16 Eylül 2020,?16:38 -?Anasayfa // AR?İV Haberi yazdır

Ticaret Odası'ndan açıklama

x

Ticaret Odası'ndan açıklama...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter PaylaşLevent Koçak:Kurumumuzla İlgili Yanlış Bilgilendirme Yapılmasını ve İftira Atılmasını Esefle Kınıyorum

Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, geçtiğimiz hafta yerel bir gazetede yayınlanan haberle ilgili olarak Ticaret Odası hakkında yanlış bilgi verilerek iftira atıldığını öne sürdü.

Söz konusu haberle ilgili olarak gazeteye beyanat veren kişinin üyeleri olmadığını ve yaşadıklarını iddia ettikleri mağduriyetle ilgili olarak sorumluluklarının bulunmadığını ifade eden Koçak şöyle konuştu;

Bilindiği üzere ?ereflikoçhisar’ımızın haftalık yerel basını Tuzgölü Haber  Gazetesi’nde çıkan haberle ilgili bilgilendirme yapmak ve bir yanlışın düzeltilmesi hususunda sizleri buraya davet ettim. Yönetim olarak göreve başladığımız 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren odamızın bütün üyelerinin bütün üyelerinin telefon, mail  adreslerini güncelleyip, kendilerini ilgilendiren odamızın faaliyetleri, kanunları, değişiklikleri, yönetmelikleri, yürürlükteki olan bütün bilgilendirmeleri mesaj olarak atmaktayız. Yerel basın olarakta sizleri de biz bu toplu mesaj sistemine kaydettik. Bu mesajlar sizlere de geliyor. Bunu da sizlerde görüyorsunuz. Söz konusu haberi yapan gazeteci arkadaşımızın da telefonu bizde kayıtlıdır. Kendisine de gidiyor bu mesajlar.

Geçen hafta çıkan haberle ilgili size kısaca bilgi vereyim. İkinci el otomobil alım-satımı yapan şahıs ve firmalarla ilgili devletimiz 2018 yılında bir kanun çıkardı. Bu kanun 2018’de çıktıktan sonra belirli tarihlerde uzatıldı.
2018 yılında ikinci el araç alım satımı yapacak firmaların kendilerinin mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu vardı. Aşamanın bir tanesi oydu. Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte MEYBEM dediğimiz şirketle ortaklaşa eğitim ve sınav yapılmak suretiyle Oda olarak bizler verdik. Biz, bu hususla ilgili hem kanunun hem de yönetmeliklerle ilgili bilgilendirmeyi biz 2018 yılının Aralık Ayında vermeye başladık. Daha sonra 2019 yılının Mart ve Nisan Aylarında ilk başvuruları aldık. Biz bu duyurularımızı hem mesaj olarak gönderdik hem de sosyal medya üzerinden yayınlandı. Artı yerel basınlara da röportaj verdik, kamuoyunu bilgilendirmek adına. İlk sınavımızı da 10.05.2019 yılında yani 1,5 yıl süre önce yaptık. İkinci sınavımızı 2020 yılının Ocak Ayının 9.,10.,11. ve 12.’ci günlerinde yaptık. Üçüncü sınavımızı da 2020’nin Temmuz Ayının 16,17,18 ve 19.’cu günlerinde yaptık.

Birinci sınavımızda ilk duyurumuzda 15 kişi ve kurum müracaat etti, ikinci çağırımızda 37 kişi, üçüncü çağırımızda 47 kişi müracaat etti. Toplam 99 kişiye bu belgeyle ilgili müracaatlarını kabul ettik. Müracaatlarını kabul ettiğimiz bu kişilerin 65 tanesi bizim kendi üyemiz, 34 kişi ise odamızın üyesi olmayan galerici yapmak için dışarıdan alan arkadaşlarımız. Bu arkadaşlarımızdan 51 kişi sınavı kazandı, geri kalan arkadaşlarda ikinci ve üçüncü haklarında kazanacaklar. Biz burada bu tip bilgilendirmeleri, bütün üyelerimize harfiyen harfiyen uyguluyoruz.
Bizim ilk 2019 yılında yaptığımız imtihanda ilk belgesini alan yani ikinci el otomobil alım-satımı belgesi dediğimiz yani Ticaret İl Müdürlüğü’nün verdiği belgeyi alan arkadaşımız 2019’un 7.ayında ?entürk Otomotiv aldı. Yani 99 kişi bize müracaat edip, sınavlarda başarılı olup 50 küsür içinde ilk müracaat edip Ticaret İl Müdürlüğünde ilk belgeyi alan kişi odur.

Biz gerçekten Oda yönetimine 2018 yılında seçildikten itibaren bütün üyelerimizin her türlü konu hakkında bilgilendirilmelerini özellikle dikkat ediyoruz, özen gösteriyoruz. Tekrar söylüyorum; Odamızda yaptığımız bütün bilgilendirme mesajlarımız tüm yerel basın arkadaşlarımıza da aynı anda ulaşmaktadır. Üyelerimize attığımız mesajın aynısı yerel basına da gitmektedir. Haber yapan gazeteci arkadaşımız eğer kendi mesaj bölümüne baksa Ticaret Odası’nın bilgilendirme yapıp yapmadığını görürdü.

O yerel gazetede demeç veren arkadaşımız İsmail Seyhan, bizim odamızın üyesi değil. O yüzden üyemiz olmadığı için ona herhangi bir mesaj ve bilgi verme zorunluluğumuz bulunmamaktadır. Kendisi kahvehane işletmeciliği yapıyor. Oto alım-satım işi de yapıyor. Ama bu açıklamayı neye istinaden yaptı? Neden yaptı? Bu da bir soru işareti. Bunu biz kamuoyunun takdirine sunuyoruz. Üyelerimize attığımız mesajın aynısı yerel basına da gitmektedir. Haber yapan gazeteci arkadaşımız eğer kendi mesaj bölümüne baksa Ticaret Odası’nın bilgilendirme yapıp yapmadığını görürdü.
Ama bu durum ne kadar basın ahlakıyla bağdaşıyor, nasıl meslek ahlakıyla bağdaşıyor onu da kamuoyuna sormak lazım. Benim sorumluluğumda olmayan bir kişinin ifadeleriyle, benim kurumum hakkında yanlış bilgi ve iftira atmasını da esefle kınıyorum?dedi.      17 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 7788 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Harbi
Cok çalismasin bu sefer müdürüm olacak
alim
ya arkadaşlar kafa bulmayın önce bi salça fabrikasını kuralım sonra o işler.
Levent baskanim yakisir. Bilgi birikimi mucadeleci kisiligi azmi ile ilcemize yakisan bir belediye baskani olur
Gossarli
Mehmet bey hak veriyorum size bu gune kadar biz ne kaybettikse projesi olmayan adamlari belediye baskani yaptik. Levent beyin baskanliginda şereflikochisar in cok sey kazanacina eminim. Ama levent bey ekibini şimdiden olusturmasi gerekir.
mehmet
Başkanım , sen bunlara aldırış etmeden çalışmalarına devam et. ?ereflikoçhisar senden daha çok hizmetler bekliyor. Umarım bir gün bu faaliyetlerinden sonra seni gönlümüzdeki yerinde, belediye başkanlığında görürüz.
Biz hala fabrika bekliyik
?Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ?EREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer AR?İV Haberleri

Tümü

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

?.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri