16 Ekim 2019, 16:27 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Konu; Devletimizi ve Şereflikoçhisar’ı ilgilendirmektedir

Konu; Devletimizi ve Şereflikoçhisar’ı ilgilendirmektedir

Devletimizi ve Şereflikoçhisar’ı ilgilendirmektedir...Ercan E. Alıcıoğlu’nun Cumhurbaşkanına gönderdiği mektup:

Konu; Devletimizi ve Şereflikoçhisar’ı ilgilendirmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanım, zatıalinize ulaştırmaya çalıştığım bu konu ne şahsımla, ne bir kişi, şirket ya da menfaat grubuyla ilgilidir. Doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve bu Ülkenin bir İlçesi olan Şereflikoçhisar’ı ilgilendirmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanım,  2006 yılında tekelin özelleştirilmesiyle başlayan ve bugüne kadar devletin çeşitli bürokratik kademelerine (Bakanlık, Müsteşarlık, Rekabet Kurumu, MİGEM gibi) ulaştırılmaya çalışılsa da sonuç alınamayan bir sorunu aktarmaya çalışacağım. Ülkemizin yeni geçtiği ve yerli yerine oturtulmaya çalışılan başkanlık sisteminde yegane çözüm merciinin makamınız olduğuna emin olduğum için sorunu bu kanaldan tarafınıza ulaştırma gayretindeyim.

Sayın Cumhurbaşkanım, 2006 yılında Tuz Gölü üzerinde kurulu üç ayrı üretim tesisi ve sahası, üç ayrı firma tarafından alındı. Bu işletmelerden ikisi ilçem Şereflikoçhisar’da bulunan Kaldırım ve Kayacık, üçüncüsü Konya ili Cihanbeyli ilçesinde bulunan Yavşan tuzlalarıdır.

Sayın Cumhurbaşkanım, özelleştirme karşıtı değilim, ancak özelleştirmeyle serbest rekabet ortamı oluşması beklenirken üç firma Rekabet Kurulu müdahalesi endişesiyle 25-50 kuruş farkla devletin o gün 27 TL olan tuz satış fiyatını, devir sözleşmesinin imzalandığı gün yaklaşık 40 TL’ye yükselttiler. Ülkemizde serbest ticaret olduğu anlayışıyla ilçe olarak buna da bir itirazımız olmadı.

Sayın Cumhurbaşkanım, tüm bu olumsuzluklar yaşanırken ilçemde 30’a yakın fiilen tuzculuk yapan esnaf sayısı 8-9’a düştü ve nihayetinde bahse konu iki tuzla arasındaki tuz üretimi yapılabilecek 10 km alan 10 saha halinde 2011 yılında MİGEM tarafından ihaleye çıkarıldı. Sağ ve sol yanlarında devletin özelleştirmeyle verdiği işletmeler olduğu için ikisi ilçemden olmak üzere Ülkemizin farklı bölge ve şehirlerinden firma ve konsorsiyumlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun bir kurumu olan MİGEM’e güvenerek, ihalede bu sahaların her birini o günün şartlarında yaklaşık 8 milyon TL karşılığında aldılar. Aynı yıl bunların 5-6 tanesi devletin geçmişte yaptığı ve dünyada da tuz üretimi için geçerli bir yöntem olan havuzlama ve sedde yapımını tamamlayıp kısmi tuz üretimine başladılar. Böylece iki üreticinin 2012 yılında 60 TL’ye kadar çıkardıkları tuz fiyatları birkaç ay içinde 18-20 TL’ye kadar indi.

Sayın Cumhurbaşkanım, çözümlenemeyen sorun burada başladı. İlçemdeki iki üretici önce bilirkişi marifetiyle çözümü bloke etti. İdare Mahkemelerinin o dönemki malum hukukçularının kararıyla üstü kapatıldı. Yine dönemin malum Danıştay hakimlerinin ihaleyi iptal kararıyla, ertesi günü üreticiler 18-20 TL olan tuz fiyatını, tekrar 60 TL/Ton’a takip eden 3 yıl içinde de 95 TL/Ton seviyesine çıkarmış, bugün itibariyle de üretimlerinde tek kuruş ithal girdi olmamasına rağmen 135 TL/Ton seviyesine çıkarmışlardır. Bunun sonucunda bireysel tüketiciler, üretim süreçlerinde tuz kullanan, kimya, tekstil, gıda gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ve devletimizin kurumları (karayolları, belediyeler, Et balık kurumu, MKE vb.) fahiş fiyatlarla bu ürünleri almak durumunda bırakılmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanım, belirtmek isterim ki, ne sektörle ne de anılan kurum ve şirketlerle bir bağım vardır. Daha öncede ilçemde yapılan çeşitli haksızlık ve hukuksuzluklara karşı mücadele etmiş ve o dönemin malum hukukçuları tarafından haksızlığa uğramış bir vatandaşım. Ülkemizin yeni geçmiş olduğu başkanlık sisteminde yayınlanacak bir KHK ile kamu menfaati ve hedeflenen serbest rekabet ortamının oluşmaması nedeniyle 2011 yılında gerçekleştirilen ihaleyle sahaların sahibi olan ve bu sahalara havuzlama ve yatırım yapan 5-6 firmanın açtıkları tazminat davasından vazgeçmeleri şartıyla, işletme izinlerinin verilmesi halinde;

1-Devletin kurumları (karayolları, belediyeler vb.) kullandıkları yaklaşık 1 milyon ton tuzu şuan aldıkları fiyatın üçte birine alacaklardır.
2-Yaklaşık 250 kişi direkt 250 kişide dolaylı olarak istihdam olanağına kavuşacaktır.
3-10 sahayı yaklaşık 80 milyon TL’ye ihale eden MİGEM 300 milyon TL’yi aşan tazminat riskinden kurtulacaktır.
4-Bütün bunların getirisi olarak devletimiz hazinesine direkt ve endirekt yılda yaklaşık 100 milyon dolar ek girdi sağlanacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanım, 15 Temmuz 2016 tarihinden önce bloke edilen bu sorunla ilgili tüm kayıtlar MİGEM’de mevcuttur. Bilirkişiler, idare mahkemeleri ve Danıştay kararlarında imzası bulunan hakimler, raportörler ve profesörlerden kaç tanesi tutuklu, kaç tanesi hükümlü, kaç tanesi görevlerinden el çektirildiği tarafınızca yapılacak bir araştırmada ortaya çıkacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanım, bu metinde yazamadığım çok önemli bazı hukuki konuları da makamınızca, Ombudsmanlık Kurumu, Rekabet Kurum ve TOBB yetkilerinden oluşturulacak bir heyete, ilçeme gerçekleştirecekleri bir ziyaretle, ilçemizin tüm siyasi ve bürokratik kurumlarıyla birlikte kayıtlı belgelerle daha detaylı şekilde aktarmaya hazır olduğumu bildiririm.

Sorunun bir KHK ile çözülmesi halinde yukarıda bahsettiğim 4 maddelik tasarruf, kazanç ve istihdamın yanında TÜİK’in fiyat endeksi madde sepetinde 106.sıradaki tuz kaleminin 135 TL olan güncel fiyatının 45-50 TL seviyesine düşmesinin de şuan yürüttüğümüz topyekün enflasyonla mücadele sürecine ciddi katkı sağlayacağına eminim.

Sayın Cumhurbaşkanım, bu metnin hiçbir satırında, cümlesinde eksik, yalan-yanlış bir bilgi olmadığına şu kainatın tek sahibi yüce Allah (CC) adına yemin ederim.

Sayın Cumhurbaşkanım, bu metnin size ulaştığında, çok yönlü ve kapsamlı olan bu sorunu çözeceğinizden eminim ulaşmadığını düşündüğümde bu metni bir toplantınızda, mitinginizde bu metni size ulaştırmaya çalışacağım. Çözüm iradeniz için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı arz ederim.


     17 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2880 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım