08 Nisan 2020, 13:17 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Neye Göre, Kime Göre?

Neye Göre, Kime Göre?

Neye Göre, Kime Göre?...İnsanların ve nesnelerin değeri kişilere göre değişir. Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilen anlar ve o değerini bilenin yanında kıymetlidir. Bir kimsenin ve bir şeyin değerini, ancak bu konuda uzman olanlar bilir.


Birçok kişinin değeri, yontulmamış değerli taşlar gibi özünde saklıdır. Onun için, değer verdiğin kişi sana hak ettiğin değeri vermiyorsa bırak kendi değeriyle kalsın. Her insanın hayatında varlığını ve değerini bilen, hisseden, fark eden kuyumcular mutlaka vardır. Mesele kuyumcuyu bulmaktadır.

Bir işin, bir şeyin değerini ancak uzmanı anlar. Onun için bir şeyin kıymetli olup olmadığına karar verecek olan kişi, birikim, donanım, tecrübe ve görgüye sahip biri olmalı.

İyilerin değerini içinde insanlığın ortak erdemlerini taşıyanlar anlar. İçi irin dolu, bilgisiz, cahil olanlar, iyi insanın değerini anlamaz, bilmez. Önemli olan, nelere değer verdiğin ve neleri önemsediğindir. Her şeyi ona göre duyar, görür ve hissedersin. “Burnu koku almayan bir kişiye gül kokusu da pislik kokusu da birdir” diyor Hz. Mevlana.

Sizlerle çok güzel bir kıssadan hisse paylaşmak istiyorum. Vakti zamanında bir bilge hoca, yıllarca yanında yetiştirdiği öğrencisinin seviyesini öğrenmek ister. Onun eline çok parlak ve gizemli görüntüye sahip iri bir nesne verip:

“Oğlum” der, “Bunu al, önüne gelen esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da sarrafa göster. Hiç kimseye satmadan sadece fiyatlarını ve ne dediklerini öğren, gel bana bildir.”

Öğrenci elindeki nesne ile esnafı gezmeye başlar. İlk önce bir bakkal dükkânına girer ve “Şunu kaça alırsınız?” diye sorar.

Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği nesneyi eline alır; evirir çevirir; sonra: “Buna bir tek lira veririm. Bizim çocuk oynasın” der.

İkinci olarak bir manifaturacıya gider. O da parlak bir taşa benzettiği nesneye ancak bir beş lira vermeye razı olur. Üçüncü defa bir semerciye gider: Semerci nesneye şöyle bir bakar, “Bu benim semerlere iyi süs olur. Bundan kaş dediğimiz süslerden yaparım. Buna bir on lira veririm.” der.

En son olarak bir sarrafa gider. Sarraf, öğrencinin elindekini görünce yerinden fırlar.

“Bu kadar değerli bir pırlantayı, mücevheri nereden buldun?” diye hayretle bağırır ve hemen sorar: “Buna kaç lira istiyorsun?”

Öğrenci sorar: “Siz ne veriyorsunuz?”
“Ne istiyorsan veririm.”
Öğrenci, “Hayır veremem.” diye taşı almak için uzanınca kuyumcu yalvarmaya başlar: “Ne olur bunu bana satın. Dükkânımı, evimi, hatta arsalarımı vereyim.”

Öğrenci bunun satılık olmadığını anlatarak sarraftan çıkar. Kafası karmakarışıktır. Bir tarafta elindeki nesneye yüzünü buruşturarak 1 lira verip onu oyuncak olarak görenler, diğer tarafta da mücevher diye isimlendirip buna sahip olmak için her şeyini vermeye hazır olan ve hatta yalvaran kişiler.

Bilge hocasının yanına dönen öğrenci, büyük bir şaşkınlık içinde başından geçen macerasını anlatır.

Bilge sorar: “Bu karşılaştığın durumları izah edebilir misin?”

Öğrenci: “Çok şaşkınım efendim, ne diyeceğimi bilemiyorum, kafam karmakarışık” diye cevap verir.

Bilge hoca şöyle der: “Bir şeyin kıymetini ancak onun değerini bilen anlar ve onun değerini fark eden sarraflar yanında kıymetlidir.”

Bu arada ben de yazılarımı değerini bilenler için yazıyorum. Değerinizi Bilenlerle Karşılaşmanız Dileğiyle…

Vazgeçtim
Önce denizden vazgeçtim,
Sonra martılardan,
Her gidişinde, gelişinden vazgeçtim.
(Benim Adım V)


  9 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1599 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.139 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri