27 Kasım 2019, 14:28 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Sessiz katil “Karbonmonoksit” gazı

Sessiz katil “Karbonmonoksit” gazı

Sessiz katil “Karbonmonoksit” gazı...Havaların soğuması ile birlikte soba kullanan ve karbonmonoksit zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya olanlara, uzmanlardan uyarı geldi.


“Yanan sobaların yatmadan önce söndürülmesi gerektiği, kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzemeler kullanılması gerektiği ve sobaların, TSE standartlarına uygun olması gerektiği” özellikle uyarılarda belirtilirken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktorlar da, karbonmonoksit gazının havadan hafif, kokusuz, tatsız, renksiz olması ve tahriş etmemesi nedeniyle fark edilemediğinden ‘sessiz katil’ olarak adlandırıldığını söylüyor.

Her yıl yüzlerce kişinin karbonmonoksit gazı nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan uzmanlar; bacaların kontrol edilmesinin, kalitesiz kömür kullanılmamasının ve lodoslu havalarda soba yakılmamasının gerektiğini söylüyor.

Yatmadan önce sobanın söndüğünden emin olunması gerektiğini de belirten uzmanlar, “Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin önüne geçmek, bu gibi durumlarda birincil önceliğimizdir. Kendimizin ve ailemizin güvenliği için alınabilecek basit önlemlerle büyük felaketlerin önüne geçilebileceği unutulmamalıdır” dediler.

Karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine karşı dikkat edilmesi gereken hususları, şu şekilde sıralandı:
“Yanan sobalar yatmadan önce söndürülmelidir. Kömür ve tutuşturma işlemi için uygun malzemeler kullanılmalıdır. Kömür tam tutuşmadan soba uyutulmamalıdır. Sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmemelidir. Hava girişleri kapatılmamalıdır. Bacalar düzenli aralıklarla temizlenmeli, açık tutulmalı, hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmelidir. Gerekirse aspiratörler kullanılmalıdır. Soba boruları ve dirsekleri belirli aralıklarla temizlenmelidir. Sobalar, TSE standartlarına uygun olmalıdır. Odanın havalandırması uygun, bacanızda açık dahi olsa lodoslu havalarda soba yakılmamalı, şofben kullanmamalıdır. Havalandırma menfezleri toz ve soğuk giriyor diye kapatılmamalıdır. Banyolara bacalı şofbenleri yerleştirmemeli, bacalar açık bile olsa periyodik olarak temizliğinin kesinlikle yaptırılması gerekmektedir.”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktorlar ise karbonmonoksit gazının kokusuz, tatsız, renksiz ve tahriş etmemesi nedeniyle fark edilmesinin zor olduğunu belirterek, “Bundan dolayı sessiz katil ve sinsi düşman diyoruz. Zehirlenen kişiye kim yardım ediyorsa ilk önce kendisini korumalıdır. Cam ve kapılan açıldıktan sonra kişi hemen odadan çıkartılmalıdır. Nefes durdurduysa suni solunuma başlanmalı ve 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunulmalıdır” dediler.

  28 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2424 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri