15 Nisan 2020,?13:52 -?Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

?ereflikoçhisar’da Bebeklerde Kırk Çıkarmak

Bebekleri dünyaya gelen atalarımız onları korumak için çeşitli yöntemler uygulamışlar...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş


Bebekleri dünyaya gelen atalarımız onları korumak için çeşitli yöntemler uygulamışlar. Bunlardan birisi kırk çıkarmadır.


Kırk çıkarma aslında dini bir gelenek değil, eski bir ?aman geleneğidir. Doğayla ve ruhla çok kuvvetli ilişki içinde olan ?amanlar, anne ve bebeğin sağlığı açısından önemli olduğuna inandıkları 40 çıkarması ile dokunmuşlar hayatımıza.

Sosyolojik kültürümüzde “kırk çıkarmak.? diye bir âdetimiz vardır.

Hem bebeğin hem annenin kırkı çıkma törenidir. Kırklama, kırk çıkarma ya da kırk uçurma olarak bilinir.

Kırk çıkarma töreni için bebeğin doğduğu günden itibaren kırk gün sayılır. Ve geri sayım başlar.? Ailede heyecan 40 gün devam eder. Her saniye önemlidir. Bebek sevilirken “kırkı çıkacak.? diye sevilir.

“Ayın 5’inde kırkımız var? gibi kırk çıkma tarihini bildiren duyurular yapılır.

“Lohusa kadının mezarı kırk gün açık kalırmış? inancıyla, anne için de oldukça önemli bir gündür.
Kırklama töreni nasıl yapılır?

Anadolu’nun dört bir yanında, değişik usullerle gerçekleştirilen tören için ilçemizde akrabalara, yakın eş ve dostlara haber edilir.

Kırklama günü, özel banyo suyu hazırlanır. Bir kaba ılık temiz su doldurulur. Bunu adı kırk suyudur. Suyun içerisine nohut, bal, tuz, buğday, fasulye gibi ürünlerin yanında, boncuk, nazar boncuğu, tesbih, taş gibi genellikle sayıları kırkta tutulan nesneler atılır. Eğer varsa 40 adet mevsim çiçeği atılır. Ayı temsil ettiği için gümüş, güneşi temsil için altın atılır. Kırklama annesi, gelirken yanında minik bir altın getirir. ?

40 kaşık su bebeğin başından aşağı dökülür. Su dökülürken, “Su aşağı, …….. (çocuğun adı söylenir.) yukarı “ diyerek dualar okunur.? Bazı yerlerde bebeğe kırk fincan su dökülüp anne de kırk tas su döküp yıkanır.? Arzu eden aileler bebek üşümesin diye bebeğin başına kevgirden su döker. Kevgirde kırk delikten su geçecektir. Bu şekilde de kırkı çıkarılır.

Kırk suyu, kimsenin erişemeyeceği yere dökülür, içindeki taş, boncuk, nazar boncuğu, gümüş gibi nesneler geleneklerimize göre eve yakın bir bölgeye gömülür.? Bebeğe hediyeler alınır. Artık misafirliğe gidebilir. Misafir karşılayabilir. İlk koruma gerçekleşmiştir.

Bebekler için kırk çıkarma geleneği hala ?ereflikoçhisar’da devam etmektedir.? Kırkı çıkmayan bir bebek komşulara götürülmez. Misafir kabul edilmez.

Bir kez daha atalarımızın karşısında saygı duruşuna geçiyorum.

Yeni doğmuş bir bebek ve annesi dışardan gelecek mikroplara karşı koruma altında aslında. 40 gün sonra her şeyin düzene girmeye başladığına inanılıyordu. Doğruluk payı çok yüksek. ?

Ziyarete gidilen evlerde bebeğe minik hediyeler verilir. Her birinin ayrı ayrı anlamı olan yumurta, tuz, un, şeker, pirinç gibi şeyler, eski zamanlarda bir bez ya da peçete içine sarılıp verilirdi. Ama artık günümüzde ‘40 uçurma’ sepetleri hazırlanıyor. Biz yine ata geleneğimize bağlı kalalım. Özümüz yaşasın.

Kırkı çıkmadan mahallede, akrabalarda doğan çocuklar için “kırkı karıştı? denir. Kırk karışması ortak yön olarak algılanır.? Bebekler arasında kırk gün bağı vardır.

?u anda ?ereflikoçhisar’da kaç bebek doğdu kim bilir? Kaç bebeğin 40. Günü?

Haydi, banyosunu yaptırın, güzelce giydirin. Ardından gelen misafirlerin kucağına verin. Okunsun dualar, gelsin hediyeler…

Biraz büyüyünce, Tuz Gölü gezisinde beyaz üzerine bırakın!


??? 16 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 9086 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİ?TİR.
?Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ?EREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

YAZARLAR

SON YORUMLANANLAR

EN ÇOK TIKLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

?.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri