16 Eylül 2020, 16:25 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Ankara’da Şereflikoçhisar Rüzgarı Esecek

Ankara’da Şereflikoçhisar Rüzgarı Esecek

Ankara’da Şereflikoçhisar Rüzgarı Esecek...Belediye Başkanı Memiş Çelik’in, ABB Meclisine Sunduğu “Tuzgölü’nde Gezi Önergesi” Oybirliğiyle Kabul Edildi.

Belediye Başkanı Memiş Çelik’in, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunduğu; “Tuz Gölü’nün otobüs ve metrolarda tanıtımı yapılarak, geziler düzenlenmesi” şeklindeki önergenin oybirliği ile kabul edildiği belirtildi.

Konuyla ile ilgili “Ankara’da Şereflikoçhisar rüzgarı esecek” başlığıyla Belediye’den gönderilen basın bildirisinde şöyle denildi;

“ANKARA’DA ŞEREFLİKOÇHİSAR RÜZGARI ESECEK
Belediye Başkanımız Memiş Çelik’in ABB Meclisine sunduğu Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü’nün tanıtımına ilişkin önerge oy birliği ile kabul edilerek meclisten geçti.

Ankara Kent Konseyi çalıştayı kapsamında ilçemize yapılan ziyaretler sırasında Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü’nün ciddi turizm potansiyelinin gün yüzüne çıkarılması gerektiğini ve bu konuda çalışmaların yapılmasını dile getiren Belediye Başkanımız Sayın Memiş Çelik, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunduğu önergesi oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.

Belediye Başkanımız Sayın Memiş Çelik, AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Sayın Aysun Pekmezci ve Sayın Murat Atasoy ile birlikte Büyükşehir Meclisine sunduğu önergesinde; “Yıllık 2 Milyon turist kapasitesi ile Şereflikoçhisar ilçesinde bulunan Tuz Gölü’nün tanıtımının otobüs ve metrolarda yapılması ve geziler düzenlenmesi, ilçemize turizm konusunda ciddi katma değerlerin sağlayabileceği ” yönündeki önergesi; Turizm Komisyon Başkanlığını yapan AK Parti Meclis üyesi Murat Atasoy ve diğer komisyon üyelerinin hazırladığı rapor ile meclisten geçti.

Hazırlanan raporda; “Tuz Gölü civarında en eski yaşam ipuçlarının bulunması 3000 – 3500 yıl öncesine kadar uzanmakta olduğu, tarihin her döneminde tuz ihtiyacı ülkeler için stratejik önemi olduğundan kervan yolu üzerinde bulunan bu bölge her dönemde ticari ve turistik canlılığını koruduğu,  tuzluluk oranı açısından incelendiğinde Lut Gölü’nden sonra dünya sıralamasında ikinci sıraya almakta olduğu,  yılda 2 Milyon turistin uğrak yeri olan Tuz Gölü başkentimiz tarafından yeteri kadar tanınmamak da olduğu, bu nedenle Tuz Gölü potansiyelinin etkin kullanılması Şereflikoçhisar ilçesi ekonomisine katma değer artış sağlayabileceği, Büyükşehir belediyesince Tuz Gölü tanıtımının otobüs ve  metrolarda yapılması, Şereflikoçhisar ilçesine Tuz Gölü’nden başlayan bozkırın denizi olarak adlandırılan Hirfanlı Barajı da içine alan halk gezileri ve programları düzenlenmesi komisyonumuzca uygun görülmüştür” denilerek rapor oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Başkanımız Sayın Memiş Çelik yaptığı açıklamasında; “Daha önceki demeçlerimde sürekli bir ilçenin kalkınmasının ticari, tarım ve hayvancılık, sanayi ve turizm ile olabileceğini dile getirmiştim. İlçemizin yüksek turizm potansiyelinin ilk etapta Ankara ve civarında keşfedilmesiyle birlikte ilçemize ciddi derecede katma değer sağlanacaktır.
Büyükşehir meclisine sunduğumuz önergenin kabulü ile Ankara merkezinde,  otobüs duraklarında, metro istasyonlarında Tuz Gölü ve Şereflikoçhisar’ın turistik değerleri ön plana çıkarılarak Ankaralı hemşehrilerimizin ilçemize günü birlik gezi programlarıyla gelmelerine olanak sağlanacak. Turizm faaliyetleri konusunda bu çalışmaları bir milad olarak kabul edebiliriz. Bundan sonraki süreçlerde turizm ve turizme bağlı sektörlerin ilçemizde daha aktif rol almasını sağlayacak proje ve çalışmaları gerçekleştireceğiz.” dedi.

Tuz Gölü ve Şereflikoçhisar’ın tanıtımının yapılacağı gezi etkinliklerinde ilçemizin tarihi miraslarının ilave edileceğini ifade eden Belediye Başkanımız Sayın Memiş Çelik; ‘’Turizm çalışmaları sadece Tuz Gölü ile sınırlı kalmayacak ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerini misafirlerimize tanıtmak istiyoruz, Hirfanlı Barajı’ndan, Kurşunlu Cami’ye kadar tahinli pidelerimizden Şereflikoçhisar kavununa kadar bir çok değerimizi tanıtarak ilçe ekonomisine ve turizm potansiyeline katkı sağlayacağız’’ şeklinde konuştu.”     17 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2101 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Uzakta Bir Koçhisarlı
Sevgili Taner; Oldukça güzel bir tespitte bulunmuşsun,tahinli pideden bahsetmişken tahinli pide konusunda bir kaç kelimede ben yazmak istiyorum.Nerede o eski ustalarımız Ömer Yiğiter, Fahrettin Kale, Nail Kale gibi nice amcalarımız hepsi hakkın rahmetine kavuştu hepsini rahmetle anıyorum şimdi böylesi fırın ustalarını bulmak maalesef mümkün değil hele bir tanesi var ki terminal caminin altında tahinli diye yağlı katmer satıyor birde üzerine susam atmış tahinli pidenin üzerine susam atıldığınıda ilk defa görmüş oldum çünkü pidede tahin diye bir olay söz konusu değil tabi bunları denetleyecek makam lazım Sayın Belediye Başkanımızı,İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda denetim elemanlarını göreve davet ediyorum. Maalesef bu tip esnaflar ilçemizin adını bile lekeliyorlar yazık ki yazık!
Süleyman Taner
Güzel bir girişim olmuş.İlçenin tanıtımına katkı sağlaması için.Fakat insanlar ilçeye geldiklerinde,ihtitaca cevap verme imkanı varmı.Örneğin yeterli konakalama,Doğru düzgün yemek yenecek yer varmı.Tahinli diyoruz hakkıyla yapan kaç fırın var.sorunları giderilip alt yapı hazırlanmadan insanları getiripte,KÜSTÜRMEYELİM.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.344 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri