15 Temmuz 2020,?14:29 -?Anasayfa // AR?İV Haberi yazdır

Aynı gün iki kez deprem oldu

x

Aynı gün iki kez deprem oldu...

  • Facebook Paylaş


  • Twitter Paylaş

Çalören Mahallesinde, aynı gün 3.4 büyüklüğünde ve 2.2 büyüklüğünde olmak üzere iki defa deprem meydana geldi.


Pazar Günü saat 17.52’de 3.4 büyüklüğünde ve yine aynı gece saat 01.10’da 2.2 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem vatandaşı heyecanlandırdı.

Merkez üssü Çalören Mahallesinde olduğu öğrenilen deprem, İlçemiz genelinde duyulmasından itibaren vatandaşları da korkuttu!

İLK OLARAK AFAD’DA GÖRÜLDÜ
Saat 17.52’de meydana gelen deprem, ilk olarak AFAD’ın sitesinde görüldü.

Depremin meydana gelmesiyle birlikte ulusal basında da, “Ankara’da 3,6 büyüklüğünde deprem? başlığıyla yer aldı.

Söz konusu deprem ulusal basında da şu şekilde yer aldı;
“ANKARA’nın ?ereflikoçhisar ilçesinde, Richter ölçeğine göre 3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan verilere göre, saat 17.52’de merkez üssü Ankara’nın ?ereflikoçhisar ilçesi olan  3.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Derinliği 9.06 kilometre olarak ölçülen sarsıntı, çevrede hissedilmedi.?

DAHA SONRA KANDİLLİ RASATHANESİNDE GÖRÜLDÜ
Meydana gelen deprem, daha sonra Kandilli Rasathanesi’nin sitesinde görüldü.

Sitede de depremin, saat 17.52 sıralarında 3.4 büyüklüğünde merkez üssü Çalören mahallesinde meydana geldiği görülürken aynı günün gecesi saat 01.10 sıralarında 2.2 büyüklüğünde yine merkez üssü Çalören mahallesinde deprem meydana geldiği görüldü.

DEPREM TUZ GÖLÜ FAY HATTI ÜZERİNDE Mİ OLDU?
Pazar Günü iki defa meydana gelen depremle beraber akıllara hemen, “deprem, Tuz Gölü Fay hattı üzerinde mi oldu?? sorusu akıllara gelirken Tuz Gölü Fay hattı ile ilgili olarak Türkiye ve özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki depremsel faaliyetleri araştıran Niğde Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alper Gürbüz, Tuz Gölü Fay hattı ile ilgili olarak; “Aksaray’ın doğrudan sırtını yasladığı Tuz Gölü Fay Zonu bölgenin en önemli tektonik yapısıdır. Niğde’nin Kemerhisar ilçesinden başlayıp, Aksaray ve ?ereflikoçhisar boyunca Ankara’nın güneyine kadar yaklaşık 200 km boyunca takip edilebilen bu fay zonu oldukça önemli bir yapı olarak bölgenin depremselliği açısından önem taşımaktadır.? demişti.

Hal böyle olurken, Pazar günü meydana gelen deprem de, “Tuz Gölü Fay hattı üzerinde mi oldu?? sorusu akıllara yer etti.

Bir taraftan sorunun cevabını araştırırken bir taraftan da “Tuz Gölü Fay hattı? ile ilgili ilçemiz yetkililerinin önlem alması gerektiği ile ilgili daha önce gazetemiz sütunlarında yer vermiştik.

30 Ocak 2020 tarihli gazetemiz sayısında, “İlçemiz de deprem tehlikesi içinde? başlıklı haberimizde; “İlçemizde bizler depreme karşı ne kadar duyarlıyız? İlçemizde, Tuz Gölü fay hattından meydana gelebilecek depreme karşı neler yapmalı, hangi önlemleri almalıyız? Böyle bir hazırlığımız yoksa daha ne zaman olacak? Allah korusun, önlem alınması için depremin olması mı bekleniyor?? sorularını yetkililere iletmiştik.

Lakin, yayınlanan haberimizden sonra yetkililer tarafından soruların cevapları yapılmadığı için “Tuz Gölü Fay hattı? ile ilgili herhangi bir önlemin alınıp alınmadığı da bilinmiyor.


      16 Temmuz 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 26271 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİ?TİR.
?Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ?EREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer AR?İV Haberleri

Tümü

YAZARLAR

Tekin İnşaat

SON YORUMLANANLAR

ilancomtr

Emekçioğlu

?.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri