30 Ekim 2019, 14:48 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Üretim Sahasının genişletilmesi isteniyor

Üretim Sahasının genişletilmesi isteniyor

Üretim Sahasının genişletilmesi isteniyor...

Alıcıoğlu; “Bu işletmenin arkasında bir siyasi güç var ve bu güç Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan daha güçlüyse biz bu kavgayı bırakıyoruz.”
Üretim Sahasının genişletilmesi isteniyor
“Halkın Katılım Toplantası”’na katılanlar ÇED Raporu için olumsuz görüş belirttiler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ve İl Müdürlüğü’nden gelen yetkililer, Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi’nin talebi üzerine ÇED süreci ile ilgili halk katılım toplantısı yapıldı.

Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi Tuz Gölü’nde, Yeşilova Mahallesi ve Hacıembiya Mahallesinde Tuz üretimi (çıkarılması) ve Tuz İşletme Tesisi Kapasite artışı faaliyeti projesi yapılması planlamasından dolayı Çevresel Etki Değerlendirmesi ÇED Yönetmeliğinin 9.maddesi gereğince; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlüğü tarafından halkı bilgilendirmek, görüş ve öneriler almak için “Halkın katılım toplantısı” yaptı.

Toplantıya; Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yetkililer ile ÇED raporunu hazırlayan Küre isimli firma yetkililerinin yanı sıra ilçemizden de İYİ Parti İlçe Başkanı Avni Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Meclis Üyesi İsmet Andaç, Nakliyeciler Kooperatifi Başkanı Halil Altundağ, Ercan Alıcıoğlu ve çok az sayıda nakliyeci esnafı ile vatandaş katıldı.

Toplantıya ilginin az olduğunu dile getiren katılımcılar; “Söz konusu toplantı ilçenin ekonomisi ve gelişmesi açısından önemli iken neden İlçemizin İleri gelenleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, Siyasi Parti Başkanları ve tuz sahipleri katılmadı?” şeklinde konuşarak eleştirilerini dile getirdiler.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen görevliler, toplantıda dinlenilen görüşlerin ve önerilerin, tutanak altına alındığını, bu tutanağın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletileceğini belirtti.

ÇED RAPORU HAKKINDA BİLGİ
Toplantıda ilk olarak, ÇED raporunu hazırlayan Küre Doğal Taş Çevre Danışmanlık Mad.Müh.San.veTic. Ltd.Şti.’de görevli Çevre Mühendisi Serhan Akat tarafından konuyla ilgili sunum yaptı.

KATILANLARIN GÖRÜŞLERİ
Sunumun ardından katılımcıların görüşleri ve önerileri dinlenildi.

İlk olarak Ercan Ertürk Alıcıoğlu söz aldı. Kapatılan tuzlaların ihalesinden kapatılma sürecine kadar detaylı bilgiler aktaran Alıcıoğlu; “Bu İşletmenin arkasında bir siyasi güç olduğunu toplumun kanıksadığını belirtti ve eğer bu güç Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan daha güçlüyse biz bu kavgayı bırakıyoruz, biz bu mücadeleyi bırakıyoruz.
Bir araç tartı kantarı betonunu, bizim bu işletmelere attırmayan Çevre Bakanlığı’dır. Tuz İşletmesinin, 700-800 bin ton tuz üretim miktarını 1500 milyon tona çıkarmak istiyorlar. Aynı kurum 6 firmanın ruhsatlarını iptal etti. İptal sebepleri de; Gölün ekolojik dengesinin bozulacağı, endemik bitkiler sorunu, göçmen kuşlar sorunu ve daha yüzlerce sorun. Bunun en önemlisi suyun kifayet etmeyeceği, bu alanları beslemeyeceği ve gölün dengesinin bozulacağı. Yeni bir işletmenin açılmasının Tuz Gölü’nün hayatını öldüreceği idi. Peki, bu 700-800 bin tona daha ilave ettiğimizde neyle yapacağız bunu? Aynı suyla değil mi?
Kapatılan tuzlaların ihalesini Türkiye Cumhuriyeti Devleti yaptı. İptal eden de devlet.
Çevre Bakanlığı kendilerinde olan mevcut dosyaları incelerlerse, Çevre Bakanlığı olarak bu izne izin vermemeleri gerekir. Eğer verilirse, kendi söylediklerini, kendileri tekzip etmiş olurlar ama her konuda.”dedi.

Konuyu yazdığı bir mektupla Cumhurbaşkanına gönderdiğini belirten Alıcıoğlu; “Konuyu Cumhurbaşkanına yazdığım bir mektupla ilettim. Sorun kişiye ve şirkete hapsedilecek bir sorun değil, sorun İlçenin ve Şereflikoçhisar’ın sorunu. Çözüldüğü an Devletten biz istihdam istemeyeceğiz, belki ekmek bulamayan 100 kamyoncunun belki 100 tane daha kamyonu olacak, bizim 10 yıllar önce yaşadığımız sosyal refaha erişeceğiz, Ülkem kazanacak, devlet kazanacak,  hazine kazanacak.
Bu konuyla ilgili CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök’e brifing verdim. Mesele, Şereflikoçhisar meselesinden çıkmış Ülke meselesi haline gelmiş. Meclis açılmasıyla beraber, konuyla ilgili soru önergeleri verecek. Arkasından araştırma önergesi  yani 5 grubu olan 5 Milletvekili’nin konunun yerinde gelerek; nedir bu mesele?, Niçin iptal oldu?, Niçin kapasitede artırım isteniliyor?, İzin verildiğinde Ülke ve Millet ne kazanacak, ne kaybedecek? Bunları detaylıca inceleyecekler. Bunu dosyalar halinde hazırladım. Önümüzdeki kısa süreç içinde TBMM gündemine hem soru önergesi hem araştırma önergesi olarak gelecek.”şeklinde konuştu.

İYİ Parti İlçe Başkanı Avni Yıldırım; “Ercan arkadaşımız detaylı olarak anlattı. Fazla tuz üretmek için fazla su kullanımı gerekiyor. Tuzlalarımızda fazla tuz kullanılıyor diye ihbar ettilerse, eğer Gölün doğasının bozulmasında sakıncası yoksa o zaman tekrar bize versinler, biz üretelim. Bu insanlar o kadar mağdur oldu, yıllarca çalıştı, döküldü, saçıldı, borçlandı. Hala borç ödeyenler var. Madem üretim göle zarar vermiyorsa o zaman üretim bizim hakkımız. Devlet tarafından yapılan bir ihaleydi. Arkadaşımızın dediği gibi işlettikleri gün tuz fiyatları yarı yarıya düştü. Bunu bu şekilde değerlendirmenizi istiyorum”dedi. 

Nakliyeci Turan Başak; “Mevcut işletmelerin yanı sıra kapatılan işletmeler tekrar açılırsa biz nakliye sektöründe daha fazla istihdam sağlayacağız nakliye sektöründe. Çünkü, biz Koçhisar’ın lokomotifiyiz.Koçhisar ekonomisinin %80’nini biz dengeliyoruz. Ama biz şuanda o kadar çok aciz durumdayız ki anlatamayız. Çünkü, bize iş vermiyorlar. Dışarıdan nakliyeci sokuyorlar. Daha önce böyle değildi. Tekel’deyken Kooperatifimiz vardı. Daha iyi iş yapıyorduk, daha iyi para kazanıyorduk. Herşeyi tonaj ve on numara yağa endeksledi bu iki tane İşletme. Ya da yapılmasın.”dedi.

Kale Mahallesi Muhtarı Galip Mutlu da; “Kapanan 3 yer, talep edilen yerin alanı kadar oluyorsa o zaman bu alanı açacaksınız, o tarafı kapatacaksınız. İzin vermeyeceksiniz, burayı açacaksınız.
En büyük sıkıntı şu. Burada genellikle kamyoncu ve siyasi güç var. Şereflikoçhisar’ın acizliği, kendisi gelipte  korkudan konuşamayan kapanan tuzculardan bir tanesi gelipte derdini anlatacaktı. Neden anlatamadı? Çünkü, siz gittikten sonra onlar sıkıntı yaşayacaktı.
Tuzlalar özelleşmeden önce esnaf çok rahattı. Çünkü, 134 tane çalışana kadar 500 kişi çalışıyordu. Bu esnaf onlardan para kazanıyordu. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını aldılar bunlar.
Burada kapanan İşletme sahipleri veya kapanan tuzcuların bir tanesi yok. Demekki, onlar korkudan gelemediler. Yarın işleri bittiğinde burada tuz vermeyecekler.”dedi.

Yeşilova Mahallesi Muhtarı Yusuf Coşkun; “Mahallemde hayvancılık yapan yüzlerce insan var. Tarımla ilgilenen yüzlerce insan var. Bunları bu konu nasıl etkileyecek? Nereye kadar etkileyecek? Bizleri sıkıntıya sokacaksa biz bu durumu istemiyoruz.
Ayrıca; Koyuncu şirketinin bir el atarak bize yardımcı olmasını istiyoruz. Çünkü, kamyonlara aşırı fazla yük atıyorlar. Bizzat kendim Jandarmaya şikayet ettiğimde 7 ton fazla yük atan kamyonu gördüm. Bu konuyla ilgilenmelerini ve yolumuzla ilgili ellerini taşın altına sokmalarını istiyorum. Vatandaşımızın huzurunu ve sağlığını istiyoruz”dedi.

Görüşler ve taleplerin dinlenmesinden sonra toplantıya katılanlar arasında oylama yapıldı. Buna göre, hazırlanan ÇED raporu olumsuz olarak oylandı, böylece toplantının sonucunda da, tutanağa atılan imzaların tamamının sorunun bu şekilde çözülemeyeceğini ortaya koydu.

   31 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2787 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri