25 Mart 2020, 14:10 - Anasayfa // Analiz Haberi yazdır

Virüs olsun ya da olmasın...

Virüs olsun ya da olmasın...

“Bir musibet bin nasihatten evladır” atasözüne binaen...   Bir biyolojik silahtır veya gerçekten de Çinlilerin yedikleri ve içtiklerinden dolayı “Corona virüsü” adı altında bir virüs oluşmuştur, bunlar zihinlerde soru işaretleri bırakan hususlardır!


   Ancak, “Bir musibet bin nasihatten evladır” atasözüne binaen dünyayı etkisi altına alan söz konusu virüs, ortada bir virüs olsun ya da olmasın virüslere karşı her zaman için temkinli ve tedbirli davranmanın, ciddi bir disiplin haline getirilmesinin gerekliliğini bizlere hatırlatmıştır.

   Kişinin hem kendi sağlığı hem de sağlıklı bir çevrenin oluşumuna katkı sunması açısından temizlik kuralları noktasında gerekli hassasiyeti göstermesi her zaman için önemlidir ve görevliler tarafından toplu taşıma araçlarının ve otogar-havaalanı ve benzeri yerlerin sık sık dezenfekte edilmesi ve özelliklede gıda ürünleri satıcıları açısından temizlik kurallarına riayet edilmesi her zaman için gereklidir, ki bunlar zaten bir virüsün ortaya çıkmasını beklemeden insanlık olarak olmazsa olmazlarımızdır.

   Mesela bir pastanede ekmek reyonunda görevli birisinin elini paraya temas ettirmesi, elini saçına-başına değmesi, elinde telefonla oynaması, veya ekmek tezgahını bir bezle silmesi ve ardından aynı elle müşterisine ekmek vermesi doğru mudur, elbette değildir. Olması gereken nedir peki?

   Her ekmek verişinde eline eldiveni takması, ondan sonra telefonla mı oynayacak veya ekmek tezgahını mı silecek, kısacası ne yapacaksa elindeki eldiveni çıkartmasıdır.

   Ve bir başka örnekle herhangi bir gıda ürünü satıcısının sattığı gıda ürününe karşı öksürmesi ve hapşırması doğru mudur, elbette değildir.

   Hülasa, “Temizlik imanın yarısıdır” diye buyuran Peygamber Efendimiz (S.A.V)’ninde Hadisi Şeriflerine istinaden temizlik kurallarına riayet, dinimizin de emri ve tavsiyesidir!


    26 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2292 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Analiz Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri