08 Nisan 2020, 13:40 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İl Başkanından açıklama

İl Başkanından açıklama

İl Başkanından açıklama...
                    CHP İl Başkanı Av.Ali Hikmet Akıllı

CHP İl Başkanının Belediyelerin Yardım Kampanyasına Yönelik Açıklaması.

CHP Ankara İl Başkanı Av. Ali Hikmet Akıllı, belediyelerin açtığı yardım kampanyasının engellenmesine yönelik açıklama yaptı.

Akıllı’nın basın açıklaması şöyle:

Değerli Basın Mensupları,
Dünya genelinde etkili olan salgınla ülke olarak da zorlu bir mücadele içerisindeyiz. Yeni Koranavirüs tehdidi nedeniyle ülke genelinde vatandaşlarımıza #EvdeKal çağrısı yapılmış ve bu kapsamda birçok işletmenin kapısına kilit vurulmuştur. Bu süreçte işyerlerini açamayan, işlerine gidemeyen ve hatta sokağa çıkamayan vatandaşlarımız mağdur olmuştur. İktidar bu mağduriyeti azaltmak için etkin bir çözüm üretememiş, açıklanan ekonomik tedbir paketi ise sürecin mağdurlarını içermemiş, sosyal devlet ilkesinden uzak ve yetersiz kalmıştır.
Böyle bir ortamda yapılması gereken iktidar veya muhalefet ayrımı yapılmaksızın toplumun tüm sosyal katmanlarının birbirine desteğinin sağlanması ve her alanda en az hasarla bu süreçten çıkılmasıdır.

Bu salgınla mücadele sürecinin ne kadar süreceği gerek bilim çevreleri gerekse iktidar tarafından bilinmez iken bu süreci dar gelirli, işsiz vatandaşlarımız nasıl atlatacaktır?
Bu bilinmezlik girdabında yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi, yaralarının sarılması amacıyla; işyerini açamayan veya işini kaybetmiş garsonundan terzisine, berberinden küçük esnafına, pazarcısından taksicisine kadar vatandaşlarımızın ve ailelerinin ekonomik olarak desteklenmesi, temel gıda ihtiyaçlarının karşılanması için birçok büyükşehir belediyemizde destek kampanyaları başlatılmıştır.
Bu kapsamda Ankara Büyükşehir Belediyesi “Dayanışma İçin 6 Milyon Tek Yürek”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Birlikte Başaracağız”, İzmir Büyükşehir Belediyesi “Biz Varız” adıyla bağış kampanyası başlatmıştır.
Ülke genelinde yaşanan bu gelişmelere rağmen iktidar, yerel seçimlerde muhalefetin kazandığı büyükşehir belediyelerinin halkla birlikteliği ile sosyal yardım kampanyaları düzenleyerek ihtiyacı olanlara yardım etme faaliyetlerini baltalamak, yok etmek istemektedir. Toplumsal çıkarlarımızla taban tabana zıt olan ve tamamen partizan bir anlayışla yapılan bu yıkıcı engellemelerin son örneği ise Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin yaptığı destek kampanyalarının hukuksuz bir biçimde durdurulması ve bağış yapılan hesapların İçişleri Bakanlığı emri ile bloke edilmesi, bir nevi bunlara el konulması olmuştur.

İktidar, sosyal devlet olmanın gereğini yapmadığı gibi; kendi belediyelerinin bağış kampanyalarına müdahale etmezken Büyükşehir Belediyelerimizin bu kapsamda yaptığı destek kampanyalarını da engellemeye çalışarak “iyilik üzerine yardımlaşın” evrensel ilkesini reddetmekte olduğunun ve toplumu ayrıştırdığının farkında mıdır?
Hiçbir iktidarın, vatandaşlarımızın kazançlarından, rızıklarından bağış yaparak ihtiyacı olanların geçimlerini sağlayamaya yönelik yaptığı bu destekleri engelleme hakkı yoktur. Kimse unutmasın ki belediyelerimiz halkın yanında olmaya devam edecektir.
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Örgütü olarak; milletin oyuyla seçilmiş belediyelerdeki yöneticilerin toplumsal dayanışmayı pekiştirmek üzere yapmış oldukları bu tür yardım kampanyalarını destekliyoruz. Türlü gerekçelerle engellemeye çalışan iktidara da buradan sesleniyoruz: Vatandaşlarımızın birbirleriyle aralarında yardımlaşmalarına engel olmayın, ihtiyaç sahiplerine yapılan bu destekleri siyasi kaygılarla engellemeyin, halkı cezalandırmaya çalışmaktan vazgeçin, banka hesapları üzerindeki blokeleri derhal kaldırın.
Siz mazlumun ahından da mı korkmazsınız?
Kamuoyuna saygılarımızla.Av. Ali Hikmet AKILLI
CHP Ankara İl Başkanı


   9 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 601 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri