25 Mart 2020, 14:00 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Cehennem!

Cehennem!

-koronavirüsünün gidişatı insanın aklına "deli sorular"getiriyor...Korona Virüsü ile ilgili yazı yazmayanı, fikir beyan etmeyeni malum dövüyorlar! Üzülerek belirtmem gerekiyor ki uzmanlık alanım değil. Onun için ahkâm kesmeyeceğim ama mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim bir film var. Cehennem filmi bulaşıcı bir virüs ile ilgili komplo teorisini işliyor. Malum bugünlerde korona virüsü ile ilgili birçok komplo teorisi üretiliyor.


Filmin konusuna kısaca değinmek gerekirse; Dan Brown’nun aynı adlı çok satan romanından uyarlanan ‘’Cehennem’’ filminde kahramanımız dünyayı kurtardığı, tarihi-turistik mekânlarla bezeli, sırlarla örülmüş bir film.

Dünyada yaşanan bütün savaşlar, felaketler ve ölümlerden fazla artan insan nüfusunu sorumlu tutan filmin kötü karakteri, nüfusun yarısı dünyadan silinmezse hiçbir şeyin düzelmeyeceğine ve insanlığın sonunun geleceğine kendini inandırmıştır. Bunun için kullanacağı virüsü tasarlarken Dante’den ve onun İlahi Komedya adlı eserinin Cehennem kısmından etkilenen kötü adamımız planıyla ilgili detayları sanat eserlerinin içine gizler. Dünyayı ve insanlığın yarısını bu felaketten kurtarmak da bu tür konuların uzmanı olan filmin kahramanı Robert Langdon’a düşer haliyle. Langdon ve eşlik eden kadın kahramanımız Sienna Brooks’un yolları Floransa’dan sonra Venedik’e düşer.

Ardından insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna götürüyor. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski dünyanın incisi İstanbul. Tüm sırlar ve çözümleriyse aslında çok yakınımızda; İstanbul’da gizlidir. Buna bakınca, ‘’Kıyamet İstanbul’da mı kopacak?’’ sorusu akla geliyor.

Burada ilginç olan ‘’Cehennem’’ filminin korona virüsünün perişan ettiği İtalya’yı merkez alması ve birçok kişi tarafından dünyanın başkenti olarak görülen İstanbul’un sırlarının işlenmesi, size de ilginç gelecektir. Bu film barındırdığı sırlar, şifreler ve komplo teorileriyle ilginç bir özellik taşıyor. Günümüzde yaşadıklarımıza atıfta bulunuyor.

Sonuç olarak, BM tahminlerine göre, 7,5 milyarlık dünya nüfusu 2100 yılında 11,2 milyara ulaşacak bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum insanoğlunun başta beslenme, barınma ve güvenlik gibi konularda büyük sorun yaşayacağına da işaret ediyor. Bunları göz önünde bulundurunca -korona virüsünün gidişatı- insanın aklına ‘’deli sorular’’ getiriyor. Biz yine de kalbimizi bozmayalım, elbette. Ve toplu ölümlere yol açan virüslerin sadece filmlerde ve romanlarda kalmasını dileyelim.

Evde internetten izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Tükeniş
Avucumda, yüzümde kara,
Gökyüzü elleriyle dokundu bana.
Dünya ağıt yakıyor,
Kulağımda sonsuz yankılar…

***

Kendi boğazımıza sarıldık,
Çocukların kahkahaları sustu,
Kirlettik kendimizi ve dünyayı,
Tükendi tüm umutlar.    
Bir vardık, bir yok olduk sonunda.

***

Ölü;
Ağaçlar ve insanlar,
Ölü;
Böcekler ve kuşlar…
(Benim Adım V)


   26 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1948 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri