiririz. Bilmezsek eksiklikleri dile getiremeyiz. Kent Konseyi’nin de buna çok faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

ÖNERİLER
Toplantının son kısmında da, öneriler dile getirirdi.

Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Şereflikoçhisar’da göç olayının durdurulması konusunda ne yapılabilir? Gurbetçilerimizle ilgili bir çalışma oluşturarak, onlarla aramızda bir güven bağını nasıl çözeriz? Halkımızın çöple ilgili bilinçlendirilmesi gerekiyor.
Ve Üniversite Öğrencilerimizin talepleri ve şikâyetleriyle ilgili çalışmamız lazım. Onlar bize emanet edildi, onları kollayıp, ihtiyaçlarını gidermemiz lazım” diyerek önerilerini sıraladı.
Ekici Mahallesi Muhtarı Kahibe Güçlü de; “Mahallemin en büyük sıkıntısı çöp problemi. Çocuklardan daha çok büyükler çöp atıyor. Bilinçlendirme konusunda çaba gösterilmeli, cezai işlemin kesinlikle uygulanması gerekiyor” şeklinde öneride bulundu.
Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın; “İnsanları eleştirmeden ziyade yetiştirmemiz lazım. Cezai müeyyide uygulayalım dediniz de bunun içine amca, dayı girmesin. İnsanları caydırıcı muamele yapılsın ki, muamele de herkese eşit olması lazım. Muhtarlar adına konuşuyorum; yapılacak her hizmette, bu memlekete çakılacak her çivide muhtar arkadaşlarım da var, ben de varım. Biz göreve hazırız” dedi.

Belediye Başkanı Memiş Çelik de önerilerini, projelerini arka arkaya sıraladı;
Gurbetçilerin yoğun talepleri doğrultusunda Ağustos Ayında 11 gün ya da 15 gün olmak üzere her yaz festival düzenleyeceğini,
Kültür Merkezi açıldıktan sonra yıl içerisinde her okuldan 3-4 tane sesi güzel gençlerden bir orkestra kurulacağını ve Okullar arası türkü yarışması yapılacağını,
Günübirlik Sosyal Tesisine; çamur havuzu, tuz havuzu yapılacağını, çevresinin düzenleneceğini,
150 dönümlük bir alana 81 vilayete özgü, Ankara evleri gibi tek katlı, Kültür sokağı adı altında evler yapılacağını,
Hayvancılığı geliştirmek amacıyla; Sanayide tır parkının olduğu yere canlı hayvan pazarının yapılacağını söylerken,

Tecelli Bozkır; Köylü pazarının kaldırılması lazım. Zaten hiçbir vatandaş ürününü orada satmıyor. Arabalar çekiyor.
Başkan Çelik; “15 güne kadar kaldıracağız. Bıraktılarsa kaldırırız zaten. Talep üzerine vermiştim orayı da. Kaldıracağız” dedi.

Çelik ayrıca; Sosyal alanları geliştireceğini, Müzeyi geliştirdiklerini, Güneştepe’mizin gayet güzel, hoş olduğunu,
Futbol sahasının yanına spor kompleksinin ve millet bahçesinin yapılacağını,
Kilitli taş çalışmalarının yapılmaya başlandığını,
Organize Sanayi Bölgesi’nde yol çalışmasıın devam ettiğini, hatta bitmek üzere olduğunu, enerji ile ilgili Bakanlıktan bir kredi çıkartıldığını, çalışmaların koordineli bir şekilde devam ettiğini,
Şereflikoçhisar’ın tarihi atlasın çıkartılmaya başlandığını,
İlçenin park sorunu ile ilgili olarak; okul bahçelerinin park olarak kullanılmadığını, Kaymakam lojmanının kaldırıp yerine çok katlı otopark yapılabileceğini,
Oğuz Yılmaz’ın; Atatürk Parkına yapılmasının daha doğru olduğunu söylemesi üzerine, Memiş Çelik de; Atatürk parkı daha güzel olur. İki kat otopark olur, üstünü de tam çarşı, düzeltiriz, orayı da dükkân yaparız. Benim işime daha iyi gelir” şeklinde konuştu.

Şah İsmail Atak; “İlçemizde park diye bir sorunumuz yok ki. Şuanda yapılmış iki katlı bir otoparkımız var. Oranın açılıp faaliyete geçmesi gerekiyor. Kaymakam Beyin lojmanını yıkmak akıllara zarar. Biran önce Kültür Merkezi’nin altını faaliyete geçirmektir” dedi.

Çelik de; “80 araçlık bir otopark orası. Biz en az 500 araçlık otopark yapmadığımız sürece Şereflikoçhisar’ın park sorunu çözülmez.”dedi.

Lise son sınıfa geçen 500 Öğrenciden hangi Üniversite’de okuduklarına dair hedeflerini alarak, sınavdan sonra da hedeflerini tutturan öğrencileri de ödüllendirmek istediklerini,
Geliri düşük ailelerinin öğrencilerini burs vermek için fon açtırılması gerektiğini, fona kararlarla para aktarıldığı zaman fakire, öğrencilere, yeni evlenen çiftlere yardım verilebileceğini,
20 bin liralık yer altı çöp konteynırlarının vatandaş tarafından eleştirildiğini,

Kavunculara ve yerel üreticilere bir yer ayarlanabileceğini, Galericilerden çok şikâyetçilerin geldiğini, başka bir yere gitmelerinin gerektiği ifade edilirken,
Çelik tarafından da; Kent Konseyi’nde alınan kararları ben uygularsam kimse eleştiremez. Eleştireni de ben dikkate almam. Benim için Kent Konseyi çok önemli. İlçenin gelişimi için, kalkınması için önemli. Aldığımız kararlarla ben kimseyi dinlemeyeceğim. Eleştirilerinin ipi yok, sapı yok. Toplantımız İlçemizin gelişmesine, kalkınmasına, birliğine, beraberliğine vesile olur” diyerek toplantıyı sonlandırdı.  19 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 8150 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


mübarek kent konseyi değil milli güvenlik konseyi.hepi topu elimizde birtek atatürk parkı var "ölüyü diriyi" hesabı gözünüzü ona mı diktiniz.benim bildiğim mimar mühendis çevre düzenlemeci şehir estetiği uzmanı falan.resimde görülenler zaten yıllardır şereflikoçhisarın tepesine çöreklenmişler bir an önce nasıl batırırız diye çalışan insanlar.arabalarımızda ön takım kalmadı yollarımızı bir yapın diyen yok mu.
vatandaş
kentmi varda konsey toplanmış çok merak ettim bu arkadaşlar yaşadıkları yeri utunmuşlar galiba
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri

İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi film izle