12 Şubat 2020, 13:27 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Mucize Doktor

Mucize Doktor

İlçemiz Devlet Hastanesi de son yılların en parlak günlerini yaşıyor!...Şiddetin meşrulaştırıldığı dizilerden usanmıştık!

İmdadımıza Mucize Doktor yetişti!

Daha tanıtım aşamasında ilgimi çekmişti. Benimkiler hemen bilgi verdiler. Kore versiyonlu bir dizi imiş!

Başrolünde oynayan oyuncu Taner Ölmez’i  yıllardır ekranlarda görüyoruz ama bu dizisiyle belleğime kazındı! Adını yeni öğrendiğim oyuncuyu daha da unutmam artık!

Taşrada bir şehirde doğan, özel durumundan dolayı babası tarafından dışlanan, yetimhanelerde büyüyen Savant Sendromlu Dr. Ali Vefa’nın hikayesi...

Tıp fakültesini birincilikle bitiren Ali Vefa’yı  onun özel yeteneğini fark eden manevi babası Adil Hoca bin bir zorlukla çalıştığı özel hastaneye aldırıyor.

Otizmli bir insanın yaşadığı zorlukları vurgulayan dizi bu konuda farkındalık yaratarak,  insanların bu kardeşlerimize  karşı ön yargılarını yıkmalarını sağlayacak,  komşu Aksaray’da yaşanan üzücü olay gibi bir şey bir daha yaşanmayacak inşallah!

Yani vurdulu- kırdılı dizilerdense insanların hayatlarına dokunan doktorları izlemeyi yeğliyorum!

***

Her çocuk ‘Ben büyüyünce doktor olucam’  der fakat herkes doktor olamaz. Bilindiği gibi doktor olmak öyle kolay değil hani!

Yıllarca okurlar, okurlar, okurlar...

Mezun olduklarında unvanları pratisyen hekimdir  bu seferde uzman olmak için okurlar, okurlar...
O TUS’a girmesek de görmesek de ne zorlu bir sınav olduğunu tahmin edebiliyoruz!

Doktorluk mesleği en saygın ve de en kutsal mesleklerin başında geliyor. Onlarda mesleklerine ilk adımı atarken yemin ediyorlar. Günümüz koşullarına göre şekillendirilen o meşhur 'Hipokrat Yemini' şöyleymiş;

“Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı statü, hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, hastalarımı memnun edeceğime, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim küçük sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı ve sevgi göstereceğime dil, din, milliyet, cinsiyet, takım, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.”

***

Yıllar önce karşılaştığım bir teyzemi hatırlıyorum.

‘Oğlun ne iş yapıyor?’ dediler. Büyük bir mutlulukla ‘Benim oğlum doktor’ dedi. Oğlu ile duyduğu gurur gözlerinden okunuyordu.
Hakikaten öyle. Çocuğu doktor olanlara dikkat ederseniz ayrı bir ışık görürsünüz! Herkes bir ise onlar iki kere gurur duyarlar evlatlarıyla!

Hatta bir doktorun sadece annesi- babası- kardeşi değil; amcası, dayısı, teyzesi, halası, arkadaşı,  konusu komşusu, mahallesi, doğduğu büyüdüğü memleketi herkesler gurur duyar onunla!

Ne mutlu Doktor olana!

***

Doktor demişken...

İlçemiz Devlet Hastanesi de son yılların en parlak günlerini yaşıyor!Hastanemiz doktor dolu!

Son güncellemesine ve Başhekim Murat Özcan’ın açıklamasına dayanarak yazıyorum; hastanemizde 17 uzman hekim, 3 diş hekimi, 1 diyetisyen, 1 psikolog ve 7 pratisyen hekim bulunuyor.

Her türlü alet edavatımız var! Yanı sıra Emardır, tomografidir çekilebiliyor- en önemlisi diyaliz için artık başka yerlere gidilmiyor!
Diş ile ilgili operasyonları diş hekimlerimiz gerçekleştirirken; doğum, ortopedi ve kulak- burun- boğaz  gibi ameliyatların yapılabildiği 2 adet ameliyathanemiz de  bulunuyor!

Yani bir çok ameliyat ilçemizde yapılabiliyor! Tabi doktorlarımızın  gönlü olursa!

***

Malum biz yerel gazeteyiz. Bazı hemşerilerimiz sitemlerini hem ilgililere anlatır hem de bizimle paylaşırlar!

Bizi ziyaret eden bir hemşerimiz bahsetti. Yaşlı anneciğinin burada yapılabilecek bir ameliyatı Ankara'ya sevk edilmiş.

Böyle şeyleri duyunca çok üzülüyorum. Bir doktorun uğraşmamak için başka yerlere hasta sevk ettiğine inanmak istemiyorum. ‘Hem memleketi bile onunla gurur duyuyor, hem de yemini var’ diyorum!

Dilerim bu konu o hastanın kendi özel durumu ile ilgili bir şeydir.

Yoksa- Burnumuzun dibindeki  hastaneye gidip gelmek bile vatandaşı maddi- manevi yorarken, Ankara’ya hasta götürmek hele de yaşlı ise çok sıkıntılı. Doktorlarımız lütfen bunu göz önünde bulundursunlar!

13 Şubat 2020

Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3660 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri